„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim na terenie całego powiatu rozdają odblaski pieszym. Apelują do wszystkich niechronionych użytkowników dróg, a zwłaszcza do pieszych o używanie elementów odblaskowych! Pamiętajmy, na drodze kierowcy samochodów w nocy widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają często w ostatniej chwili.

Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów podczas listopadowego weekendu w tomaszowskim powiecie trwa  akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas trwania akcji, która rozpoczęła się już wczoraj policjanci tomaszowscy rozdają i będą rozdawać odblaski.

   Przypominamy: Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, na drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, przykładem w naszym powiecie był wypadek śmiertelny z udziałem rowerzysty. Zdarzenie miało miejsce 30 listopada br w miejscowości Machnów Nowy tuż po zmroku. Rowerzysta, który nie posiadał w rowerze świateł ani odblasków, wjechał wprost pod nadjeżdżający samochód. Kierująca nie miała szans aby uniknąć uderzenia. Niestety w trakcie reanimacji 67-latek zmarł w szpitalu.

   Zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów widać jest osobę która po zmroku porusza się drogą bez elementów odblaskowych. Niejednokrotnie za późno jest już na jakąś reakcję. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów. To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie! 

    Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Warto również pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża 14 metrów.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski