Janina Kalinowska odeszła.....

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:06

szefowa Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu.
"W kolonii Funduma w powiecie włodzimierskim, gdzie mieszkała z rodziną, banderowcy zamordowali w 1943 r. jej rodziców i brata. Ona – po napadzie – wyczołgała się spod ciała matki i poszła do sąsiada – Ukraińca. On ją uratował. Była dzieckiem, mogła mieć 4-5 lat, ale metrykę wyrobiono jej dopiero w 1948 r. W rubryce „rok urodzenia” wpisano wtedy na chybił trafił datę „24 maja 1935 r.” Podkreślała, że ta data jest wątpliwa. „Gdybym podczas tego mordu w 1943 r. faktycznie miała 8 lat, to chyba zapamiętałabym więcej z wczesnego dzieciństwa. A ja nie pamiętam prawie niczego, nawet tego, jak wyglądali moi rodzice. Na pewno nazywałam się Janina Sokół” – opowiadała nam podczas jednego ze spotkań. Była zawsze ciepłą i syumpatyczną osobą, taką ją zapamiętam
Niech Spoczywa w Pokoju.
-----------
Nie - Francowaty.
Na górę

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:12

I po jakiego gdy wspominasz o czyjeś śmierci znowu wspominasz o jakieś francy którą masz we łbie? Ty naprawdę jesteś jakiś chory psychicznie?
Na górę

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:17

PAP: Czy pani zdaniem pojednanie z Ukrainą i wypracowanie wspólnej narracji na temat rzezi wołyńskiej jest możliwe?

Janina Kalinowska: O jakim pojednaniu tu mówić? Z kim ja mam się jednać? Żeby się pojednać, to ktoś powinien powiedzieć: tak było, wybaczcie. Ja nic więcej nie chcę, ja nie chcę ich przeprosin. Przeprosiny nic nie dadzą, nie wrócą mi ani ojca, ani matki, nie wrócą tego, co mi zabrano - dzieciństwa, młodości, a - teraz nawet - starości, bo człowiek cały czas o tym myśli. Pozbawili nas wszystkiego, ludzkiej godności.

Nacjonalizm ukraiński dzisiaj jest posunięty tak daleko, że nie da się tego cofnąć. A polskie władze przez lata pozwalały na to. I to jest ich wina, że sprawa Kresów wygląda dzisiaj właśnie tak. Oni czekają aż odejdzie ostatni świadek i zostanie wtedy powiedziane, że to była wojna polsko-ukraińska.

https://dzieje.pl/aktualnosci/j-kalinowska-boje-sie-ze-moje-wnuki-nie-beda-mogly-mowic-prawdy-o-wolyniu
Na górę

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:18

Janina Kalinowska napisała emocjonalny list do marszałek Ewy Kopacz. Oceniła w nim, że polskie władze prowadzą "bezkrytyczną politykę poparcia” dla nowych władz Ukrainy. Według Kalinowskiej znaczną siłę stanowią w nich bowiem ugrupowania "nacjonalistyczne oraz faszyzujące", które nawiązują do "najmroczniejszych ideologii OUN-UPA i Stepana Bandery, wymierzonej w Polskę i Polaków". Rewolucję na Ukrainie nazwała "brunatną", a polskie poparcie dla niej - "lekkomyślnym". - O godzinie pierwszej w nocy zrywam się i patrzę, czy jakiś Ukrainiec nie chodzi do koła domu, czy nie podlewa benzyną i nie będzie nas palił - mówi Onetowi Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, o powrocie wspomnień w związku z rewolucją na Ukrainie.

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/janina-kalinowska-budze-sie-w-nocy-i-patrze-czy-ukrainiec-nie-bedzie-nas-palil/1931l
Na górę

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:22

Francowaty napisał:
>I po jakiego gdy wspominasz o czyjeś śmierci znowu wspominasz o jakieś francy którą masz we łbie? Ty naprawdę jesteś jakiś chory psychicznie?

