„Bezpiecznie na feriach”-nosimy odblaski

W związku ze zbliżającymi się feriami policjanci przeprowadzili kilka prelekcji w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych na terenie całego powiatu. Przy okazji w starszych klasach omawiali również wiele ważnych tematów dotyczących m.in. zagrożeń płynących z użytkowania komputera i internetu, odpowiedzialności prawnej nieletnich, konsekwencji prawnych negatywnych zachowań, a także używania elementów odblaskowych.

W związku ze zbliżającymi się feriami nasi policjanci odwiedzili kilka szkół podstawowych i średnich na terenie całego powiatu. Dzielnicowi przeprowadzili szereg spotkań w szkołach im podległych poruszając takie tematy jak: „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok” i akcje towarzyszące, KMZB. Policjantka przypomniała podstawowe zasady zachowania się na lodzie, jeździe na sankach w okolicach ulic. Najmłodszym przypomniała aby same bez opieki nigdzie chodziły i zawsze informowały rodziców gdzie są. Apelowała również do uczniów o zakładanie odblasków i wskazywała jak ważne jest ich używanie w godzinach porannych i po zmierzchu. Na koniec spotkania w małych szkołach wiejskich zostały rozdane odblaski i ulotki.

W szkołach średnich spotkanie było doskonałą okazją przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Policjanci wskazali uczniom  zagrożenia płynące z użytkowania komputera i Internetu. Ponadto zaznaczyli, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przestrzegali również młodych ludzi przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu. Omówiono wspólnie z dziećmi podstawowe pojęcia z zakresu odpowiedzialności prawnej nieletnich w tym pojęcie demoralizacji, czynu karalnego oraz środków wychowawczych, które sąd rodzinny może zastosować wobec osoby nieletniej.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski