Nielegalne automaty do gier m.in. w Tomaszowie Lubelskim pod lupą Służby Celnej

articleW wyniku kontroli przeprowadzonych w październiku przez funkcjonariuszy Służby Celnej, na terenie województwa lubelskiego zatrzymano 187 nielegalnych automatów do gier.

W październiku funkcjonariusze Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej zatrzymali 52 maszyny służące do urządzania nielegalnych gier hazardowych. Automaty ustawione były w lokalach w Międzyrzecu Podlaskim, Radzyniu Podlaskim, Parczewie, Terespolu oraz miejscowościach na terenie powiatu łukowskiego i włodawskiego. W kontrolach celnikom pomagali policjanci. Jeden z lokali w Parczewie mundurowi musieli odwiedzać aż trzykrotnie. Za każdym razem, gdy w odstępie kilku dni wchodzili tam w asyście miejscowej policji, w lokalu znajdowali kolejne automaty. W sumie z parczewskiego mini kasyna do magazynu Służby Celnej trafiło 12 maszyn.

Terenem działań funkcjonariuszy z lubelskiego urzędu celnego były natomiast Ryki, Łęczna, Milejów i Lublin. Mimo, że osoby organizujące nielegalne gry nie ułatwiały celnikom zadania, np. wyłączając na widok mundurowych prąd w lokalu, funkcjonariuszom w ciągu miesiąca udało się zarekwirować 79 automatów działających wbrew obowiązującym przepisom. Nielegalny proceder potwierdziły m. in. zeznania świadków przyznających się do gry i uzyskiwania wygranych pieniężnych.

Saloniki gier znajdujące się we Frampolu, Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Biłgoraju, Księżpolu, Zwierzyńcu i Janowie Lubelskim pod lupę wzięli  funkcjonariusze z zamojskiego urzędu celnego. Mundurowi skontrolowali kilkanaście takich miejsc zatrzymując 56 urządzeń. W większości były to lokale oferujące wyłącznie gry na automatach, ale było wśród nich też kilka pubów i barów, w których ustawione były nielegalne maszyny. Najwięcej, bo aż osiem urządzeń hazardowych, celnicy zarekwirowali w saloniku w Janowie Lubelskim. Siedem automatów zatrzymali też w podobnym lokalu w Tomaszowie Lubelskim.

We wszystkich przypadkach mundurowi potwierdzili, że na urządzeniach możliwe było prowadzenie gier wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem automaty mogą być ustawione wyłącznie w kasynach gry, na podstawie udzielonej koncesji. Ostatnie zezwolenia na urządzanie gier na automatach poza kasynami wygasły w województwie lubelskim w 2015 r. Za nielegalne urządzanie gier grożą wysokie grzywny a nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.

źr. Służba Celna