11 lipca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 4 lip 2021, o 19:23

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku
Na górę

Postautor: Gość » 4 lip 2021, o 19:34

11 lipca 2021

20:30 - koncert zespołu ENEJ

Kto to wymyślił? Akurat w tym dniu???

Petro Fedorowycz Olijnyk ps. „Enej”, „Roman”, „Serhij” (ur. 9 lipca 1909 w Mołodyńczach, zm. 17 lutego 1946 koło Rudników na Wołyniu) – ukraiński wojskowy, członek OUN, pułkownik UPA, w 1943 roku kierował mordami ludności polskiej na Wołyniu.

Według wspomnień świadków „Enej” był znany z bezwzględności i okrucieństwa; m.in. własnoręcznie odrąbywał głowy swoim ofiarom
Na górę

Postautor: Gość » 4 lip 2021, o 19:45

Gość pisze:
> 11 lipca 2021
>
> 20:30 - koncert zespołu ENEJ
>
> Kto to wymyślił? Akurat w tym dniu???
>
> Petro Fedorowycz Olijnyk ps. „Enej”, „Roman”, „Serhij” (ur. 9 lipca 1909 w
> Mołodyńczach, zm. 17 lutego 1946 koło Rudników na Wołyniu) – ukraiński
> wojskowy, członek OUN, pułkownik UPA, w 1943 roku kierował mordami ludności
> polskiej na Wołyniu.
>
> Według wspomnień świadków „Enej” był znany z bezwzględności i okrucieństwa;
> m.in. własnoręcznie odrąbywał głowy swoim ofiarom

Ten, kto przez organizację koncertu zespołu o nazwie jak wyżej, zbrukał pamięć polskich ofiar, okrutnie zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów, powinien przeprosić i jeśli nie da się odwołać koncertu, ponieśc koszty tego "występu" z własnej kieszeni. NIE Z NASZYCH PODATKÓW!!!
Na górę

Postautor: Gość » 4 lip 2021, o 19:55

Komochy nareszcie wrócił nasz Tusk przywróci nam emerytury i wogole bedziemy rzadzić
Na górę

Postautor: Gość » 4 lip 2021, o 22:13

400 lecie powstania Tomaszowa Lubelskiego - 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów a u nas gra upadliński zespół enej !!! Kogoś w Urzędzie Miasta ******** ?
Na górę

Postautor: Gość » 4 lip 2021, o 22:36

No cóż. Pewnie za chwilę się okaże, że współzałożycielem Tomaszowa był któryś z wielkich Ukrainców
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 06:10

11 lipca 1943 roku miała miejsce „Krwawa niedziela”, kulminacyjny moment rzezi wołyńskiej. Oddziały UPA przeprowadziły skoordynowane i brutalne uderzenie na zamieszkane przez polską ludność wioski. W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

Na dzień akcji wybrano niedzielę 11 lipca, tak, żeby jak największą liczbę Polaków móc zaskoczyć w kościołach. Do tego typu ataków doszło w kościołach w Chrynowie, Krymnie, Kisielinie, Porycku i Zabłoćcach. W Chrynowie Ukraińcy ustawili karabin maszynowy w drzwiach świątyni i otworzyli ogień w modlący się tłum ludzi.
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 18:49

11 lipca Krwawa Niedziela a tu ukrainski zespół z nazwą jak zbrodniarz z UPA. No cóż. Jak zwykle. Polskie ofiary banderowskiej siekiery są gorsze jak polskie ofiary sowieckiej kuli.
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 19:06

W lipcu 2016 roku przypada 73. rocznica apogeum zbrodni, której dokonały na ludności cywilnej Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej działające na tamtych terenach oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a także dywizja SS Galizien oraz inne ukraińskie formacje współpracujące z Niemcami. W wyniku popełnionego w latach 1943–1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczy-pospolitej Polskiej, głównie chłopów.

Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. Wśród zamordowanych obok Polaków byli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawi-ciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy, którzy stanęli po stronie ofiar. Przypominając zbrodnie ukraińskich nacjonalistów, nie można ani przemilczeć ani relatywizować polskich akcji odwetowych na ukraińskie wioski, w wyniku których także ginęła ludność cywilna. Te wszystkie tragiczne wydarzenia powinny być przywrócone pamięci współczesnych pokoleń.Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną ludobójstwem.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej bestialsko zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej, oraz apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o uhonorowanie tych osób odznaczeniami państwowymi.Dlatego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 11 lipca – rocznicę apogeum zbrodni – Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.


http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20160000726/O/M20160726.pdf
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 19:06

Gość pisze:
> 11 lipca Krwawa Niedziela a tu ukrainski zespół z nazwą jak zbrodniarz z
> UPA. No cóż. Jak zwykle. Polskie ofiary banderowskiej siekiery są gorsze
> jak polskie ofiary sowieckiej kuli.

