Gmina Tomaszów Lubelski: Mammografia pomaga

Mammografia pozwala wcześnie wykryć do 95 procent zmian, wynikających z nowotworu piersi. W krajach zachodnich zastosowanie tej metody pozwala obniżyć śmiertelność kobiet z powodu raka piersi nawet o 30 procent, ale w Polsce bada się zbyt mało kobiet.

Tylko 20 procent Polek odpowiada na zaproszenia do udziału w programie bezpłatnych badań mammograficznych. Mieszkanki gminy Tomaszów Lubelski mogą się przyczynić do poprawienia tych statystyk i przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie.

Bezpłatne badania będą się odbywać specjalnym ambulansie, który stanie przy urzędzie gminy 1 grudnia, ale organizatorzy zachęcają pacjentki, by rejestrowały się już teraz. Można to zrobić telefoniczne pod numerami: 723 351 002 i 003. 

Z badań mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie wykonywały mammografii przez ostatnie 2 lata. Nie trzeba mieć żadnych skierowań, wystarczy zgłosić się na badania z dowodem tożsamości.

Badania są bezpłatne, ponieważ finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Specjaliści zapewniają, że są one bezpieczne, jednocześnie przypominają, że mammografia to najbardziej skuteczna metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi, a nowotwór szybko wykryty jest niemal całkowicie wyleczalny. 

źr. ias24.eu