Chwała Bohaterom - 6 marca 1986r. zmarł Zenon Jachymek

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 6 mar 2020, o 23:18

Sotnie UPA mordowały Polaków. Trzeba było się bronić.

Przejmująca historia. Bohater AK - Zenon Jachymek w PRL trzykrotnie skazany na śmierć. Rozmowa z Ewą Szakalicką, autorką filmu "Wyrok śmierci"

https://vod.gazetapolska.pl/2927-sotnie ... sie-bronic
Na górę

Postautor: Gość » 6 mar 2020, o 23:24

Mjr Jachymek był dowódcą Armii Krajowej i jest dziś atakowany, za to, że na zamojszczyźnie bronił w 1944 r. polskiej ludności przed ukraińskimi nacjonalistami z band UPA. Polacy są mu jednak nadal do dziś wdzięczni za to, że za okupacji niemieckiej obronił ich również przed wysiedleniami. Dowodził na tzw. odcinku przeciwukraińskim przed UPA. Gdyby nie silna Armia Krajowa i jego postawa, to fala zbrodni taka jaka przeszła przez Wołyń i Małopolskę Wschodnią, przeszła by również i przez te ziemie.

https://www.fronda.pl/a/wyrok-smierci-c ... 24386.html
Na górę

Postautor: Gość » 6 mar 2020, o 23:57

W sierpniu 1943 r. UPA sądziła, że szybko uda jej się dokończyć rzeź Polaków na Wołyniu i wzywała do mobilizacji szeregów swych ziomków po drugiej stronie Bugu, by byli gotowi do powtórki tej operacji na swoim terytorium. Dowództwo OUN-UPA zdawało sobie sprawę, że Armia Czerwona prze do przodu i front wschodni szybko przybliży się do Bugu, że zmusi to jej oddziały do przegrupowania na tereny województwa rzeszowskiego oraz południowej Lubelszczyzny, gdzie znajdą oparcie o tamtejsze stanice i kuszcze OUN.

Oznaczało to przerzucenie zarzewia walk polsko-ukraińskich na teren Zamojszczyzny, już dostatecznie umęczonej przez politykę okupanta. Niemcy chcieli wdrożyć tu program pilotażowy wieloletniego Generalplanu Ost, przewidującego stopniową germanizację całego terenu Generalnego Gubernatorstwa. W jego ramach Polaków z powiatu zamojskiego wysiedlono i na ich miejsce sprowadzono Niemców ze wschodniej i środkowej Europy.

Jednym z elementów tego planu była tzw. Ukraineaktion, polegająca na wysiedleniu części mieszkańców z powiatów hrubieszowskiego i biłgorajskiego, a także sprowadzeniu na ich miejsce Ukraińców z powiatu zamojskiego.


https://niezlomni.com/upa-chciala-powto ... le-polski/
Na górę

Postautor: Gość » 7 mar 2020, o 00:12

Stanisław Basaj – „Ryś” i Zenon Jachymek – „Wiktor” byli znienawidzeni przez bandytów z UPA, znienawidzeni pozostają do dziś przez ich mentalnych spadkobierców.

https://www.magnapolonia.org/antypolska ... ndami-upa/
Na górę

Postautor: Gość » 8 mar 2020, o 07:39

Należy podnieść, że działania Armii Krajowej na terenie Zamojszczyzny były zwrócone nie tylko przeciwko Niemcom, ale również przeciwko ukraińskim nacjonalistom. Wynikało to przede wszystkim ze specyfiki tego terenu.

W 1939 r. na około 500 tysięcy mieszkańców Zamojszczyzny ponad 24 % stanowili Ukraińcy. Największe ich skupiska znajdowały się na terenie powiatów hrubieszowskiego i tomaszowskiego, przy czym w powiecie hrubieszowskim ich liczba przekraczała 38 % ogółu mieszkańców. Przykładowo w miejscowości Honiatyczki Ukraińcy stanowili 90 % ludności[1]. Do wybuchu II wojny światowej obie grupy wspólnie żyły bez wzajemnych zatargów. Przykładowo na terenie Tyszowiec Ukraińców nazywano „prawosławnymi” lub „Rusinami”. Nie używano raczej określeń narodowościowych. Stosunki polsko-ukraińskie uległy zmianie w czasie okupacji. Proporcje ilościowe i nasilenie działań antypolskich zmieniły się na niekorzyść Polaków z powodu ich przymusowego wysiedlenia z terenów Zamojszczyzny przez Niemców, zaś od listopada 1942 r. w miejsce Polaków osadzano Niemców z terenów Besarabii i Bałkanów.

Niemcy osiedlali również w opuszczonych przez Polaków wsiach Ukraińców. Często wsie te tworzyły wał mający bronić Niemców przed atakami polskiej partyzantki (tzw. Ukrainenaktion). Strach ludności polskiej przed wysiedleniem powodował czasem panikę i samoistne opuszczanie miejscowości. W 1939-1940 r. z Niemcami przyjechała również do Tyszowiec duża grupa Ukraińców z Małopolski Wschodniej. Ukraińscy nacjonaliści cieszyli się przychylnością niemieckiego okupanta, co spowodowało, że opanowali większość urzędów i formacji policyjnych, rozwijając antypolską propagandę i szykanując ludność polską


https://www.petycjeonline.com/o_odrzuce ... rubieszowi
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”