Bo mi wstyd za ciebie francowaty i twoje chociażby takie wpisy na forum, cytuję jeden z wielu.:

"Dalej to ukraińskie gówno. Te śmieci jeszcze kogoś obchodzą? Ukrainiec jest dobry jak zdechnie."

A może właśnie tak nazwany przez ciebie Ukrainiec "śmieć" uratował Janinę Kalinowską przed niechybną śmiercią z rąk banderowców.
Na górę

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:27

Gość pisze:
> Francowaty napisał:
> >I po jakiego gdy wspominasz o czyjeś śmierci znowu wspominasz o jakieś francy
> którą masz we łbie? Ty naprawdę jesteś jakiś chory psychicznie?
>
> Bo mi wstyd za ciebie francowaty i twoje chociażby takie wpisy na forum, cytuję
> jeden z wielu.:
>
> "Dalej to ukraińskie gówno. Te śmieci jeszcze kogoś obchodzą? Ukrainiec jest
> dobry jak zdechnie."
>
> A może właśnie tak nazwany przez ciebie Ukrainiec "śmieć" uratował Janinę
> Kalinowską przed niechybną śmiercią z rąk banderowców.

No to zgłosimy ciebie do prokuratury. Bo nie wiem co ty cytujesz. Jak na razie to sa twoje słowa i ty będziesz się tłumaczył. Uszanuj czyjąś śmierć i nie prowadź swoich prywatnych rozgrywek jej kosztem. Z zacytowanych wypowiedzi sp. Pani Kalinowskiej tez wynika, że zauważała gloryfikację banderyzmu na Ukrainie i nie wyobrażała sobie pojednania bez przeprosin ze strony Ukrainców
Na górę

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:29

Tym bardziej, że nikt jakoś nie postawił pomnika na Ukrainie , Ukraincom ratującym Polaków a są dziesiątki pomników poświęconych ich mordercom
Na górę

Postautor: Gość » 14 wrz 2021, o 23:34

List otwarty

Do Panów Prezydentów Polski i Ukrainy

oraz do funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy!


14 września 2020 r. wysłuchaliśmy bardzo uważnie wypowiedzi obywatela Ukrainy Anatolija Szarija (https://www.youtube.com/watch?v=VA4Mp3W_1rw&t=22s) o ludobójczym mordzie dokonanym 16 czerwca 1944 r. przez OUN-UPA na polskich pasażerach pociągu pod miejscowością Zatyle (gm. Lubycza Królewska, pow. Tomaszów Lubelski, woj. lubelskie). Stwierdzamy kategorycznie, że obywatel Ukrainy Anatolij Szarij powiedział samą prawdę i tylko prawdę o tym historycznym wydarzeniu, tkwiącym w pamięci mieszkańców powiatu tomaszowskiego, omawianym w wielu opracowaniach historycznych i mającym dokumentację fotograficzną znajdującą się w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Lubelskim.

Jesteśmy wstrząśnięci zarzutami wobec Anatolija Szarija sformułowanymi przez oficera SBU Ołeha Ołehowycza Sawenkę w uzgodnieniu z prokuratorem Ołeksijem Ołeksandrowyczem Sybirakowem, która przypomina nam czasy reżimu stalinowskiego, kiedy za prawdę ścigano ludzi i poddawano represjom. Jesteśmy wstrząśnięci fałszywymi oskarżeniami A. Szarija, nazywaniem propagandą i działalnością wywrotową ujawnienia prawdy o faktach historycznych i perspektywą zastosowania odpowiedzialności karnej wobec sprawiedliwego obywatela Ukrainy.

