Figura Matki Bożej

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gosia2 » 24 sie 2021, o 13:41

Gość pisze:
> Tak, mała kartka z informacją byłaby na miejscu.
> Może wielu, zwłaszcza na tym forum zbiera się na śmiech, że ta figurka jest
> ważna dla tylu mieszkańców.
> Tak dla mnie szczególnie, ponieważ w dzieciństwie idąc do przedszkola,
> szkoły a później do pracy modliłam się zawsze w tym miejscu. To mi zawsze
> pomaga i czuję siłę do życia.
> Tak teraz możecie się pośmiać... Mam to gdzieś !

Nikt normalny nie będzie się śmiał.
Natomiast myślę że na miejscu jest drobna uwaga o podejściu do troski o nasze otoczenie. Do tej pory było tak że nikt nie śmiał takich symboli naruszać, przyzwyczailiśmy się do tego. Do iedawna było to tak że żyli ludzie którzy budowali te kapliczki i dbali o nie, był to konsensus społeczny nawet komuna ich nie usuwała. Dzisiaj świat trochę się zmienił, ludzie kórzy dbali o te zabytki, pomniki historii i wiary, zazwyczaj już nie żyją.
Następne pokolenia przyzwyczajone do tego że "gdzieś ktoś" zawsze będzie dbał o to zaniedbały troskę. Pojawiły się zjawiska bezwzględnej egzekucji swojej własności (terenu na którym te kapliczki stoją), zwykłej dewastacji, czy też przygotowania terenu pod inwestycje. Sytuacja eszystkich zaskakuje, ale nie wiadomo do kogo się zwrócić, kto jest odpowiedzialny za to, czyj to jest teren itd.
Myślę że warto pomyśleć o lokalnej inicjatywie i prawnie zabezpieczyć te miejsca.
W Warszawie na Pradze jest duzo kapliczek w "studniach" kamienic (takie podwórko) i mimo że większość należy do miasta, nikt nie odważył się ich likwidować, mało tego mimo że włodarzami miasta byli liberałowie, to presja społeczna była tak silna że miasto uruchomiła program rewitalizacji tych kapliczek i je finansuje. Zresztą przekuto to w porgram ochrony dziedzictwa Pragi i się tym szczycono.
Myślę że warto się skontaktować w kilka osób i powziąć kroki w celu uporządkowania statusu takich miejsc, może nawet mają taki stus a okoliczni mieszkańcy nie wiedzą kto jest zarządcą tego miejsca. W Urzędzie Miasta z pewnością powinni udzielić niezbędnych informacji. No i pdjąć próbę opieki nad tym miejscem.

Myślę że też lokalny proboszcz też będzie wiedział coś więcej o historii tego miejsca, więc warto przy okazji wizyty czy to w urzędzie miasta czy też w kościele, ustalić status tego miejsca.

Gość pisze:
> Watpię,obecnie księża się zmieniają bardzo często.

Księża się zmieniają ale maja kroniki parafialne, które to są wiarygodnym źródłem informacji nawet dla historyków zawodowych (nawet niekatolickich). Bez wątpienia takie wydarzenia jak budowa figury zostało odnotowane w kronice parafialnej i jakieś przełanki można tam znaleźć.
Na górę

Postautor: Gość » 26 sie 2021, o 10:20

Ludzie sie martwią.
Na górę

Postautor: Janon » 26 sie 2021, o 11:49

Gość pisze:
> Ludzie sie martwią.

Ja tam bekę mam z was.
Na górę

Postautor: Gość » 26 sie 2021, o 12:08

Bekniesz bo masz bekę.
Na górę

Postautor: Janon » 26 sie 2021, o 12:38

Nie strasz nie strasz bo się zesrasz :D
Na górę

Postautor: Gość » 26 sie 2021, o 15:36

Bardzo obraziłeś moje uczucia religijne.
Na górę

Postautor: Gość » 26 sie 2021, o 15:43

Gość pisze:
> Bardzo obraziłeś moje uczucia religijne

to zgłoś by ścigano twe uczucia. Uczucie smrodu, brzydoty, smak padliny, wstrętnego klerykalnego dotyku, kociej muzyki kościelnej też umiesz ścigać?
Na górę

Postautor: Fantom » 26 sie 2021, o 15:56

Gość pisze:
> Gość pisze:
> > Bardzo obraziłeś moje uczucia religijne
>
> to zgłoś by ścigano twe uczucia. Uczucie smrodu, brzydoty, smak padliny, wstrętnego
> klerykalnego dotyku, kociej muzyki kościelnej też umiesz ścigać?