Tu pełna zgoda Franc.
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 19:43

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1865,narodowy-dzien-pamieci-ofiar-ludobojstwa-dokonanego-przez-ukrainskich-nacjonalistow-na-obywatelach-ii-rp.html
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 20:00

Kości Polaków pomordowanych podczas rzezi wołyńskiej wciąż są rozsypane w lasach, jarach, trzeba ich pochować, postawić krzyże...
„Od ołtarza zwracam się w imieniu kresowian do prezydenta Andrzej Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego: spełnijcie obietnice, które składaliście nam w czasie wyborów! Bądźcie Polakami, którzy mimo poprawności politycznej będą dbać o każdą ofiarę”

https://dzieje.pl/.../ks-t-isakowicz-zaleski-trzeba...
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 20:23

Niewiele osób w Polsce zajmuje się tą częścią historii – dr Leon Popek wystąpił na Kongresie w Lublinie z referatem „Doły śmierci na Kresach - losy szczątków ofiar ludobójstwa OUN-UPA”. Polacy na Wołyniu w 1939 roku mieszkali w około 2500 miejscowościach , były to kolonie, chutory, wsie, miasteczka. W wyniku działania OUN UPA co najmniej 1500 miejscowości przestało istnieć, zostało spalonych, zniszczonych, nie ma śladu po nich. Na Wołyniu zginęło około 60 000 Polaków. Zaledwie 3000 z nich miało religijny pochówek na ziemi poświęconej, na cmentarzach, nie zawsze rzymskokatolickich, najczęściej bez udziału księży i w zagrożeniu życia uczestników pochówku. Większość ofiar była potraktowana jak padłe zwierzęta, zwłoki były masowo bezczeszczone, okaleczano ciała za życia ale i po śmierci.

Były zakopywane bardzo często w stanie rozkładu w miejscach mordu ale też na cmentarzyskach dla zwierząt, po to, żeby jeszcze bardziej upokorzyć rodziny, ogólnie Polaków. Zwłoki zakopywano też w innych miejscach, bardzo często były palone wraz z zabudowaniami, wrzucane do rzek, do studni. Co znaczy w kulturze wschodu wrzucanie zwłok do studni? Studnia jest symbolem życia, jest świętością – wrzucanie zwłok oznacza, że te miejsca zostały na dziesiątki lat wyłączone z życia, żeby już nikt i nigdy nie napił się z tych studzien wody, żeby Polacy już tam nie mogli wrócić. Część zwłok nigdy nie została zakopana, była żerem dla dzikiego ptactwa i zwierząt. Uniemożliwiano rodzinom, sąsiadom (nawet ukraińskim) pochowanie ciał pod karą śmierci, naśmiewano się z bólu , z żalu rodzin. Dotykamy rzeczy podstawowej, najistotniejszej, to jest podstawy ludzkości- wbrew zwyczajowi nie opłakano zmarłych, nie pozwolono na wyrażenie bólu.

Jeżeli już doszło do zakopania, pogrzebania, były liczne przypadki profanacji grobów, niszczenia upamiętnień, ścinania, wykopywania krzyży nawet, jeśli postawili je miejscowi sąsiedzi - Ukraińcy. Do dnia dzisiejszego nie udzielano informacji rodzinom gdzie są polskie doły śmierci. Od kilku lat widzimy, że miejscowi ludzie zaczynają się jeszcze bardziej bać, nie chcą udzielać informacji o miejscu zwłok sąsiadów.


https://wolyn.org/index.php/publikacje/1228-nie-oplakano-zmarlych-nie-pozwolono-na-wyrazenie-bolu
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 20:36

Gość pisze:
> Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich
> nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto
> obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i
> innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez
> nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy
> uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku

Jak widac nikogo to nie wzrusza
Na górę

Postautor: Gość » 5 lip 2021, o 23:19

Wszystkie ukrainskie partnerskie miasta czczą Banderę i Szuchewycza to dlaczego Enej ma ich wzruszać
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”