Krynice: Reaktywacja KGW w Hucie Dzierążyńskiej

411x0_warsztaty-bozonarodzeniowe2014Panie z Huty Dzierążyńskiej w gminie Krynice chcą formalnie zarejestrować Koło Gospodyń Wiejskich w Roztoczańskim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. By tak się stało muszą zebrać odpowiednią liczbę członków, dlatego zapraszają chętnych na spotkanie założycielskie w niedzielę o 18.30 w miejscowej świetlicy wiejskiej.

To jedna z kilku takich organizacji w gminie, ale nie wszystkie działają pod egidą RZRKiOR. – Można również rejestrować KGW w Krajowym Rejestrze Sądowym, by mieć osobowość prawną, ale ze względu na wysokie wymagania, z takiej możliwości korzysta niewiele organizacji. W naszej gminie jest coraz więcej kół, które rejestrują się właśnie w związku – wyjaśnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach Joanna Jamroż.

Na tej liście są już KGW z Dąbrowy, Źwiartowa, Dzierążni, Majdanu Krynickiego, Zadnogi i Polan. Chcą do nich dołączyć także panie z Huty Dzierążyńskiej, które zapraszają do koła także mężczyzn. – Na pierwszym spotkanie, które odbyło się przed kilkoma dniami, przyszło około 10 kobiet w wieku od około 30 do prawie 60 lat, ale by koło mogło się zarejestrować musi mieć co najmniej 15 członków – dodaje dyrektor Jamroż.

Spośród obecnie działających w gminie KGW, najdłuższą historią może się pochwalić koło z Dzierążni, które powstało w 1978 roku. Do najbardziej aktywnych można zaliczyć organizacje w Zadnodze, Polanach i Majdanie Krynickim, które same organizują wiele imprez okolicznościowych i warsztatów, nie tylko dla swoich członków, a także uczestniczą prawie we wszystkich wydarzeniach, organizowanych przez ośrodek kultury i bibliotekę oraz reprezentują Gminę Krynice na kiermaszach, jarmarkach czy wystawach. KGW zdobywają również nagrody w konkursach kulinarnych i rękodzielniczych. Na przykład koło z Zadnogi dwa lata z rzędu zdobywało laury w powiatowych konkursach na palmę wielkanocną.

źr. ias24.eu / fot: BP Gminy Krynice