Czermno: Tłumy na ” Nocy Słowiańskiej”

600x0_noc-slowianska2016-7Pierwsza „Świętojańska Noc Słowiańska w Grodzie Czerwień w Czermnie była tak udana, że jej organizatorzy już zapowiadają kolejne. Impreza odbyła się w miniony weekend w okolicy dawnego grodziska.

– Okazało się, że program był na tyle ciekawy i różnorodny, że z naszej propozycji skorzystało około pół tysiąca ludzi. Pozytywne opinie, jakie zebraliśmy po imprezie motywują nas nie tylko do tego, by kontynuować sam pomysł, ale także do poszerzenia jego formuły – zapowiada w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając.

Jak za dawnych lat Gród Czerwień w Czermnie opanowali średniowieczni woje, którzy w dawnej wiosce zorganizowali pokazy walk i serwowali jadło, a także oferowali inne atrakcje, nawiązujące do historii tego miejsca. Był też świętojański spektakl połączony z puszczaniem wianków na Huczwie, a całość zakończyła biesiada przy ognisku.

Imprezę zorganizowali Burmistrz Tyszowiec,i Samorządowe Centrum Kultury w Tyszowcach, Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Tyszowieckiej oraz  Stowarzyszenie Czermno Gród Czerwień.

Wszystko odbywało się przy słonecznej, upalnie pogodzie, czego zabrakło dwa dni później, podczas „Święta kwitnącej fasoli”. Początek niedzielnego festynu na miejskim targowisku był udany, ale potem imprezę storpedowała burza, która spowodowała, że na kilka godzin impreza została zawieszona. W części artystycznej ze swoim spektaklem zdążył wystąpić zespół „Dominanta”, młodzi artyści z Tyszowiec i Tomaszowska Kapela Folkowa, ale występy kolejnych wykonawców trzeba było odwołać. Cierpliwość publiczności i organizatorów została nagrodzona dopiero wieczorem, gdy najbardziej wytrwali uczestnicy bawili się z zespołem „Pryzmat”.

600x0_noc-slowianska2016-4

źr. Gmina Tyszowce