Niecodzienny gość w Tomaszowie Lubelskim – Marcin Prus

DSCN1078
Nie lada frajdę mieli tomaszowscy kibice siatkówki. Dnia 21 kwietnia Tomaszów Lubelski w ramach programu Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S) działającego przy gimnazjum nr 1 odwiedził były reprezentant Polski Marcin Prus.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 roku, w 127 szkołach w Polsce – 32 liceach i 95 gimnazjach, z udziałem 207 nauczycieli. Najistotniejszą częścią projektu było powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie, co stanowi 32 ośrodki S.O.S. w całej Polsce.

Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni są uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostało 3035 młodych siatkarek i siatkarzy. Co ciekawe, z badań wynika, że 52 procent młodzieży z programu S.O.S. to dziewczynki. Najwięcej dzieci, bo 1645 to osoby z pierwszych klas liceów i gimnazjów. Najwięcej dzieci spośród wszystkich województw bierze udział w Programie w województwie śląskim- bo aż 312.W ramach Programu każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowano także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do Programu.

DSCN1009
Marcin Prus karierę sportową rozpoczął w swoim rodzinnym mieście jako wychowanek SKS Polmos Starogard Gdański. Po skończeniu pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego wyjechał do Rzeszowa, aby grać w SMS PZPS Rzeszów. Z Rzeszowa trafił do Mostostalu-Azoty, gdzie grał przez pięć lat. W tym czasie czterokrotnie został mistrzem Polski. W 2002 przeszedł do Gwardii Wrocław, jednak z powodu kontuzji nie rozegrał ani jednego spotkania w barwach tego klubu. W reprezentacji Polski w latach 1997–2001 rozegrał 97 spotkań.
Obecnie współpracuje z radiem oraz telewizją, jest twórcą artykułów sportowych o tematyce siatkarskiej. Zaczynał w Telewizji Polskiej jako komentator spotkań siatkarskich, współpracownik telewizji Polsat, Polsat Sport oraz Polsat Sport Extra, jako reporter spotkań reprezentacji oraz wydarzeń ligowych. Pracownik kędzierzyńskiej rozgłośni radiowej Radio Park. 8 stycznia 2010 oficjalnie zakończył karierę zawodową meczem w Nowym Sączu. We wrześniu 2013 roku siatkarz wydał autobiografię Wszystkie barwy siatkówki.
Sukcesy klubowe
1998 Mistrzostwo Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
1999 Wicemistrzostwo Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2000 Puchar Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2000 Mistrzostwo Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2000 Brązowy medal w Pucharze CEV z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2001 Puchar Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2001 Mistrzostwo Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2002 Puchar Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2002 Mistrzostwo Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle
2002 4 miejsce w Lidze Mistrzów Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle

Sukcesy reprezentacyjne
1995 Brązowy medalista Mistrzostw Europy kadetów z Barcelony, Hiszpania
1996 Mistrz Europy Juniorów z Netanja, Izrael
1997 Mistrz Świata Juniorów z Manama, Bahrajn
Nagrody i wyróżnienia
1997 MVP Mistrz Świata Juniorów w Bahrajnie

DSCN1075
Na spotkanie z byłym reprezentantem Polski przybyło nie tylko wielu kibiców, ale też wielu znakomitych gości: burmistrz miasta Wojciech Żukowski, prezes Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Krzysztof Iwańczuk, prezes do spraw sportowych WZPS Jacek Rutkowski, viceprezes TKS Tomasovia Krzysztof Wróbel, dyrektorzy szkół: Stanisław Sikora, który był gospodarzem imprezy, Waldemar Typek, Leszek Kodymowski oraz Jarosław Korzeń.
W hali ZS nr 2 Marcin przeprowadził trening siatkówki dla dziewcząt Roztoczańskiej Akademii Siatkówki w skład, której wchodzą szkoły: Gimnazjum Nr 1 w Tomaszów Lubelski, SP 3 i SP 2 w Tomaszów Lubelski oraz SP Lubycza Królewska. Ponad sto dziewcząt miało szansę spróbować swoich sił w licznych konkursach w których można było wygrać bardzo cenne siatkarskie gadżety.
Na zakończenie każdy chętny mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i zdobyć cenny autograf od Marcina Prusa.

DSCN1098

I.H