1 września 2021 r. godz. 4.45

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 31 sie 2021, o 19:42

Tomaszów Lubelski 1 września 2021 r.
godz. 4.45 - pomnik Żołnierzom Września 1939
- Zaciągnięcie warty honorowej przez tomaszowskich Strzelców JS 2019
godz. 8.00 - kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa
- Uroczysta Msza Święta w intencji poległych Obrońców Ojczyzny w 1939 r.
godz. 9.00 - zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzom Września 1939 r.
Na górę

Postautor: Gość » 31 sie 2021, o 19:53

We wrześniu 1939 r. brytyjskie lotnictwo nie zbombardowało Berlina, a armia francuska nie podjęła ofensywy przeciwko III Rzeszy, choć takie były sojusznicze zobowiązania Anglii i Francji wobec Polski.

Trzeciego dnia wojny miało wejść do akcji lotnictwo, przede wszystkim lotnictwo brytyjskie, a 14. dnia wojny na Niemcy miały uderzyć od zachodu znakomite dywizje francuskie. Takie były ustalenia i takie były umowy.

https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/308309956-Wrzesien39-Dlaczego-Francja-i-Anglia-nie-zaatakowaly-Rzeszy.html
Na górę

Postautor: Gość » 1 wrz 2021, o 04:45

O 4.45 Niemcy rozpoczęli ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy na Westerplatte.
Na górę

Postautor: Gość » 1 wrz 2021, o 20:54

Goebbels polecał, by komunikaty trafiające do odbiorców w Rzeszy „uwzględniały przede wszystkim myśl przewodnią: zaprowadzenie porządku, usunięcie chaosu, do którego w każdej dziedzinie doprowadziło państwo polskie”. Niemieccy czytelnicy gazet i słuchacze audycji radiowych – „aż do ostatniej dziewki od krów” – mieli mieć utrwalony przekaz, że „polskość równa się podczłowieczeństwu”, a „Polacy, Żydzi i Cyganie znajdują się na tym samym szczeblu ludzkiej niepełnowartościowości”.

https://pch24.pl/grzegorz-kucharczyk-wrzesien-1939-kto-byl-wtedy-faszysta/
Na górę

Postautor: Gość » 2 wrz 2021, o 08:12

A teraz proszę sobie przypomnieć wypowiedź szefa pisu na temat kategorii ludzi w Polsce!!! Typowe gebelsowskie myślenie.
Na górę

Postautor: Gość » 2 wrz 2021, o 12:39

Uszanowałbyś przynajmniej temat o tragedii Polski i Polaków sprzed 82 lat. Swoje antypisowskie fobie wylewaj w innych tematach
Na górę

Postautor: Gość » 15 wrz 2021, o 00:20

Buta i arogancja władz sanacyjnych była tak wielka, że nawet w przededniu nadchodzącego kataklizmu, Polska wzięła udział w faktycznym rozbiorze Czechosłowacji, jakim było zajęcie Zaolzia. Uzasadnienia historyczne co do polskości tych ziem i powoływanie się na zajęcie Zaolzia przez Czechosłowację w 1939 roku – w zaistniałej sytuacji geopolitycznej naprawdę nie miały znaczenia. Ale Generalny Inspektor Sił Zbrojnych – nie mógł się mylić…

Niestety marszałek Edward Rydz-Śmigły w czasie kampanii wrześniowej nie wykazał się już tak wielką odwagą. Wraz z Józefem Beckiem i swoimi najbliższymi współpracownikami w dniu 6 września 1939 roku udał się do Brześcia nad Bugiem. Również inni dostojnicy cywilni i wojskowi rozpoczęli ewakuację. Na przykład prezydent Mościcki już po pierwszych bombardowaniach Warszawy przeniósł się do podwarszawskiej miejscowości Błota, gdzie zamieszkał w willi znajomych. Premier Felicjan Sławoj-Składkowski w dniu 7 września 1939 roku ewakuował się do Łucka. Swoje posterunki opuścili minister spraw wojskowych Tadeusz Kasprzycki i minister propagandy Michał Grażyński. Już w dniu 14 września 1939 roku większość sanacyjnych oficjeli była ulokowana w pobliżu granicy z Rumunią, wyczekując na rozwój sytuacji. Ewenementem wśród dostojników sanacyjnych był prezydent Warszawy Stefan Starzyński, który odmówił wyjazdu z kraju. Ewakuacja naczelnych władz cywilnych i wojskowych II RP do Rumunii nastąpiła ostatecznie w dniu 17 września 1939 roku.

https://myslpolska.info/2021/09/14/hanba-wrzesniowa/
Na górę

Postautor: Gość » 15 wrz 2021, o 00:29

Los Polski rozstrzygnął się 12 września 1939 roku. Tego dnia w miasteczku Abbeville spotkali się premier Francji Eduard Daladier i Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain. Po zasięgnięciu opinii głównodowodzącego wojsk francuskich gen. Maurice’a Gamelina wspólnie podjęli decyzję o rezygnacji z działań zaczepnych przeciw III Rzeszy.

Najprawdopodobniej tego samego dnia w Moskwie Józef Stalin po długich wahaniach postanowił wcielić w życie tajny protokół, dołączony do paktu Ribbentrop – Mołotow. W tym, że Armia Czerwona powinna zaatakować Polskę, utwierdził go meldunek z Paryża, przekazany przez sowieckiego agenta, a zarazem sekretarza francuskiej rady ministrów Eduarda Pfeiffera. Wynik spotkania w Abbeville jasno wskazywał, że Rzeczpospolita została spisana na straty.

https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/bitwa-nad-bzura-w-kampanii-wrzesniowej-potrzask-nad-bzura-newsweek/40m4b7g
Na górę

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 20:51

Anglia i Francja uzyskały informacje o postanowieniach paktu Ribbentrop-Mołotow tuż po jego podpisaniu, ale nie podzieliły się tą wiedzą z Polakami - mówi historyk, profesor Wojciech Materski.

https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/17-wrzesnia-atak-zsrr-na-polske-materski-o-historii/8xpj584
Na górę

Postautor: Gość » 17 wrz 2021, o 23:15

Gość pisze:
> Anglia i Francja uzyskały informacje o postanowieniach paktu
> Ribbentrop-Mołotow tuż po jego podpisaniu, ale nie podzieliły się tą wiedzą
> z Polakami - mówi historyk, profesor Wojciech Materski.
>
>
> https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/17-wrzesnia-atak-zsrr-na-polske-materski-o-historii/8xpj584

Wojciech Materski*: Hans von Herwart, dyplomata z niemieckiej ambasady w Moskwie niemal natychmiast przekazał pełną treść paktu Ribbentrop-Mołotow, wraz z tajnym protokołem mocarstwom zachodnim. Liczył bowiem, że w ten sposób uda się zapobiec wojnie. Tym samym Anglicy i Amerykanie świetnie wiedzieli jaka jest treść tego porozumienia i co ono zmienia w sytuacji Polski, i że w zasadzie przekreśla jej istnienie.
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”