Monety w Hrebennem

articlePonad trzysta jubileuszowych ukraińskich monet, w tym też wykonanych ze srebra, znaleźli w bagażu Łotysza i Ukrainki funkcjonariusze Służby Celnej z Hrebennego.

Podróżni przekraczali przejście graniczne w Hrebennem osobowym nissanem w nocy z czwartku na piątek (30.06./01.07.). W trakcie kontroli ani 36-letni obywatel Łotwy, ani towarzysząca mu 38-letnia obywatelka Ukrainy nie zgłosili funkcjonariuszom, że w bagażach przewożą kilkaset monet. Kolekcja numizmatyczna nie umknęła jednak uwadze celników. W rzeczach należących do 36-latka funkcjonariusze znaleźli blisko 30 ukraińskich bilonów okolicznościowych. 38-latka miała takich okazów aż 320, w tym blisko 30 monet kolekcjonerskich wykonanych ze srebra. Wśród nich znajdowały się hrywny, ale też ukraińskie karbowańce wycofane jako oficjalna waluta w 1996 r.

Poproszeni o wyjaśnienia cudzoziemcy tłumaczyli, że numizmatyczna kolekcja jest pamiątką. Przewozili ją dla siebie i nie wiedzieli, że powinni złożyć zgłoszenie celne oraz uiścić związane z tym należności.

Wartość kolekcji to co najmniej kilka tysięcy złotych. Ostatecznej wyceny musi jednak dokonać rzeczoznawca.

W związku z popełnionym wykroczeniem skarbowym wobec obojga podróżnych celnicy wszczęli postępowanie. Zatrzymali też znalezione w ich bagażach monety. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Zamościu.

źr. Służba Celna