Gigantyczny przemyt w autobusie z Ukrainy

article1Rekordową ilość ponad 135 tys. paczek papierosów wartych blisko 2 mln zł  znaleźli funkcjonariusze Służby Celnej z przejścia granicznego w Hrebennem w autokarze na ukraińskich numerach rejestracyjnych. To jak dotąd największa udaremniona przez Służbę Celną próba przemytu papierosów z wykorzystaniem autokaru.

Ilość papierosów znalezionych w autobusie wjeżdżającym do Polski z Ukrainy wprawiła w zdumienie nawet najstarszych funkcjonariuszy. Wcześniej celnicy niejednokrotnie znajdowali papierosy w autokarach, ale nigdy ich liczba nie była tak duża. Papierosy były dosłownie wszędzie m.in. siedzeniach, kołach i silniku. Wyłuskiwanie kolejnych nielegalnych paczek z różnych zakamarków pojazdu zdawało się nie mieć końca. Ostatecznie, po trwającej kilkanaście godzin rewizji do magazynu urzędu celnego trafiło ponad 135 tys. paczek wyrobów tytoniowych o wartości blisko 2 mln zł.  

article

Ani kierowca, ani żaden z pasażerów nie przyznał się do przemytu. Trwają czynności mające na celu ustalenie sprawców. Na początkowym etapie postępowanie było prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Tomaszowie Lubelskim. Obecnie postępowanie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.  

To pierwszy w historii tak duży przemyt papierosów z wykorzystaniem autobusu i kolejny rekord na koncie celników z województwa lubelskiego.

Od początku roku funkcjonariusze celni zatrzymali na terenie województwa lubelskiego ponad 5,2 mln paczek nielegalnych papierosów o wartości rynkowej sięgającej blisko 70 mln zł.

Od 2 czerwca na wszystkich przejściach granicznych w ruchu lądowym, lotniczym, kolejowym i morskim prowadzone są wzmożone kontrole ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa m.in. przed zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży.

Film z ujawnienia przemytu

Informacja dźwiękowa:

źr. Służba Celna