Nadchodzą duże mrozy. Nie bądź obojętny wobec potrzebujących pomocy – Apel!

Szanowni Państwo! Mieszkańcy Miasta Tomaszów Lubelski

W związku z przewidywanym w najbliższych dniach gwałtownym spadkiem temperatury dochodzącym nawet do 25 stopni poniżej zera zwracamy się do Państwa z apelem o czujność i wrażliwość w stosunku do osób zagrożonych i potrzebujących pomocy. Dotyczy to zarówno osób bezdomnych, zagrożonych zamarznięciem, jak i innych zagrożonych z powodu wieku, samotności, problemów w poruszaniu się czy niepełnosprawności.

 

Jeżeli widzicie Państwo w swoim otoczeniu osoby potrzebujące pomocy,
prosimy sygnały te kierować do odpowiednich służb:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim – tel. 84 665 97 94
Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Lubelskim – tel. 47 81 54 210
Lubelski Urząd Wojewódzki – bezpłatny telefon interwencyjny – tel. 987
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia w Tyszowcach – tel. 84 661 95 87
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim – tel. 84 663 42 98

Ponadto został uruchomiony dla mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego telefon interwencyjny w sprawie osób bezdomnych – tel. 782 869 888

Licząc na współpracę, mamy nadzieję, że podjęte odpowiednio wcześnie wszechstronne działania w zakresie rozeznania potrzeb, skoordynowanie działań wszystkich służb oraz pomoc międzysąsiedzka przyczynią się do złagodzenia negatywnych skutków niskich temperatur i pomogą uniknąć tragicznych w skutkach następstw zimy.

Dane o adresach najbliższych schronisk i noclegowni województwa lubelskiego dostępne są w siedzibie w/w instytucji oraz na stronie internetowej Wydziału Polityki Społecznej UW w Lublinie pod adresem: https://www.lublin.uw.gov.pl/wsparcie-osob-bezdomnych.

 

Należy pamiętać
Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej –30°C. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu, a przez to i spowodować bezpośrednie zagrożenie życia.

 

W trakcie mrozów stosuj poniższe zasady:

  1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
  2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
  5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
  7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

 

źr. UM Tomaszów Lubelski