I dama upamiętnia zabójcow Orląt Lwowskich

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 9 cze 2019, o 07:04

Popełnionych okrucieństw nie da się wytłumaczyć czynami poszczególnych zdemoralizowanych jednostek. Antypolska propaganda ukraińskich czynników oficjalnych przybierała na zajadłości do ostatnich dni konfliktu. Bij lacką swołocz! [...] Ukraiński żołnierzu! Bij lackiego gada, gdzie dopadniesz!” – wzywało pismo Armii Halickiej „Striłec”.

Ulotka kolportowana wśród żołnierzy ukraińskich głosiła: „Pamiętaj, ukraiński żołnierzu, że tylko cham i niewolnik może mówić o miłosierdziu i łagodności wobec Lachów [...] póty nie będzie spokoju i dobra na ukraińskiej ziemi, póki będzie tu żyć lackie nasienie. [...] Pamiętaj, że Lach to najgorsza gadzina, jaka istnieje w Europie [...] Kobieto ukraińska, skoro tylko twoje dziecię nauczy się pierwszych słów, mów mu razem z modlitwą, że jego obowiązkiem będzie szkodzić lackim gadom zawsze i wszędzie, i wiązać się ze wszystkimi wrogami Polski. Nie zamkniesz oczu na łożu śmierci, póki tego nie przekażesz swojemu synowi jako swą ostatnią wolę matczyną.[...]”

Read more: http://www.pch24.pl/rocznica-zbrodni-w- ... z5qKBAnL9A
Na górę

Postautor: Gość » 9 cze 2019, o 11:16

Kwiaty pod pomnikiem Armii Halickiej? Ręce opadają. :roll:

17 lutego 1919 r. Ofensywa Armii Halickiej – Lwów się broni

Czytaj więcej na https://nowahistoria.interia.pl/kartka- ... ign=chrome

Może przeprośmy Ukrainców za Orlęta Lwowskie? :twisted:
Na górę

Postautor: Gość » 9 cze 2019, o 19:31

10-13 grudnia 1918 roku w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) Polacy z 1. Pułku Legionów Polskich (od 8 stycznia 1919 – 1. Pułk Szwolożerów) pod dowództwem mjra Gustawa Orlicz-Dreszera pokonali liczniejsze wojska Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (Ukraińska Armia Halicka). W związku z tym, w setną rocznicę zwycięskiej bitwy, Dołhobyczowskie Stowarzyszenie Regionalne planowało postawienie tablicy upamiętniającej tryumf Polaków. W setną rocznicę zwycięskiego boju stoczonego 10 grudnia 1918 r. pod Dołhobyczowem przez 1 Pułk Szwoleżerów pod dowództwem majora Gustawa Orlicz-Dreszera z wojskami Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Polegli w boju o Polskę [nazwiska poległych polskich kawalerzystów] – taki napis miał się pojawił na tablicy Dołhobyczowie. Niestety nie wyraził na niego zgody lubelski oddział IPN.

https://wprawo.pl/2019/02/11/lubelski-i ... ument-ipn/
Na górę

Postautor: Gość » 9 cze 2019, o 19:50

"...Józef Piłsudski odznaczył obrońców miasta Lwów Krzyżem Virtuti Militari. A.Konhauser Duda upamiętnia ich napastników..." :roll:
Na górę

Postautor: Mohort » 10 cze 2019, o 13:00

Za kilka dni w Lublinie odbędzie II Kongres Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Gród, co Semper był Fidelis…Lwów w życiu II Rzeczypospolitej Polskiej (1918-1939)” poświęcona 100-leciu połączenia Lwowa z Polską odrodzoną. Główny organizator – Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego podał szczegóły tych wydarzeń, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ii-k ... zapomniec/
Na górę

Postautor: Gość » 12 cze 2019, o 12:40

Czemu miało służyć złożenie kwiatów przez Pierwszą Damę na pomniku Ukraińców walczących z Polakami o Lwów? Czy miał to być jakiś symbol pojednania? Nie żartujmy! Ukraińcy zakryli dyktą posągi lwów na polskim Cmentarzu Obrońców Lwowa, a Polaków przedstawiają jako okupantów, przeciw którym kierował się słuszny gniew ukraińskich bojowników. W rewanżu małżonka polskiego prezydenta oddaje hołd Ukraińcom, którzy strzelali do polskich dzieci broniących polskiego miasta. Bo Lwów był polskim miastem, ale ukraińska polityka historyczna pracuje nad tym, żeby ten fakt wymazać ze świadomości opinii publicznej. I Pierwsza Dama właśnie im w tym pomogła składając kwiaty pod pomnikiem tych, którzy to polskie miasto chcieli Polakom odebrać.

https://wprawo.pl/2019/06/11/pierwsza-d ... lwowskimi/
Na górę

Postautor: Gość » 14 cze 2019, o 22:40

Poseł Konfederacji Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego, przypomniał w Sejmie o 100. rocznicy zakończenia oblężenia Lwowa i odrzucenia sił ukraińskich przez Armię Hallera. Na jego wniosek, Sejm uczcił pamięć Obrońców Lwowa.

https://kresy.pl/wydarzenia/sejm-uczcil ... 8B_xtaPCb0
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”