Drugi etap Akademii Questingu za nami

W listopadzie zakończył się drugi etap Obywatelskiej Akademii Questingu. W trakcie tegorocznych działań, w które zaangażowano grupę sześciu ogólnopolskich ekspertów questingu wyłoniono 32 uczestników, przeprowadzono cztery dwudniowe szkolenia oraz stworzono 11 unikatowych ścieżek.

Drugi_etap_Akademii_questingu_za_nami_jpg

Program projektu przyjętego do realizacji w ramach działalności Fundacji Questingu, zakładający organizację Obywatelskiej Akademii Questingu, został podzielony na trzy uzupełniające się roczne moduły realizowane w okresie od 2014 do 2016 r. W drugim etapie jego realizacji zorganizowano cztery spotkania, w których uczestniczyło 32 przyszłych trenerów oraz 6 wolnych słuchaczy.

Każde z czterech spotkań poświęcono osobnemu zagadnieniu, które miało kompleksowo uzupełniać wiedzę przyszłych trenerów. Podczas pierwszego szkolenia uczestnicy poznawali historię, rozwój i adaptację Questingu w Polsce oraz otrzymali do wykonania zadanie praktyczne – przejście wybranymi ścieżkami questingowymi.

Przed spotkaniem w Krakowie opracowano dla uczestników trzy trasy, które w całkowicie nowatorski sposób poprowadziły ich przez Podgórze, Kazimierz i Stare Miasto. Wykorzystano przy tym najnowsze metody tworzenia questów wzbogacone o elementy grywalizacji, nowe technologie, złożone zagadki wynikające i łączenie tras metodą szufladkową, co przełożyło się na duże zainteresowanie uczestników. Podczas szkoleń uczestnicy pracowali nad swoim warsztatem praktycznym. Przyjętym przez organizatorów celem było przygotowanie przyszłych trenerów do tworzenia we własnym zakresie ścieżek, w których zastosowane zostaną najnowsze rozwiązania. – Było to dla nas coś całkowicie innego, nowego i świeżego. Znałam Questing wcześniej, nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, by w taki sposób wykorzystać nowe technologie i detale otaczającej nas przestrzeni. Zdecydowanie była to wartościowa dawka inspiracji – mówiła po szkoleniu jedna z jego uczestniczek – Paulina Stojek.

Podczas listopadowego zjazdu w Bałtowie przyszli trenerzy porównywali swoje questy z początku przygody z Akademią Questingu, z tymi, które tworzyli na przedostatnim szkoleniu w Krakowie. Dodatkowo przez dwa dni uczestnicy uzupełniali swoją wiedzę z zakresu kompetencji trenerskich i metod prowadzenia szkoleń, co z całą pewnością bardzo przyda im się do dobrego wykonania przyszłorocznego zadania, czyli przeprowadzenia szkolenia w swoim województwie.

Wspólne działania (obecnych i przyszłych trenerów) w czasie czterech spotkań zaowocowały aż jedenastoma nowymi ścieżkami questingowymi, z których siedem oprowadza po głównych krakowskich dzielnicach, a cztery pozostałe uzupełnią trasy w Bałtowie. – Głównym założeniem Akademii jest przeszkolenie trenerów, którzy będą dalej promować questing w Polsce. Zależy nam również na tym, by stworzyć świetnie działający zespół, dlatego bardzo ważnym elementem szkoleń były zadania integracyjne. Akademia z założenia jest przecież podmiotem, który przekazując wiedzę, równocześnie staje się miejscem współpracy, wymiany doświadczeń i zawierania przyjaźni – podsumowuje Łukasz Wilczyński, Prezes Fundacji Questingu.

Obywatelska Akademia Questingu będzie organizować szkolenia jeszcze przez rok. Stworzona w rezultacie grupa profesjonalnych trenerów oprócz posiadania wiedzy z zakresu questingu będzie przygotowana także do animowania środowisk lokalnych, pobudzania ich aktywności oraz diagnozy lokalnego dziedzictwa. W ramach podsumowania projektu w listopadzie 2016 roku planowana jest organizacja ogólnokrajowej konferencji relacjonującej stan rozwoju questingu w Polsce oraz zraszającej wszystkich sympatyków tej idei.

Projekt „Obywatelska Akademia Questingu” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.