Odzyskano części samochodowe o szacunkowej wartości 500 tys. zł

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Policjanci, zabezpieczyli m.in. silniki, skrzynie biegów, elementy zawieszenia oraz inne części samochodowe pochodzące z pojazdów skradzionych na terenie Polski i Francji. Szacunkowa wartość ujawnionych części wynosi około 500 tys. zł.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z placówek z Hrebennego, Hrubieszowa i Terespola oraz policjanci z Tomaszowa Lubelskiego i Katowic, prowadząc wspólne działania na terenie woj. śląskiego, weszli na teren jednej z firm zajmującej się sprzedażą używanych części samochodowych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, iż część z przeznaczonych na sprzedaż elementów pochodzi z poszukiwanych jako utracone samochodów.

Działania kontrolne na terenie woj. śląskiego zostały zainicjowane przez funkcjonariuszy z Placówki NOSG w Hrebennem, po tym jak zatrzymali oni na drogowym przejściu granicznym części samochodowe pochodzące z kradzieży.

Funkcjonariusze którzy pracowali na miejscu zdarzenia, dokładnie weryfikowali numery widniejące na poszczególnych częściach i szczegółowo sprawdzali skąd one pochodzą. W trakcie prowadzonych czynności, na placu oraz w pomieszczeniach gospodarczych znalezione zostały elementy pochodzące z pojazdów zarejestrowanych jako utracone. Zabezpieczono m.in. silniki, skrzynie biegów, elementy zawieszenia oraz elementy karoserii.

 

Zdecydowana większość ujawnionych części pochodziła z pojazdów francuskich oraz niemieckich, które zostały utracone na terytorium Francji i Polski. Jak ustalili funkcjonariusze, ujawnione części samochodowe były sprzedawane na aukcjach internetowych. Szacunkowa wartość ujawnionych części wynosi około 500 tys. zł, zaś wartość pojazdów utraconych, z których one pochodziły jest nie mniejsza niż 2 mln zł.

 

Dalsze czynności w przedmiotowej sprawie prowadzi KPP w Tomaszowie Lubelskim.

 

Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG, odzyskali utracone pojazdy oraz podzespoły  samochodowe pochodzące z przestępstwa o wartości ponad 13 mln zł.

 

źr. Straż Graniczna