Gminie Susiec nie po drodze z LOT Roztocze

Wójt Zbigniew Naklicki przekonał radnych, że Susiec ma więcej wspólnych interesów turystycznych z Krasnobrodem, Zwierzyńcem czy Józefowem niż z sąsiadami z powiatu tomaszowskiego. Gmina wystąpiła więc z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze” w Tomaszowie Lubelskim.

Gmina Susiec do Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze” przystąpiła w 2007 roku (wcześniej należała do organizacji zamojskiej). Teraz władze gminy uznały, że dalsze funkcjonowanie w tej instytucji nie ma sensu.

Zdaniem wójta Zbigniewa Naklickiego gmina z uczestnictwa w tej organizacji ma coraz mniej korzyści.

 – Jesteśmy jedyną gminą w powiecie tomaszowskim o tak dużych walorach turystycznych. Inne gminy mają inny profil działania, inne interesy. Sami dbamy o naszą promocję. Przy wsparciu bądź urzędu marszałkowskiego, bądź urzędu wojewódzkiego finansujemy nasze wyjazdy na targi – mówi Zbigniew Naklicki.

Zdaniem wójta, roczną składkę, jaką gmina płaciła na rzecz LOT „Roztocze” w wysokości 5 623 zł. Lepiej przeznaczyć na wydawanie własnych materiałów promocyjnych. Wójt Suśca podkreśla, że nie stawia żadnych zarzutów prezes LOT „Roztocze”.

 – To nie działanie przeciwko Lokalnej Organizacji Turystycznej w Tomaszowie ani pani prezes, która działa bardzo dobrze, intensywnie, ma pomysły, ale działania tej organizacji nie są do końca zbieżne z naszymi oczekiwaniami – podkreśla wójt Suśca.

Pomysł turystycznej czwórki

Zdaniem Zbigniewa Naklickiego gminie turystycznie bliżej jest do sąsiadów z powiatu zamojskiego i biłgorajskiego, czyli Krasnobrodu, Zwierzyńca, Józefowa. Gminy te stanowią serce Roztocza i są najczęściej odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy.

 – Te gminy mają podobne walory jak nasze. Jestem po rozmowie z burmistrzami, chcemy stworzyć wspólne centrum, które zajmie się promocją tych walorów, chcemy tworzyć wspólne trasy turystyczne. Przykładowo, gdybyśmy razem z gminą Krasnobród zrobili drogę do Łuszcza, znacznie zwiększylibyśmy ruch turystyczny. Teraz turyści są bardzo mobilni, chcą się przemieszczać – tłumaczy wójt.

W tegorocznym budżecie gminy Susiec na działania związane z turystyką zabezpieczono kwotę 140 tys. zł. Około 40 tys. zł przeznaczono na kąpielisko w Majdanie Sopockim, resztę na składki członkowskie w organizacjach, do których należy gmina oraz materiały promocyjne.

W organizacji 12 gmin

– Susiec to najbardziej turystyczna gmina w powiecie. Jeśli jednak podjęli taką decyzję, że chcą iść w innym kierunku to trzymam za nich kciuki – mówi Magdalena Tereszczuk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze”.

LOT „Roztocze” skupia dziś 12 samorządów głównie z powiatu tomaszowskiego oraz dwie gminy z powiatu lubaczowskiego Narol i Cieszanów. Pod koniec 2018 r. do organizacji dołączyły Rachanie. Z tomaszowskich gmin poza strukturami LOT są gminy Łaszczów, Telatyn i Ulhówek.

 – Chcemy jednak włączyć do naszych działań teren Grzędy Sokolskiej, bo widzimy, że jest tam potencjał turystyczny, wiele ciekawych miejsc – mówi Magdalena Tereszczuk.

LOT prowadzi m.in. punkt informacji turystycznej w Tomaszowie Lubelskim. Ostatnim pomysłem jest Południowo-Wschodni Szlak Archeologiczny, którego pierwsze stacje są w gminach Tomaszów Lubelski, Susiec, Jarczów i Krynice

 

Robert Horbaczewski

 

źr. Kronika Tygodnia