Afrykański Pomór Świń

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 25 lut 2020, o 18:36

Czyli to wszystkie kco,naturalne lokalne to jedna wielka ściema :?: :?:
Na górę

Postautor: Gość » 26 maja 2020, o 22:01

Jak z asf em? Czy jest jeszcze w naszym powiecie? Czy kovid wszytko nakrył?
Na górę

Postautor: gosciu » 27 maja 2020, o 05:47

Ma się dobrze. Dwa tygodnie temu, Gmina Lubycza Królewska, chłodnia do utylizacji.
Na górę

Postautor: Gość » 27 maja 2020, o 15:57

Ma się dobrze. Dwa tygodnie temu, Gmina Lubycza Królewska, chłodnia do utylizacji.
a zawartość co z zawartością ? tyle dobra
Na górę

Postautor: Gość » 27 maja 2020, o 21:01

a zawartość co z zawartością ? tyle dobra
Właśnie zawartość do utylizacji- o czym autor nie napisał jasno. Pewnie jedna z upolowanych dzikich świń składowanych w chłodni okazała się seropozytywna. Chłodnia sfinansowana przez podatników, a nie koło "Bażant" :) . To się nazywa najlepszy samofinansujący model gospodarki łowieckiej.

A w kraju ASF szaleje w Wielkopolsce, choć miano go tam modelowo wyeliminować. Wyszło jak wszędzie. Mimo płotu, specustawy, mobilizacji wojska, WOT, policji, strażaków i wszystkiego co niby umie strzelać.
Klapa.
Na górę

Postautor: Gość » 12 cze 2020, o 12:36

Czy ktoś czy choć jeszcze choć trochę zajmuje się zbieraniem lub odstrzałem tych dorodnych sztuk lub trucheł walających się od czasu do czasu po okolicy lub w najlepsze panoszących się bezwstydnie po ogrodach i polach
Na górę

Postautor: Gość » 1 lip 2020, o 15:52

Jak z asf em? Czy jest jeszcze w naszym powiecie? Czy kovid wszytko nakrył?
wszystkiego nie nakrył czasami to widać czuć i słychać już bardzo dobrze wszyscy wiemy że jest i jest i będzie z nami do ostatniego dzika bo świń ostatnich to dawno w naszych stronach brak w wyniku zmasowanych kontroli iobostrzeń lub zmowy wszystkich innych (saren,wilków,zajęcy i łosi) :panzielony:
Na górę

Postautor: Gość » 1 lip 2020, o 16:29

Wiadomo.Jak szefuje zajac to niczego dobrego nie ma sie co spodziewać.Zmowa wiewiórek tych afrykanskich,wykonczyla nasze świnie.Azjatyckie wyeliminowały kury i kaczki.Krowy poszalały a konie to przeżytek Zostały niejadalne łosie ale jakby dobrze poszukać to im tez coś może dolegać.
Panie to wszystko przez bande zając,
Na górę

Postautor: Gość » 26 lip 2020, o 20:20

Wójt Gminy Tomaszów Lubelski informuje, że w dniach 27-28 lipca 2020 r. odbędzie się przeszukanie terenu w poszukiwaniu padłych dzików.

W dniu 27 lipca 2020 r. działania będą prowadzone w miejscowości Ulów,

W dniu 28 lipca 2020 r. działania będą prowadzone w miejscowości Chorążanka.

Przeszukiwanie terenu odbędzie się w godzinach 8:00 – 14:00.

W poszukiwaniu padłych dzików wezmą udział żołnierze, pracownicy Nadleśnictwa oraz przedstawiciele kół łowieckich właściwych ze względu na teren przeszukiwań. W poszukiwaniach uczestniczyć będzie również Powiatowy Lekarz Weterynarii lub wyznaczony przez niego pracownik Inspekcji Weterynaryjnej.

