82

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 00:19

Dziś jest 82 rocznica napaści zssr ( ruskich ) na Polskę ! Proszę o tym pamiętać bo w mediach może być cisza ! Cześć i Chwała Bohaterom
Na górę

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 00:43

I przypada ta sama rocznica, jak Nas wydymali alianci czyli Francja i Anglia, w mediach o tym też nic nie powiedzą. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!
Na górę

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 04:07

Rebelia na Kresach. Inwazję Sowietów witano kwiatami

Pierwsi zaczęli Ukraińcy. Nastąpiło to jeszcze zanim Armia Czerwona przekroczyła granicę II Rzeczypospolitej, bo około 12 września. Niemieckie jednostki w ślad za wycofującym się Wojskiem Polskim wkroczyły wówczas na terytorium Galicji Wschodniej. Dla Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów był to sygnał do rozpoczęcia rebelii. Ukraińscy bojówkarze opanowywali drogi, mosty, niszczyli linie komunikacyjne, zajmowali urzędy pocztowe i posterunki, a nawet całe miasteczka. Pod kontrolą OUN znalazł się między innymi Stryj.

Ukraińcy rozbrajali i mordowali oddzielających się od jednostek żołnierzy, a nawet ostrzeliwali pomniejsze oddziały. Dochodziło też do pierwszych, wyjątkowo brutalnych, ataków na polską ludność cywilną. Do pacyfikacji doszło w Koniuchach, Potutorowie, Sławentynie i kolonii Jakubowce. W miejscowościach tych wymordowano po kilkadziesiąt osób.

Z dymem puszczano także polskie dwory, ścigano osadników wojskowych i ich rodziny. Według historyka Grzegorza Motyki wydarzenia te były zapowiedzią masowej eksterminacji ludności cywilnej, której ukraińscy nacjonaliści dokonali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. "Po wybuchu wojny zaczęliśmy rozbrajać Polaków, gdzie się tylko dało" - wspominał działacz OUN Semen Łewyćkyj "Kliszcz".

https://opinie.wp.pl/rebelia-na-kresach-inwazje-sowietow-witano-kwiatami-6126041951278721a
Na górę

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 04:15

By przejechać przez niektóre miasta regionu opanowane przez ukraińskich nacjonalistów, ewakuująca się polska armia musiała sobie dosłownie wystrzelać drogę. Tak było między innymi już po 17 września w Stanisławowie. Poza tym OUN często przygotowywał zasadzki na drogach. W jednej z nich, w nocy z 18 na 19 września, pod Brzeżanami WP straciło siedem samochodów, 32 zabitych, a co najmniej 50 żołnierzy odniosło rany.

Całe wsie organizowały się, by napadać na samotnych uciekinierów z Polski centralnej. Rabowali ich i niemal zawsze mordowali - by ofiara nie sprowadziła ekspedycji karnej. Skala tych zbrodni w regionie była ogromna. Jeszcze w czasie wojny AK szacowała liczbę uchodźców zabitych przez Ukraińców na kilka tysięcy. Dziś niestety nie sposób tego zweryfikować.

https://naszahistoria.pl/smierc-lachom-piata-kolumna-na-kresach-we-wrzesniu-1939-r/ar/c1-10527926
Na górę

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 04:24

Los Polski rozstrzygnął się 12 września 1939 roku. Tego dnia w miasteczku Abbeville spotkali się premier Francji Eduard Daladier i Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain. Po zasięgnięciu opinii głównodowodzącego wojsk francuskich gen. Maurice’a Gamelina wspólnie podjęli decyzję o rezygnacji z działań zaczepnych przeciw III Rzeszy.

Najprawdopodobniej tego samego dnia w Moskwie Józef Stalin po długich wahaniach postanowił wcielić w życie tajny protokół, dołączony do paktu Ribbentrop – Mołotow. W tym, że Armia Czerwona powinna zaatakować Polskę, utwierdził go meldunek z Paryża, przekazany przez sowieckiego agenta, a zarazem sekretarza francuskiej rady ministrów Eduarda Pfeiffera. Wynik spotkania w Abbeville jasno wskazywał, że Rzeczpospolita została spisana na straty.

https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/bitwa-nad-bzura-w-kampanii-wrzesniowej-potrzask-nad-bzura-newsweek/40m4b7g
Na górę

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 08:23

Reasumując powyższy tekst to jakich sojuszników w 1939 roku miała Polska??? A no wychodzi na to, że takich jakich ma obecny "super rząd". Jesteśmy sami, bo banda oszołomów nie potrafi z nikim rozmawiać.
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”