Odzyskano części samochodowe pochodzące z kradzieży o wartości około 600 tys. zł.

Funkcjonariusze Placówek SG w Hrebennem, Dorohusku i Dołhobyczowie we współdziałaniu z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach prowadząc działania pod kątem zwalczania przestępczości samochodowej oraz handlu używanymi elementami motoryzacyjnymi pochodzącymi z kradzieży odzyskali części warte 600 tys. zł. Szacunkowa wartość utraconych pojazdów, z których one pochodziły to około 8 milionów złotych.

Czynności realizowano na terenie województwa śląskiego, powiat bielski. W trakcie działań służbowych dokonano przeszukania terenu posesji trzech firm, gdzie prowadzony był na dużą skalę handel częściami samochodowymi. W wyniku kontroli ujawniono szereg podzespołów samochodowych z pojazdów różnych marek, utraconych na terytorium Unii Europejskiej, skradzionych we Włoszech oraz Francji w latach 2010-2019.

Odzyskane  części to m.in.: silniki, skrzynie biegów, elementy zawieszenia, elementy karoserii, elementy wnętrza pojazdów (fotele, boczki drzwi, deski rozdzielcze),oraz baterie hybrydowe i inwertery.

Handel kradzionymi częściami odbywał się na aukcjach internetowych, a także bezpośrednio u sprzedawców. Kradzione elementy pojazdów sprzedawane były w Polsce oraz u nabywców ze Słowacji w formie sprzedaży bezpośredniej i wysyłkowej.

Dalsze czynności w przedmiotowej sprawie prowadzą funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Bielsku Białej.

źr. Straż Graniczna