Jubileusz 100-lecia urodzin Pani Stanisławy Lipian

W dniu 7 listopada 2017 r. w Łasochach miała miejsce uroczystość jubileuszu 100-lecia urodzin Pani Stanisławy Lipian.

W tym szczególnym dniu Panią Stanisławę odwiedzili Wójt Gminy Susiec Zbigniew Naklicki, Sekretarz Gminy Tadeusz Suski, Kierownik USC Piotr Najda, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Tomaszowie Lubelskim Monika Pikuła, Kierownik Referatu Ubezpieczeń Justyna Kozera, proboszcz parafii w Łosińcu Zenon Góra, lekarz rodzinny Pani Stanisławy – Mirosława Kapuścińska z pielęgniarką Zofią Rebizant, radny miejscowości Kunki i Łasochy – Kazimierz Kijko oraz licznie zgromadzona rodzina i znajomi. Były życzenia dobrego zdrowia, upominki i toast. Pani Stanisława otrzymała również list gratulacyjny od Pani Premier Beaty Szydło.

Pani Stanisława Lipian córka Tomasza i Anny z domu Uchman urodziła się dnia 06 października 1917 r. w Grabowicy o godz. 4 rano. Ochrzczona została dzień później w Parafii Rzymskokatolickiej w Suścu i zapisana w księdze urodzeń za numerem 49/1917.

Jubilatka miała pięcioro rodzeństwa: dwoje rodzonego i troje rodzeństwa przyrodniego. Przy życiu pozostaje siostra Janina licząca 96 lat. Rodzina utrzymywała się z pracy w gospodarstwie rolnym. Pani Stanisława ukończyła siedmioklasową szkołę przedwojenną i to czyniło z niej osobę na owe czasy wykształconą.

II wojna światowa nie oszczędziła naszej Jubilatki. Przez okres 5 lat i 6 miesięcy przebywała w Niemczech jako robotnik przymusowy. Do miejsca zamieszkania powróciła w roku 1945 i podjęła pracę w gospodarstwie rolnym, gdyż ojciec liczący już 80 lat zmarł w październiku 1945 roku.

Pani Stanisława prowadziła gospodarstwo wraz z matką i wychowała córkę Celinę. Córka Jubilatki w roku 1972 owdowiała i zamieszkała z matką. Pani Stanisława pomagała w wychowaniu dwóch osieroconych wnuczek. W roku 1985 Pani Stanisława przekazała gospodarstwo rolne w zamian za emeryturę. Obecnie zamieszkuje z córką i jej rodziną w Łasochach .

Jubilatka doczekała się czworga wnuków, pięciorga prawnuków i dwojga praprawnuków.

 

źr. susiec.pl