Zbrodnie OUN - UPA

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 3 wrz 2020, o 20:23

Jako pierwsze zlikwidowane zostały obeliski: przy jednej z leśnych dróg koło miejscowości Zatyle, przy drodze krajowej nr 17 między Potokami a Hrebennem oraz przy trakcie powiatowym przed mostem w Rudzie Żurawieckiej. Wszystkie znajdowały się na obszarze Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. Niejasna jest również przyszłość pomnika w Lubyczy Królewskiej, znajdującego się na obszarze dawnego Zespołu Szkół nr 6 oraz obelisku między Machnowem Nowym a Dyniskami Nowymi przy drodze powiatowej nieopodal dawnej miejscowości Nowosiółki Przednie. Te dwa ostatnie miejsca pamięci znajdują się obecnie na terenie prywatnym.

Sporna pamięć o milicjantach wywołuje wiele dyskusji zarówno wśród lokalnej społeczności, jaki i u przedstawicieli władz samorządowych gminy Lubycza Królewska. Ci ostatni stwierdzili, że nie zamierzają wjeżdżać z buldożerami na pomniki. Na jednej z konferencji prasowych wojewoda lubelski Przemysław Czarnek powiedział, że dekomunizacja tablic i pomników to zaległość, którą dziś musimy odrobić.

http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/ ... ntach.html

A ile wrzasku gdy niszczono nielegalnie postawione pomniki UPA która mordowała Polaków
Na górę

Postautor: Gość » 6 wrz 2020, o 07:57

Sytuacja w regionie sprzyjała ich poczynaniom. Polska partyzantka była tutaj słaba, a Niemcy raczej nie wyściubiali nosa poza swoje umocnione garnizony w miasteczkach i większych wsiach. Sotnie UPA mogły więc swobodnie operować w terenie i atakować jedno skupisko polskiej mniejszości po drugim. W tych krwawych wyprawach upowców często wspierali ukraińscy chłopi, łasi na dobytek swoich sąsiadów. W czasie najazdów mordowali Polaków barbarzyńskimi metodami - przy użyciu siekier, pił, motyk lub paląc żywcem. Chcieli, by wieści o ich okrucieństwie rozniosły się i „zachęciły” Lachów do szybkiej ucieczki za Bug.

Pamiętam małe dzieci nadziane na pale na Alei Spacerowej. Całe rodziny z nożami w plecach leżące w krzakach, spalone moje koleżanki.

https://naszahistoria.pl/rzez-wolynska- ... r/13293161
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 23:07

Na podstawie obowiązującej ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwracam się z prośbą o udostępnienie do publikacji blogerskiej, pełnej listy nazwisk ukraińskich zbrodniarzy wojennych z OUN - UPA, zwyrodniałych morderców polskiej ludności Kresów Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i obecnych ziem południowo - wschodniej Polski, którym Instytut Pamięci Narodowej wystawił kilka lat temu oficjalne świadectwa rehabilitacyjne, rozgrzeszające tych ludobójców od popełnionych przez nich zbrodni na Narodzie Polskim i zbrodni przeciwko ludzkości, jako rzekome ofiary komunizmu.

Wśród tych zbrodniarzy, kolaborantów hitlerowskiej III Rzeszy, którym IPN wystawił takie właśnie świadectwa, znaleźli się m.in. tacy banderowscy ludobójcy jak: Wołodymyr Szczygielski - Burłaka, odpowiedzialny za ludobójcze pacyfikacje kilkudziesięciu polskich miejscowości i wymordowanie kilku tysięcy ich polskich i żydowskich mieszkańćów. Ołeksander Sycz, członek pododdziału zabójców kurenia Mesnyky, uczestnik ludobójczej pacyfikacji polskich mieszkańców wsi Wiązownica w dniu 17 kwietnia 1945 roku, w której bestialsko zamordowano ponad 130 polskich mieszkańców tej podkarpackiej miejscowości. Oraz Myrosław Onyszkiewicz, dowódca band UPA tzw. ,,Kraju Zakierzońskiego'', człowiek, który 6 kwietnia 1944 roku wydał rozkaz całkowitej, fizycznej likwidacji polskiej ludności Podkarpacia.

https://kresywekrwi.neon24.pl/post/1579 ... -przez-ipn
Na górę

Postautor: Gość » 1 paź 2020, o 07:28

Polska nie przekaże Rosji Ihora Mazura. Rok temu Ukraińca zatrzymano na polskiej granicy.