Moje uczucia religijne też tu są obrażane i to bardzo. Bardzo jest to dla mnie przykre,że połączenie profanacji z czyjąś wręcz głupotą i maksymalnym prostactwem przybiera tu taki wyraz. Kiedyś Sw Tekla ,teraz brak uszanowania najwyższych polskich wartości.
Nie interesują mnie Twoje przekonania poglądy i światopogląd ani stosunek do pewnych osób i rzeczy. To Twoja prywatna sprawa ale nie chcę żeby ktokolwiek traktował tak ten temat.
I mam do tego prawo
Tak się sklada,że często przechodzę obok tej Figury Matki Bożej.
Na górę

Postautor: Gość » 26 sie 2021, o 19:42

Czy w regulaminie forum jest punkt o wykluczeniu nawet czasowego np, rok -z tego powodu?
Na górę

Postautor: Gość » 27 sie 2021, o 12:01

Dalej nic nie wiadomo?
Choc na stronie parafialnej powinna byc informacja!
Na górę

Postautor: Gość » 27 sie 2021, o 12:49

Ktos kto zarzadził tę renowację powinien miec świadomość,że takie zniknęcie wywoła zainteresowanie.
Faktem jest,ze nie wiadomo do jakiej Parafii należy i kto sie nią opiekuje.
Na górę

Postautor: Janon » 27 sie 2021, o 13:09

Uszanowania najwyższych polskich wartości?! MASZ NA MYŚLI TA BANDE NIEROBÓW CO KAŻĄ LUDZIOM ŻYC SKROMNIE A SAMI W LUXUSACH SIE TAPLAJA?! TYCH CO LATA TEMU BYLI ZA ZABORAMI BO BALI SIĘ, ŻE NARÓD SIĘ POSTAWI!!?? TYCH CO GWAŁCĄ DZIECI ??!! TYCH CO DOSTAJĄ KASĘ Z NASZYCH PODATKÓW I WYCIAGAJĄ ŁAPY PO WIĘCEJ ??!! TYCH CO DOSTAJĄ OD PAŃSTWA DZIAŁKI ZA 1 zł ?! DZIAŁKI NA KTÓRYCH MIAŁY POWSTAĆ INWESTYCJE, NA KTÓRYCH MOGŁO ZAROBIĆ MIASTO A ZAROBI KOSCIÓŁ LUB RODZINA KLERU ??!!

JEŚLI TO SĄ DLA CIEBIE NAJWYŻSZE POLSKIE WARTOŚCI TO BARDZO CIĘ PROSZĘ, ŻEBYŚ WYPIER***** Z MOJEGO KRAJU NISZCZONEGO PRZEZ CZARNA MAFIĘ.
I ZABIERZ ZE SOBĄ TE SWOJE KOCHANE NAJWYŻSZE POLSKIE WARTOŚCI !! BO DLA MNIE TO JEST ZWYKŁA PATOLOGIA I MAFIA !!

PS: Tak wiem, są jednostki normalne które służą w imie Boga, ale to jakieś 2% tej mafji.



Fantom pisze:
> Gość pisze:
> > Gość pisze:
> > > Bardzo obraziłeś moje uczucia religijne
> >
> > to zgłoś by ścigano twe uczucia. Uczucie smrodu, brzydoty, smak padliny,
> wstrętnego
> > klerykalnego dotyku, kociej muzyki kościelnej też umiesz ścigać?
>
>
> Moje uczucia religijne też tu są obrażane i to bardzo. Bardzo jest to dla mnie
> przykre,że połączenie profanacji z czyjąś wręcz głupotą i maksymalnym prostactwem
> przybiera tu taki wyraz. Kiedyś Sw Tekla ,teraz brak uszanowania najwyższych polskich
> wartości.
> Nie interesują mnie Twoje przekonania poglądy i światopogląd ani stosunek do pewnych
> osób i rzeczy. To Twoja prywatna sprawa ale nie chcę żeby ktokolwiek traktował tak
> ten temat.
> I mam do tego prawo
> Tak się sklada,że często przechodzę obok tej Figury Matki Bożej.
Na górę

Postautor: Gość » 27 sie 2021, o 14:40

fanatyk = wariat a takich pełno wiernych ma polski kościól, bo ten kościół jest polski
Na górę

Postautor: Gość » 27 sie 2021, o 14:56

proponuje klerowi polskiemu zrobić jak murzyn który miał prawdziwą i przeogromną wiarę. Udowodnią barankom że ich twierdzenia są słuszne, a kto z baranków by chciał dołaczyć do tego ,,elitarnego'' grona, nie stawiać mu przeszkód. Polska oczyści się wreszcie z głupoty
https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-zambia-chcial-by-pochowano-go-zywcem-liczyl-ze-zmartwychwsta,nId,5446007
Na górę

Postautor: Gość » 27 sie 2021, o 15:04

Gość pisze:
> proponuje klerowi polskiemu zrobić jak murzyn który miał prawdziwą i
> przeogromną wiarę. Udowodnią barankom że ich twierdzenia są słuszne, a kto
> z baranków by chciał dołaczyć do tego ,,elitarnego'' grona, nie stawiać mu
> przeszkód. Polska oczyści się wreszcie z głupoty
>
> https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-zambia-chcial-by-pochowano-go-zywcem-liczyl-ze-zmartwychwsta,nId,5446007

Dlaczego nie bierzesz leków?
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”