Dzień Osób z Niepełnosprawnością: „Żyj aktywnie”

W Polsce żyje nawet 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Mniej niż co trzecia jest aktywna zawodowo. Dlatego tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych odbywa się pod hasłem „Żyj aktywnie”.

Akcja odbędzie się w całej Polsce, w tym 17 maja w Tomaszowie Lubelskim. Inspektorat ZUS zaprasza na godz. 10.00 do swojej siedziby przy ul. Jana Pawła II 6. W sali szkoleniowej na pierwszym piętrze odbędą się prelekcje ekspertów. Na pierwsze piętro można dostać się windą. Specjaliści Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie opowiedzą o instrumentach wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Ekspert urzędu skarbowego opowie o ulgach podatkowych.

Będzie też prelekcja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia przysługują osobom niepełnosprawnym – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Będzie także akcent artystyczny, czyli występ uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim. A w sali obsługi klientów odbędzie się kiermasz rękodzieła wykonanego przez osoby niepełnosprawne.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/dzienON. „Dzień Osób z Niepełnosprawnością” odbędzie się również w Lublinie, Hrubieszowie, Zamościu, Włodawie, Chełmie (w tych miastach – 17 maja), w Krasnymstawie (21 maja) i Biłgoraju (22 maja).