Ihor Mazur jest członkiem skrajnie prawicowej organizacji UNA-UNSO

https://kurierlubelski.pl/polska-nie-pr ... 1-15207976

Polska chroni neobanderowca
Na górę

Postautor: Mohort » 18 lis 2020, o 12:56

Zanim kraj padł pod uderzeniem jesiennej fali pandemii SARS-CoV-2, zanim rząd utracił nad tą pandemią kontrolę, zanim Polska zaczęła bić dzienne rekordy zakażeń i zgonów w Europie, zanim się okazało, że niszczona przez 30 lat publiczna służba zdrowia ma za mało lekarzy i pielęgniarek, by podołać dziennym przyrostom ciężko chorych, zanim obóz władzy wywołał dramatyczny konflikt społeczny w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego – polska polityka wschodnia odniosła kolejny sukces.

Była nim wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie w dniach 11-13 października 2020 r. Przed rozpoczęciem tej wizyty strona polska odnowiła, a właściwie odbudowała pomnik UPA na górze Monastyrz koło Werchraty w gminie Horyniec-Zdrój (powiat lubaczowski). Wedle informacji portalu kresy.pl, na miesiąc przed wizytą prezydenta Dudy w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski miał się upomnieć o załatwienie sprawy pomnika w Werchracie zgodnie z życzeniem strony ukraińskiej. Prezydent RP miał go wówczas zapewnić, że do czasu ich jesiennego spotkania sprawa pomnika zostanie załatwiona.

Tak też się stało. Na górze Monastyrz umieszczono krzyż wedle symboliki OUN-UPA oraz dwujęzyczną tablicę z napisem: „Zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku”. Jest to napis kłamliwy, który maskuje fakt, że byli to bojówkarze UPA i że celem ich przybycia na ziemię lubaczowską było dokonanie czystki etnicznej na ludności polskiej. Bo chociaż zginęli w walce z wojskami NKWD, to ich wtargnięcie na ziemię lubaczowską z początkiem marca 1945 r. stanowiło część podjętej wówczas ofensywy UPA na terenach południowo-wschodniej Polski pojałtańskiej przeciw ludności polskiej i instytucjom ówczesnego państwa polskiego. Do czystki etnicznej, znanej wcześniej z Wołynia i Małopolski Wschodniej, rzeczywiście na ziemi lubaczowskiej i jarosławskiej wówczas doszło, a jej punktem kulminacyjnym była zagłada Wiązownicy dokonana 17 kwietnia 1945 r. przez kureń UPA Iwana Szpontaka „Zaliźniaka”.

http://www.mysl-polska.pl/2578

PIS i PO to jedno zło
Na górę

Postautor: Gość » 18 lis 2020, o 13:20

Bo biedny polski rząd realizuje politykę amerykańską i tak to się dzieje .
Na górę

Postautor: Gość » 18 lis 2020, o 14:26

Gość pisze:
> Bo biedny polski rząd realizuje politykę amerykańską i tak to się dzieje .
Gdyby to był faktycznie polski rząd, to realizowałby polska politykę.I wtedy może rzeczywiście byłby "biedny".
To rząd USraelski.
Na górę

Postautor: Gość » 18 lis 2020, o 14:28

Gość pisze:
> Gość pisze:
> > Bo biedny polski rząd realizuje politykę amerykańską i tak to się dzieje .
> Gdyby to był faktycznie polski rząd, to realizowałby polska politykę.I wtedy może
> rzeczywiście byłby "biedny".
> To rząd USraelski.
idź na marsz czubie
Na górę