W związku z tym informujemy, że wedle posiadanych przez nasze Stowarzyszenie informacji na wzgórzu Monastyr zostali pochowani, wśród wielu innych, nazistowscy kolaboranci, funkcjonariusze policji ukraińskiej z posterunku w Lubyczy Królewskiej, którzy weszli do historii Holokaustu jako mordercy – to oni wysłali z getta w Lubyczy Królewskiej pierwszy transport do obozu zagłady w Bełżcu, to oni brali udział w gwałtach, mordowaniu i zakopywaniu w lesie żydowskich dziewcząt. Podane przez nas informacje o policjantach ukraińskich, jak i dotyczące innych osób, które mają się znaleźć na tablicy na pomniku w Monastyrze, powinny być rzetelnie zbadane.

Ukrywanie zbrodniczości OUN-UPA przez państwo ukraińskie, obecnie już z zastosowaniem represji i kar więzienia, uniemożliwia pojednanie między narodami polskim i ukraińskim oraz utrudnia dobre relacje pomiędzy państwami.


Przewodnicząca Stowarzyszenia

Polaków Pomordowanych na Wołyniu

w Zamościu

Janina Kalinowska /-/

https://btx.home.pl/kresy/index.php/aktualnosci/1308-list-otwarty-do-panow-prezydentow-polski-i-ukrainy
Na górę

Postautor: Gość » 15 wrz 2021, o 07:14

>No to zgłosimy ciebie do prokuratury. Bo nie wiem co ty cytujesz.
>Jak na razie to sa twoje słowa i ty będziesz się tłumaczył.

Świetnie, może w końcu my mieszkańcy Tomaszowa poznamy z nazwiska ksenofoba, a nie tylko jego IP. Kim i czym on jest.Ukrywający się tu pod różnymi nickami.

> Uszanuj czyjąś śmierć i nie prowadź swoich prywatnych rozgrywek jej kosztem.

Zawsze i wszędzie temat i jej merytoryczna treść jest dowodem w sprawie, a nie sam podpis. Franc ty zupełnie odleciałeś. Straciłeś poczucie rzeczywistości. Uszanuj temat i o Jej osobie pisz z szacunkiem z dużej Litery.
Na górę

Postautor: Gość » 15 wrz 2021, o 12:07

Nic baran nie zrozumiał. To co przytaczasz jako cytat tu na forum już jest jego i ty forumowy będziesz ścigany. Prokuratury nie będzie interesować twoje prywatne archiwum składające się ze skanów.

Sam nie uszanowałeś zmarłej już w pierwszy poście głupio się podpisując.

A śp. Pani Kalinowska wyrażała to co czuje wielu Polaków

"Janina Kalinowska napisała emocjonalny list do marszałek Ewy Kopacz. Oceniła w nim, że polskie władze prowadzą "bezkrytyczną politykę poparcia” dla nowych władz Ukrainy. Według Kalinowskiej znaczną siłę stanowią w nich bowiem ugrupowania "nacjonalistyczne oraz faszyzujące", które nawiązują do "najmroczniejszych ideologii OUN-UPA i Stepana Bandery, wymierzonej w Polskę i Polaków". Rewolucję na Ukrainie nazwała "brunatną", a polskie poparcie dla niej - "lekkomyślnym". - O godzinie pierwszej w nocy zrywam się i patrzę, czy jakiś Ukrainiec nie chodzi do koła domu, czy nie podlewa benzyną i nie będzie nas palił - mówi Onetowi Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, o powrocie wspomnień w związku z rewolucją na Ukrainie."

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/janina-kalinowska-budze-sie-w-nocy-i-patrze-czy-ukrainiec-nie-bedzie-nas-palil/1931l
Na górę

Postautor: lucja » 15 wrz 2021, o 12:51

Kiedy i gdzie pogrzeb?
Na górę

Postautor: Gość » 15 wrz 2021, o 12:58

Msza w pogrzebowa odbędzie się 16 września w Zamościu. o godz 14,00 w Kościele Garnizonowym św. Jana Bożego, ul. Powiatowa.Pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków.
Nie-Francowaty
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”