BUDŻET OBYWATELSKI

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: And » 11 sty 2019, o 10:56

Kolejny raz mamy szansę pozostawić po sobie jakiś trwały ślad w naszym mieście. Z przyczyn osobistych nie mogę się zająć swoim pomysłem - myślę że warto spróbować i go "przejąć'. Odwiedzają nas corocznie setki osób, które kiedyś mieszkały w Tomaszowie. Bardzo często odwiedzają cmentarze, szukając grobów swoich bliskich, znajomych, przyjaciół. Niestety - jest to często szukanie "igły w stosie siana". Jeśli nie znajdziemy kogoś z rodziny, to tylko dzięki szczęściu mamy możliwość znalezienia grobu. Proponuję zatem, by przynajmniej na Cmentarzu Komunalnym (własność miasta) uruchomić kiosk informatyczny (może być w "Domu Żałoby" - zabezpieczony jak bankomaty, czyli ekran z klawiaturą na zewnątrz, sprzęt wewnątrz). Czas goni - zgłosić trzeba do 15 stycznia 2019. Ale warto.
Na górę

Postautor: Gość » 11 sty 2019, o 14:02

Ba..
Pisaliśmy o tym wiele lat temu w kontekście usuwania grobów na tomaszowskich cmentarzach.
Smutne to i zaiste przygnębiające ale ponoć jedynie słuszne w dobie budowania wielkich wiecznych domow.
Pomijam fakt,że i takie już nie są bezpiecznym schronieniem :panzielony: bo i takie znikają z wielkomiejskich nekropolii.

Powiem tak Projekt Wirtualny cmentarz powinien być realizowany przez mlodzieżowa organicację społeczną.Rekomendowaliśmy ZHP jak strażnika pamięci przodków.Myślę,że to idealny partner do tego typy przedsięwzięć.
Kiosk info to przeżytek,strona internetowa jest lepsza.Ma potencjał i użytkownicy są na to przygotowani.Wszak bliskich nie szukaja 90 letnie babcie czy dziadziusiowie a wnukowie maja w paluszku poruszanie sie w tego typu obszarze.

...panie jakby słuchali obywateli to byłoby mniej wpadek. :panzielony:
Na górę

Postautor: And » 11 sty 2019, o 15:21

Nic nie stoi na przeszkodzie, by informację o położeniu grobu bliskich nam osób zamieścić w internecie. Można się dołączyć do istniejących już baz cmentarzy z całej Polski. Nie może jednak brakować informacji bezpośredniej, zlokalizowanej przy czy na cmentarzu (np. Kowalski - sektor IV. rząd 3 grób 4). W dużych miastach w takich kioskach przy cmentarzach i w sieci zamieszczane są zdjęcia nagrobków, ale uważam, że wystarczy wskazanie miejsca pochówku. Jeśli stać miasto na to, by kilkadziesiąt tysięcy złotych wydać na koncert jakiegoś chóru, po którym oprócz jakiegoś pozytywnego lub negatywnego wrażenia nie pozostaje nic - to taki kiosk zostaje na kilka czy kilkadziesiąt lat.
Na górę

Postautor: Gość » 11 sty 2019, o 15:46

Cmentarze są w zarzadzie miast,parafii lub gmin.Ta,że to na nich spoczywa powinność dbania o info w tym względzie.A jak jest z dostępem do informacji ?
Trzeba pochodzić,pytać,podania pisać?
Nikt nie wie.
Na górę

Postautor: Gość » 11 sty 2019, o 20:36

Uważam,że trzeba mieć jednak jakąś kontrolę nad zgłaszanymi pomysłami.Poparcie nie ma odzwierciedlenia w prawdziwych potrzebach.Często ambicje pomysłodawców zaspakajane są poprzez podpis pod projektem na zasadzie znajomy znajomemu nie odmówi niczego :panzielony: nawet jak nie wie o co chodzi.
Od zawsze uważam,że trzeba sie cztery razy zastanowić wydając kasę na to czy owo.Dlatego watro rozmawiać,debatować uzupełniac i podrzucać zauważone błędy.To wtedy ma sens.
Na górę

Postautor: Gość » 12 sty 2019, o 09:17

Kolejny raz mamy szansę pozostawić po sobie jakiś trwały ślad w naszym mieście. Z przyczyn osobistych nie mogę się zająć swoim pomysłem - myślę że warto spróbować i go "przejąć'. Odwiedzają nas corocznie setki osób, które kiedyś mieszkały w Tomaszowie. Bardzo często odwiedzają cmentarze, szukając grobów swoich bliskich, znajomych, przyjaciół. Niestety - jest to często szukanie "igły w stosie siana". Jeśli nie znajdziemy kogoś z rodziny, to tylko dzięki szczęściu mamy możliwość znalezienia grobu. Proponuję zatem, by przynajmniej na Cmentarzu Komunalnym (własność miasta) uruchomić kiosk informatyczny (może być w "Domu Żałoby" - zabezpieczony jak bankomaty, czyli ekran z klawiaturą na zewnątrz, sprzęt wewnątrz). Czas goni - zgłosić trzeba do 15 stycznia 2019. Ale warto.
a moze by tak pomyslec o parkingu przy tym cmentarzu, ten ktory jest przez 9 godzin zastawiony jest przez pracownikow zakładu, mimo ze na parkingu zakladowym sa miejsca a dla odwiedzajacych zostaja 3-4 miejsca parkingowe lub parkuja na placu Biedronki ?, a moze tam postawic płatny parkomat? oj miasto by zarobiło i duuuuuuzo miejsca by bylo dla odwiedzajacych cmentarz , a moze by tak i Straz Miejska zainteresowała sie czasami autami stojacymi tam od rana do wieczora ?
Na górę