Postautor: Gość » 18 lis 2020, o 14:37

Gość pisze:
> idź na marsz czubie
Miejscowy czosnkowy, czy pożyteczny idiota?
Na górę

Postautor: Gość » 18 lis 2020, o 14:42

Gość pisze:
> Gość pisze:
> > Gość pisze:
> > > Bo biedny polski rząd realizuje politykę amerykańską i tak to się dzieje .
> > Gdyby to był faktycznie polski rząd, to realizowałby polska politykę.I wtedy
> może
> > rzeczywiście byłby "biedny".
> > To rząd USraelski.
> idź na marsz czubie


forumowy. tobie juz odje,bało całkiem. nie dość, że czujesz się Carem i Cesarzem jeszcze usiłujesz wmówi komuś , że jest czubem:):):) Radecznica nie była tylko po to żebyś miał rentę ale po to żebyś się leczył miastowy błaźnie z Karolingów na co dowody złożone u notariusza:):):)

przynajmniej ten temat byś zostawił w spokoju pomyleńcu
Na górę

Postautor: Gość » 6 lut 2021, o 22:39

Zauważmy, że samo słowo Majdan jest pochodzenia tureckiego i oznacza plac wewnątrz obozu wojskowego. Jak wyglądają dziś te ukraińskie protesty? Zbierają się ludzie na majdanie, dzielą się na sotnie i każda sotnia stawia swój wielki namiot na majdanie. Czyli zachowują się z grubsza tak samo jak dawni koczownicy, jak Mongołowie, Tatarzy, czy Turcy. Nawet ta forma organizacyjna, czyli sotnia, jest pochodzenia mongolskiego, gdyż tam właśnie wojsko dzieliło się na jednostki w podziale dziesiętnym i setka (dżagun) była jedną z nich. Mamy zatem w przypadku społeczeństwa ukraińskiego odbicie cywilizacji turańskiej według Feliksa Konecznego.

Musimy to sobie dobrze uświadomić, że to jest inna od naszej i obca cywilizacja. U nas obywatele nie dzielą się samorzutnie na sotnie i nie stawiają namiotów na majdanach. Nie robią tego także ludzie w krajach lezących na zachód od Polski. U nas i w krajach cywilizacji zachodniej ludzie organizują się w stowarzyszenia, partie, kluby, związki, a przedtem w cechy czy korporacje, ale w żadnym wypadku nie w sotnie. Nie robią tego także Rosjanie, choć Ukraińcy wymyślają im, że są potomkami ordy. To na Ukrainie mamy do czynienia z tym reliktem z czasów koczowniczych, który jest niezrozumiały i niepojęty dla innych mieszkańców Europy.

https://konserwatyzm.pl/lewicki-przyczyny-rzezi-wolynskiej-cz-3-cywilizacja-turanska/
Na górę

Postautor: Irek » 7 lut 2021, o 06:45

Gość pisze:
> Polska nie przekaże Rosji Ihora Mazura. Rok temu Ukraińca zatrzymano na
> polskiej granicy.
>
> Ihor Mazur jest członkiem skrajnie prawicowej organizacji UNA-UNSO
>
>
> https://kurierlubelski.pl/polska-nie-przekaze-rosji-ihora-mazura-rok-temu-ukrainca-zatrzymano-na-polskiej-granicy/ar/c1-15207976
>
> Polska chroni neobanderowca

Mordercę chroni ten antypolski rząd powaleńców??
Niech do israela wywiozą I tam niech trzymaj!!!
A od Polski wynocha
Na górę

Postautor: Jole » 10 lut 2021, o 15:14

https://youtu.be/uKtfC7ZxcSU
Na górę

Postautor: Prawda » 20 lut 2021, o 07:17

https://youtu.be/nXmGMGFhXKk
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”