Krynice- budujemy grotę dla zimujacych nietoperzy

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Monty » 11 lis 2023, o 02:08

Zapraszam do pomocy. Sobota- 18-11-2023 godz. 9 - 16.Krynice - północna strona zalewu, w połowie jego długości, przy starym zagajniku.
Ot historyja tematu. W 2021 w zimie znalazłem rozwalające się 2 komory po cegielni w Krynicach blisko zalewu ,wśród tarnin. Stwierdziłem tam 4 mopki- co przy otwartej przestrzeni wejścia i mrozie od -10stC jest rzadkością. W deszczowe dni IX'2022 znalazłem tam 1 os. nocka dużego ( rzadkość- dyrektywa UE). Potwierdza to ważność tego miejsca dla zimujących nietoperzy. Gatunki które zimują w naszych gminach maja lęgi w lecie w poblizu ok. 10km i to one chronią nas i plony rolników w polu przed plagami owadów. Nietoperze w PL żyją nawet 40 lat, ale maja 1-2 młode co roku. Mają wielu wrogów naturalnych ( głownie kuna, kot, lis i sowa) i wiele zagrożeń ze strony cywilizacji.
W 2022r pisałem pismo do gminy r i jeździłem na rozmowy do Wójta. Gmina nie mogła mi pomóc, bo to własność prywatna i RODO. Podano mi, że na tej działce właśnie trwają podziały majątkowe- kilka osób. Teraz we IX.2023- robiłem tam projekt nietoperzy i edukację w 5 szkołach gm.Krynice i Rachanie . Pani Z-ca Dyrektora szkoły pomogła mi uzyskać zgodę od właścicielki działki pani Krystyny. Do budowy groty nietoperzowej już przyłączyła się Szkoła w Krynicach. Są fotki na ich stronie FB.
W X.2023 ponownie poruszyłem temat z Władzami Gminy Krynice - tym razem uzyskałem możliwą pomoc- skoro mam zgodę właściciela. Użyczyli koparki mogą dać agregat, dadzą drzwi ( właśnie je wymieniają), z odzysku bruk, cegły, deski i odpady metalowe. Posiedziałem tam trochę godzin aby odkrzaczyć dojazd dla koparki oraz dowieźć materiały budulcowe. Pan Marek- operator koparki- wyśmienicie odsłonił dno pieczary do podłogi ceglanej i obok sprawił dołek na oczko wodne dla kumaków.
Chcemy wymurować ścianę czołową z drzwiami i wlotem dla nietopków. W środku montaż stosownych schronów dla tych ssaków.
Szerokość muru 3m, wys. 3m w centrum., grubość muru 50cm. Wszystkie materiały z tego co się otrzyma i najmniejszym kosztem własnym-bo kasy ni ma i nie będzie. Tak więc działamy do skutku.Tworzymy zimowisko dla nietoperzy w Krynicach jeszcze przed XII.
Na górę

Postautor: Gość » 11 lis 2023, o 15:08

Fajny pomysł . Jak ma stać ta pieczara i rozwalać się co roku aż zostanie kupa gruzu i ziemi- to niech skorzystają nietoperze.
Zawsze to jakaś pamiątka historyczna, że ludzie kiedyś tu mieli fabryczkę i miejsce pracy. Zapewne władze komuny przyczyniły się do likwidacji tej prywatnej cegielni. Ciekawe kiedy wypalano tu ostatnią cegłę?
Na górę

Postautor: Gość » 11 lis 2023, o 17:45

Nie ma nic gorszego niż zniewieściali faceci.
Na górę

Postautor: Gość » 11 lis 2023, o 23:49

A jednak najgorszy jest wiatr. Jak w zimie wieje- to najlepszym facetom uszy marzną i ręce grabieją.
Na górę

Postautor: Gość » 12 lis 2023, o 21:54

Jest o tej akcji post na FB.zamtop. 18-11-br od g.9.
Jak ktoś zechce pomóc jest wykaz prac i jaki sprzęt ogrodniczy trzeba zabrać ze sobą do pracy. Myśle że z dzieciakami także moża podjechać.
Darmowego jedzenia -chyba nie dadzą tym razem- a wakacje zawsze dawali na festynach.
Na górę

Postautor: Monty » 14 lis 2023, o 23:43

Ja nie potrzebuję reklamować swojej osoby, ale warto posłuchać audycji radiowej Radia Lublin z dnia dzisiejszego o ochronie nietoperzy w Krynicach .
Audycja dotyczy budowy groty dla nietoperzy. Wójtowie i radni ( tworzący teraz budżety gminne na 2024)- zimujące u Was nietopki to jest darmowy majątek dla Gmin. Jeżeli będziecie mieli u siebie podobne adoptowane piwnice to uciążliwość owadów w lecie będzie mniejsza i rolnicy na opryski mniej wydadzą kasy. Posłuchajcie opowieści dzieci ze szkoły o potrzebie zachowania nietoperzy w gminie.
Patrz- fb.zamtop
Strona Radia Lublin- https://radio.lublin.pl/2023/11/nowe-domy-dla-nietoperzy-chcemy-odczarowac-wizerunek-tych-zwierzat-zdjecia/
Na górę

