Ogromny sukces siatkarek Tomasovii, które awansowały do turnieju finałowego o I ligę!

W dniach 9-11 kwietnia 2021 r. rozegrany został w Tomaszowie Lubelskim półfinałowy turniej siatkówki kobiet o awans do I ligi. Gospodarzem turnieju był klub TKS Tomasovia, który w hali II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego gościł trzy inne drużyny AZS AWF Warszawa, Wieżycę 2011 Stężyca oraz Chełmiec Wodociągi Wałbrzych. Awans do turnieju finałowego  uzyskiwały dwie pierwsze drużyny, więc sympatycy Tomasovii liczyli po cichu przed zawodami, że w tym gronie znajdą się podopieczne trenera Stanisława Kaniewskiego.

Jednak już pierwszego dnia okazało się, że nie będzie o to łatwo, ponieważ tomaszowianki uległy drużynie Wieżyca 2011 Stężyca 1:3 i w tym momencie stało się jasne, że limit błędów porażek na ten turniej został wyczerpany. Tymczasem podczas sobotniego meczu w serca tomaszowskich kibiców wkradła się jeszcze większa nerwowość, ponieważ w pierwszym secie rywal, którym był Chełmiec Wodociągi Wałbrzych, odniósł dosyć  wysokie zwycięstwo 17:25. Na szczęście to tylko zmobilizowało siatkarki Tomasovii , które kolejne trzy partie rozstrzygnęły na swoją korzyść.  W niedzielne popołudnie emocje, sięgnęły zenitu, ponieważ okazało się ze podopieczne trenera Kaniewskiego, aby awansować, muszą pokonać zespół ze stolicy AZS AWF Warszawa, który awans do turnieju miał już w kieszeni, choć nie było wiadomo z pierwszego, czy drugiego miejsca. Warszawianki potrzebowały seta, by okazać się najlepszym zespołem tego turnieju. Jednak pierwsze dwa sety padły łupem tomaszowianek, przed którymi otworzyła się szansa nawet na pierwsze miejsce.

Ta sytuacja wyraźnie podziałała na akademiczki z Warszawy mobilizująco, ponieważ w trzecim secie dopięły swego, wygrywając do 21. Siatkarki Tomasovii goniły w tym secie wynik, w pewnym momencie zmniejszyły nawet przewagę rywalek do jednego punktu, ale w ostateczności nie udało się rozstrzygnąć tej partii na swoją korzyść. Stracony set podziałał na tomaszowianki niczym czerwona płachta na byka, ponieważ czwarty set to był ich prawdziwy popis gry i zarazem festiwal seryjnych błędów siatkarek AZS, które całkowicie pogubiły się w tym secie, co sprawiło, że uległy do 16, a cały mecz przegrały 1:3.

Już wygranie II -ligowych rozgrywek było niewątpliwie sporym sukcesem siatkarek Tomasovii, a co dopiero awans do turnieju finałowego. Już teraz zawodniczkom tomaszowskiego zespołu i sztabowi szkoleniowemu bez względu na to, co wydarzy się w turnieju finałowym, należą się wielkie gratulacje, bo historia pisze się na naszych oczach. Wiadomo jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia więc po cichu liczymy na szczęśliwy happy-end podczas turnieju finałowego. Na dziś nie wiadomo jeszcze, gdzie zostanie rozegrany, tu decyzję podejmie Polski Związek Piłki Siatkowej, ale na pewno Tomaszów Lubelski będzie ubiegał się o jego organizację. We wspomnianym turnieju finałowym oprócz Tomasovii zagrają:  AZS AWF Warszawa, KS BAS Kombinat Budowlany Białystok i MKS Sokół Mogilno.  Zawody zostaną rozegrane w dniach  30 kwietnia – 2 maja.

Zanim jednak zostanie rozegrany turniej finałowy, przedstawmy bohaterki półfinałowego sukcesu, a więc skład Tomasovii: Marta Chwała (kapitan), Natalia Machniewicz (libero), Patrycja Kaniewska, Maja Orzyłowska, Kinga Magierowska, Klaudia Ciurko, Alicja Rodak, Jagoda Lubas, Zosia Mickiewicz, Wioletta Świerkosz, Martyna Staworzyńska, Patrycja Polak. Trenerzy: Stanisław Kaniewski, Krzysztof Wróbel.

Siatkarki Tomasovii zajęły II miejsce i awansowały do turnieju finałowego o awans do I ligi

Komplet wyników:

Wyniki z 9 kwietnia:

Chełmiec Wałbrzych – AZS AWF Warszawa 0:3 (15:25, 19:25, 15:25)

Tomasovia – Wieżyca 2011 Stężyca 1:3  (23:25, 25:18, 19:25, 22:25)

Wyniki z 10 kwietnia:

Wieżyca 2011 Stężyca – ASZ AWF Warszawa 0:3 ( 17:25, 21:25, 16:25 )

Tomasovia – Chełmiec Wałbrzych 3:1 ( 17:25, 25:23, 25:22, 25:16 ) – MVP meczu Marta Chwała

Wyniki z 11 kwietnia:

Chełmiec Wałbrzych – Wieżyca 2011 Stężyca 2:3 ( 25:22, 27:25, 22:25, 16:25, 7:15)

AZS AWF Warszawa – TKS Tomasovia 1:3 ( 16:25, 20:25, 25:21, 16:25) – MVP meczu Patrycja Kaniewska