Dzierążnia: Poeci, malarze i cygańskie rytmy

411x0_poeci-i-malarze-10W najbliższą niedzielę 2 października w Dzierążni odbędzie się ostatnie w tym roku Spotkanie Poetów i Malarzy z cyklu „Chwilo trwaj”. Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach oraz Zuzanna i Norbert Samulakowie zmieniają formułę spotkań i najbliższe, trzecie już, organizują… w plenerze.

– Do tej pory prezentacje wierszy i dyskusje malarzy odbywały się w domu Państwa Samulaków. Chcemy wyjść na zewnątrz i pokazać się mieszkańcom, a dodatkową atrakcją może być prezentacja folkloru cygańskiego w wykonaniu zespołu „Tamburino” z Tomaszowa Lubelskiego – zapowiada dyrektor GOK w Krynicach Joanna Jamroż.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielne popołudnie o 15.30 na placu przy OSP w Dzierążni. Artyści z grupy „Tamburino” przyjadą tradycyjnym wozem cygańskim, a przy ognisku będą nie tylko śpiewać, ale również recytować wiersze cygańskiej poetki Papuszy.

Nie zabraknie wierszy i obrazów inspirowanych poprzednimi spotkaniami w Dzierążni. W lipcu poeci z powiatu tomaszowskiego prezentowali strofy o matce, nieszczęśliwej miłości i o żniwach. Tematami przewodnimi październikowego spotkania będą – jesień i mała ojczyzna.

Pierwsze Spotkanie Poetów i Malarzy odbyło się w czerwcu, a dom Państwa Samulaków odwiedziło wtedy kilkunastu malujących, rysujących i piszących „do szuflady” artystów w wieku od 13 do prawie 80 lat. Podobnie jak podczas dwóch poprzednich spotkań, tak i teraz, w ramach Konkursu Jednego Wiersza, poeci będą recytować własne teksty, a wygra ten, który zainspiruje największą liczbę malarzy czy rysowników obecnych na spotkaniu.

źr. Gmina Krynice