Dożynki w Majdanie Krynickim

krynice„Źwiartowianki” ze Stowarzyszenia „Zielona Dolina Źwiartowa” i mieszkańcy Majdanu Krynickiego przygotowali w tym roku najładniejsze wieńce dożynkowe w gminie Krynice. Obydwa wezmą udział w Dożynkach Powiatu Tomaszowskiego w Suścu.Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas święta plonów, które odbyło się w niedzielę 21 sierpnia w Majdanie Krynickim. Jury oceniło 11 propozycji w dwóch kategoriach. „Źwiartowianki” przygotowały najładniejszy wieniec współczesny, a Majdan Krynicki wygrał konkurs w kategorii wieńców tradycyjnych. Autorzy wszystkich propozycji otrzymali specjalne statuetki i nagrody finansowe.

Dożynki to tradycja, i mimo że pogoda i w tym roku nie była dla rolników zbyt łaskawa, to wspólnie dziękowali za to co zebrali z pól. Niedzielną mszę świętą, na zaproszenie proboszcza księdza Zbigniewa Mazurka, odprawił zaprzyjaźniony z gminą Krynice ksiądz kanonik Wiktor Koziński.

Funkcje starostów dożynkowych pełnili w tym roku Marzena Matuszak z Majdanu Krynickiego i Dariusz Rarot z Romanówki, którzy podczas uroczystości przekazali bochen chleba, wypieczoy z tegorocznych zbóż wójtowi gminy Krynice Januszowi Bałabuchowi. Niedzielne dożynki były też okazją do poświęcenia samochodu pożarniczego, który otrzymali strażacy z OSP w Majdanie Krynickim.

W rozrywkowej części święta plonów na plenerowej scenie zaprezentowały się zespoły „Pojednanie” z Krynic, „Źwiartowianki”, grupa z Majdanu Krynickiego i solistka Aneta Szpinda oraz okraińska grupa „Fest Band”, a dożynki zakończył koncert zespołu „Limit”.

Występom towarzyszyły stoiska promocyjne kół gospodyń wiejskich i sołectw, a także lokalnych twórców – hafciarki Anny Kostrubiec z Zadnogi i pszczelarza Romana Burdy z Polan oraz tomaszowskiego oddziału Zespołu Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Organizatorami niedzielnej uroczystości byli wójt, rada gminy i parafia rzymskokatolicka w Krynicach oraz sołectwo Majdan Krynicki, którzy dziękują za pomoc w przygotowaniu dożynek sponsorom. Tegoroczne święto plonów wsparli: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, Adam Gwizdała Firma „Praktibud” w Tomaszowie Lubelskim, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Zamościu Oddział w Krynicach, przewodnicząca Rady Gminy Krynice Maria Smoląg, dostawca światłowodowego dostępu do internetu, telewizji i telefonii GTNET z Zamościa oraz Mariusz Szmit, Jarosław Pióro, Piotr Choma i Jarosław Sagan.

źr. GOK Krynice