Z uwagi na powyższe BEZWZGLĘDNIE ZABRANIA się wstępu do lasu w dniach 27-28 lipca 2020 r.

od 8-14 to mogą nazbierać grzybów lub jagód a dlaczego ten bezwzględny wstęp mają szukać a nie strzelać korkami :lol: :x
Na górę

Postautor: Gość » 27 lip 2020, o 19:54

Dość dziwna sytuacja. Brak komunikatu o poszukiwaniach i zakazie wstępu na oficjalnej stronie nadleśnictwa, na ich profilu FB jak zwykle kwiatki, kozły i rogacze. Jedyna informacja na stronie UG Tomaszów. Jak zwykle spóźnione działanie, bo maksimum wymierania dzikich świń pod Ulowem w OHZ nastąpiło w maju. Teraz poszukiwacze to mogą sobie jedynie nogi połamać w dołkach, które pozostały po zakopanych padlakach.

W skali kraju to mała epidemia (ASF) idzie w ślad za wielką pandemią: ogłoszenie sukcesu przez Ardanowskiego i błyskawiczne pojawienie się dziesiątki nowych ognisk w okolicach Gorajca, Frampola i Biszczy. Są i małe gospodarstwa, ale i z blisko trzema tysiącami ryjów. Dobita zostanie hodowla w tradycyjnym rejonie pomiędzy Frampolem a Szczebrzeszynem- przez pomór i wrzut taniego mięsa holenderskiego po zablokowaniu importu przez Chiny.
Na górę

Postautor: Gość » 7 sie 2020, o 12:44

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 33 - 38 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.
Ognisko ASF nr 36 w 2020 r. zostało stwierdzone 05.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w miejscowości Typin, w gminie Tomaszów Lubelski, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim.

ciekawe jaki dzik to rozniósł i jak on się na dalszym etapie zachowa 😷
Na górę

Postautor: Gość » 27 sie 2020, o 09:00

Trwa marsz pomoru przez powiat: dwa ogniska w Kunkach, jedno w Pańkowie, Wólka Pukarzowska, Czartowiec, Perespa. Poobnie w sąsiednich powiatach. Wojewoda lubelski zarządził odstrzał sanitarny 5000 dzików. Pewnie wątpi w oficjalne dane kół łowieckich, bo wynika z nich, że każdy dzik zostanie zabity kilkakrotnie :) . Ale pamiętajmy, najlepszy nadzór nad gospodarką łowiecką prowadzą Lasy Państwowe, a lasy to własność ogólnonarodowa. Nasz Bór!!!
Na górę

Postautor: Gość » 30 sie 2020, o 15:44

To nie marsz a jedynie smutny efekt nieudolnych kontroli badań bezustannego odwiedzania świnek z pogwałceniem wszelkich norm sanitarnych i zasad bioasekuracji ze strony osób kontrolujących no rozniosło się i co jak dzików nam nagle przybyło do niebotycznych prawdopodobnie rozmiarów co ostatnio widać słychać a nawet i czasami czuć
Na górę

Postautor: Gość » 8 gru 2020, o 18:15

Na stronie Banku Danych o Lasach pojawiły się zestawienia planów łowieckich z roku 2019/2020. Jak zwykle dane wzięte z sufitu, szczególne te dotyczące inwentaryzacji dzików. Całe szczęście ASF zrobił swoje i populacja dzikich świń wreszcie zbliża się do tej podawanej oficjalnie już od klku lat. Nie wywołało to entuzjazmu mięsiarzy, bo święta idą a kiełbaski nie będzie. Na porządku dziennym w pełnych romantyzmu i obcowania z przyrodą polowaniach stały się fotopułapki z opcją wysyłania MMS instalowane przy nęciskach. Elita na darmo marznąć nie chce, więc będzie iść na pewniaka: dzik przychodzi, to przyjdziemy po dzika.
Na górę

Postautor: Gość » 15 sty 2023, o 11:17

Z raportu NIK wynika, że w latach 2019 - 2022 zabito (upolowano i odstrzelono sanitarnie) ponad milion dzików - 1 060,6 tys. Z tej liczby zabitych dzików 2,6 procent było nosicielami ASF, czyli 97,4 procent nie było chorych.
Jakie są skutki przyrodnicze?
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”