Dziecięce nominacje za recytacje

Dwoje uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Hucie Dzierążyńskiej i dwoje ze Szkoły Podstawowej w Krynicach będą reprezentować Gminę Krynice w powiatowym etapie Konkursu Recytatorskiego z cyklu „W krainie wierszy…”.Podczas eliminacji, które odbyły się w miejscowej bibliotece we wtorek 28 listopada, o nominacje walczyło 17 recytatorów z najmłodszych klas podstawówek.

Spośród wytypowanych w tym roku wierszy Hanny Niewiadomskiej i Rafała Lasoty większość recytatorów, w tym prawie wszyscy nominowani, wybierali twórczość tego drugiego autora.

W kategorii pierwszoklasistów nominację zdobyła Julia Skrzyńska z NSP w Hucie Dzierążyńskiej, która pod kierunkiem Agnieszki Mazurek przygotowała „Lampkę kuzynki Magdaleny”. Na drugą nagrodę zasłużył Dawid Szykuła z SP Krynice, a trzecią otrzymał jego kolega Szymon Flak. Obydwaj przygotowywali się do eliminacji pod okiem Beaty Legieć.

Wśród uczniów drugich klas nominację do etapu powiatowego wyrecytował Bogusz Sierzyński z NSP w Hucie Dzierążyńskiej utworem „Jesień”, przygotowanym pod kierunkiem Zofii Kowalskiej. Drugie miejsce zajął Michał Skrzyński z SP Krynice, a trzecie jego koleżanka Joanna Kowalska. Ta dwójka pracowała z nauczycielką Marią Jasiówką.

W grupie najstarszych recytatorów z klas trzecich rywalizacja była najbardziej wyrównana, dlatego jurorzy przyznali dwie nominacje. Otrzymali je Aleksandra Jędruszko, która zaprezentowała wiersz „Jaś chudzielec” i Adam Zieliński, który jako jedyny z nominowanych wybrał do prezentacji wiersz Hanny Niewiadomskiej zatytułowany „Bałagan”. Obydwoje uczą się w SP Krynice, a przed występem pracowali z Teresą Śmiech. Drugie miejsce w tej kategorii zajął kolejny podopieczny tej nauczycielki Sebastian Magryta, a trzecią nagrodę otrzymał Marcin Ulanowski z NSP w Hucie Dzierążyńskiej, który przygotowywał się z Krystyną Małyską.

Tegoroczne popisy dziecięcych recytatorów oceniały emerytowana nauczycielka języka polskiego Alicja Semczuk, sekretarz gminy Krynice Jadwiga Chwaleba i Elżbieta Dziuba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Lubelskim. To w tej placówce odbędą się przesłuchania powiatowe, które zaplanowano na 7 grudnia.

 

źr. Gmina Krynice