Postautor: Gość » 12 sty 2019, o 11:31

mam nadzieję,że pieniądze nie pójdą na jednorazowe imprezki tylko na coś co będziemy mogli podziwiać i służyć mieszkańcom przez lata,dużo jest do zrobienia:parę kamieniczek w rynku,oświetlenie cerkwi, czajnia i jej otoczenie,miejsc gdzie można by było posiedzieć w cieniu drzew /bardzo brakuje dawnego małpiego gaju/ itp.
Na górę

Postautor: Gość » 12 sty 2019, o 11:49

Wygląd handlowca niweczy wszystkie wysiłki porawiajace wyglad centrum.
Czajnia niszczeje,skwerek obok to porażka.
Na górę

Postautor: Gość » 12 sty 2019, o 13:26

kiedyś jak ktoś miał bałagan na działce przyjeżdżała straż i dostawał mandat, czy dzisiaj to nie obowiązuje? jest wiele miejsc,gdzie sąsiedzi nie dają sobie rady z brudem i chwastem sąsiadów i nikt nie reaguje mimo różnych zagrożeń , nie mówię tylko o względach estetycznych, myślę,że na to wszystko są jakieś paragrafy.....wystarczy tylko chcieć
Na górę

Postautor: Gość » 12 sty 2019, o 20:31

Koncepcja Miassta Ogrudu została zabetonowana.
Na górę

Postautor: Gość » 13 sty 2019, o 09:17

Wydawanie kasy na siłę jest czystą głupotą.Ktoś powie,ze to nie są duże pieniądze :roll: i to taki eksperyment społeczny.
Ja twierdzę,że jak nie będzie dobrych pomyslów to kasę odłożmy na rok następny.Jak w budżetach domowych,zbieramy na lepszy samochód czy ekstra dywan.
Na górę

Postautor: Gość » 13 sty 2019, o 20:32

tez tak uważam,wydawać na byle co to lepiej dozbierać i zrobić coś lepszego - tak sie robi we własnym gospodarstwie
Na górę

Postautor: Gość » 14 sty 2019, o 10:59

budżet obywatelski na doraźne zatrudnienie ludzi do usuwania śniegu z chodników :evil:
Na górę

Postautor: Gość » 14 sty 2019, o 13:50

Po pierwsze reaktywacja Teatru na Kresach :idea: majowej imprezy kulturalnej nieco wyższych lotów.
Po drugie utworzenie atrakcyjnej strefy zieleni w okolicy pomnika KOnstytucji czyli Skwerek TOmaszka musi zmienić swoj okropny wygląd.
Po trzecie Czajnia jako Tomaszowska GIełda Talentów -przestrzeń wystawiennicza plus turystyczna atrakcja typu regionalne jedzenie na miejscu i na wynos.Kursy kulinarne.Kolekcjonerski zakątek oraz komis starych rupieci i książek .Turyści to kochają.
Podobno tanio wynajmą to grzech nie wykorzystać.

Wiadomo to sa stare pomysły wałkowane na forum od lat ale żeby nie być posadzonym o osadzanie swego umyslu na laurach :panzielony: dorzucę jeden super l: tylko żeby tego nie zmarnować.

Sklepik "Chomik" :idea:

Teraz zacznie sie problem z odpadami,coraz więcej karzą sobie za nie płacić a to przecież można wykorzystać inaczej.
W takim sklepie można zrobić zakupy podstawowych rzeczy spożywczych czy przemyslowych za punkty uzyskane za posegregowane platikowe butelki,puszki,butelki,szmaty.
Inspiracją takiego pomysłu był kiedyś obwozny skup szmat :panzielony:" nowy garnek za stare szmaty"
Pamiętaciie film "DAleko od szosy"?
Teraz może to być dobre wyjście dla kazdego bo śmieci mamy coraz więcej i więcej.
Wiadomo,że ziarnko do ziarnka i nie tylko najbiedniejsci będą mieli motywację do zbierania posegregowanych "śmieci" ale i inni bardziej świadomi zagrożeń śmieciowych przyczynią sie do jakiegoś rozwiązania problemu.

Wiem,że zaraz będziecie mówic,że istnieja punkty skupu i tam daja kasę i że w biedrze tanio.
Ale to chodzi o ekologiczny ratunek dla okolicy i podwyższenie poziomu świadomości odnośnie recyklingu i odzyskiwania kasy za "śmieci"
Takie biznesy są dla mikroprzedsiębiorców lub pomysly na lokalne budżety obywatelskie.
Chcieć to móc... o i pieniadze przecież leża na ulicy :panzielony:
Na górę

Postautor: Gość » 14 sty 2019, o 16:00

Można utworzyć- Kartę Chomika-zbierać punkty i wymieniać na... książki,długopisy,płyn do spryskiwaczy czy papier toaletowy.
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”