17.05.2026 r. w Szarowoli odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 100-lecia OSP Szarowola. Po mszy św. w intencji strażaków licznie przybyłe delegacje strażaków wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowały na boisko przy SP w Szarowoli, gdzie odbyły się uroczystości oficjalne .
W uroczystej oprawie jednostce OSP w Szarowoli wręczono sztandar ufundowany przez społeczność tej miejscowości, który następnie został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP. Jednostka OSP Ulów została odznaczona Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa, a OSP Ruda Wołoska Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.
Odznaczenia pożarnicze otrzymali:
– Złoty Znak Związku OSP RP — druh Krzysztof Tytuła z OSP Podhorce,
– Złote Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa – druhowie: Jan Dziura z OSP Podhorce, Czesław Mazur z OSP Szarowola oraz Mariusz Majdanik z OSP Majdan Górny,
– Srebrne Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa – druhowie OSP Szarowola: Malec Dariusz, Mazur Henryk, Mróz Sławomir, Piechnik Grzegorz, Pitura Paweł, Pitura Witold, Umiński Mateusz,
– Brązowe Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa – druhowie OSP Szarowola: Gozdek Grzegorz, Gromek Piotr, Dejneka Piotr, Mazur Michał, Miszczyszyn Tomasz, Murzacz Rafał, Pitura Tomasz,
– Brązową Odznaką Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego – druhowie: Kurzępa Marek z OSP Podhorce i Malec Zbigniew z OSP Majdan Górny.
Honory gospodarzy uroczystości pełnili Sekretarz Gminy jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP dh Waldemar Miller wraz z Grzegorzem Gałanem Skarbnikiem Gminy. List okolicznościowy w imieniu Wójta Gminy Marzeny Czubaj-Gancarz odczytała Pani Kamila Lebieda – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Lubelskim z/s w Podhorcach.
Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów oraz poczęstunek przy strażackiej grochówce.
Źr. UG Tomaszów Lubelski