Postautor: Gość » 16 lis 2023, o 20:05

Byłem tam. Już odkopali drugą komorę i położyli w niej fundamencik z trelinki.
Tylko na polnej drodze przy zalewie zrobiło się błotko po traktorze.
Na górę

Postautor: lokalny » 4 sty 2024, o 21:21

Brawo! Więcej takich inicjatyw brawo dla mieszkańców oraz zaangażowanie ze strony Władz Gminy. Widać że Gmina nie tylko nie stoi w miejscu ale i dogania resztę "świata". Tam się wkońcu coś dzieje👍👏
Na górę

Postautor: Monty » 6 sty 2024, o 14:53

Miło mi poinformować ,że grota nr 1 dla nietoperzy została ukończona (schowki dla ssaków, mur i drzwi) w piątek 05.01.2024 godz 18.18.
Słowem udało się przygotować grotę na przybycie Trzech Króli. Od 10.10.2023 prace trwały jednocześnie przy dwóch grotach. Dlatego, że przy niskich temperaturach zaprawa na murze powoli wiąże bruk i cegły. Przyspieszenie kilku warstw na raz jednego dnia powodowało, że mur pływał i następnego dnia nie było pionu.
Jak to mówią :" Ja żeś zaczął to skończ". Więc- Stary człowiek i może- jak Bóg i Gmina pomoże, inni wspomogą , a baba i partia nie przeszkodzi. Więc powoli, w słocie i błocie, ale do przodu. Puki chęci i zdrowie oraz wolnego czasu na emeryturze, lej do jeepa i leć do groty.
Prace te są bez dodatkowego finansowania z projektów- 90% praca własna, prace porządkowe i składowanie cegły- dzieci z SP Krynice i LO Łaszczów, z Gminy- darmowe odpady klinkieru, bruku, belki, deski, blacha i drzwi, gratisowy cement od szefa składu budowlanego z Bud i Mrówki, glina do zaprawy gratis z groty, woda z zalewu od Wód gratis. Atrakcje groty to nocny sąsiad bóbr z żeremia.
Przerwa na śniegowe 2 tygodnie i grypę. I dalej do przodu stary człeku. Jak to mówią :" Ja żeś zaczął to skończ". Patrząc na prognozy pogody i planowaną prawdziwą zimę na jutro- skupiłem działania na przygotowaniu przynajmniej jednej groty aby nietoperze mogły w spokoju sobie przylecieć i spać w idealnych warunkach. Jest tu dla nich luksusowa termika i wilgotność, cisza, brak dostępu dla drapieżców ( kuna, kot, sowa, lis, głupi człek) oraz zamontowano wiele, różnych schronów. W suficie i na ścianie czołowej są zamontowane specjalne cegły kratówki, pustaki stropowe.
Wszystkie takie schrony stosowane są w fortach- rezerwatach przyrody dla zimujących nietoperzy. Tutaj zamontowałem wszystkie możliwe rodzaje schronów. Tak aby każdy gatunek nietoperza wybrał sobie odpowiednie lokum według jego marzeń. Nawet jest pojemnik z wodą i mokrą cegłą- dla ustabilizowania wilgotności i terminki wnętrza. Cegła w pojemniku by nie utopił się jakiś pijany.
Przypomnę że, nietopki hibernują około 2 tygodnie i budzą się na kilka godzin. Wtedy mogą zmienić piwnice, grotę, dziuple, strych czy komin wentylacyjny w bloku. Więc pozostają na starym lokum lub lecą do znanego im lokum- dobrego termicznie na dany okres zimy. Żyją nawet 40lat. One zapamiętują dobre lokale na długo i przekazują te informacje między sobą. Ważne aby stworzyć stabilną lokalną sieć takich piwnic dla nietoperzy.
Tak jest zrobione przez ZamTop w GS Rachanie, Jurowie, Chodywańcach, Żurawcach, Łosińcu, Kol.Żwiartówek, Dzierążni i Hucie Dzierążynskiej.T
W grocie nr2 będę walczył z murem w styczniu (jak da pogoda). Ale najważniejsze, że nietopki mają już w jednej grocie spokóóóóóóóóóóój.
Nadal czekam na sprzymierzeńców prac, a nie wyłącznie na oglądaczy. Z gminy murował tylko 1 emeryt Andrzej Sk.
Chcesz pomóc - zgłoś się do sekretarza Gminy Krynice, pokieruje.
Na górę

Postautor: Gość » 6 sty 2024, o 15:59

Pisząc o systemie zimowisk. Zapomniałeś o Ulowie. Mamy tu 8 takich piwnic, które zrobiłeś w 2020. Jak będą moce zapraszamy do zrobienia jeszcze kilku w Ulowie- są chętni na takie pożyteczne "Ostoje przyrody". Takie tabliczki wiszą na drzwiczkach piwnic.
Na górę

Postautor: Gość » 10 sty 2024, o 14:47

Czytałem post na Fb.zamtop . Jak się człowiek uprze to może zrobić wiele dobra. Pomyślnego ukończenia drugiej groty.
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”