Akcyza w dwóch pojazdach

Tomaszowscy kryminalni ujawnili i zabezpieczyli blisko 700 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych. 50-latek wpadł podczas kontroli drogowej w Bełżcu. Jak się okazało nielegalny towar ukrywał również w drugim pojeździe, który jak twierdził nie należy do niego. Zapomniał jednak, że coś w nim zostawił. Zdradziła go umowa kupna auta, na której widniało jego nazwisko. Straty Skarbu Państwa z powodu uszczuplenia podatku akcyzowego wyniosły ponad 12 tys. zł.

Z ustaleń policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą wynikało, że wczoraj na trasie Hrebenne – Bełżec w dwóch pojazdach mogą być przewożone papierosy bez polskich znaków akcyzy. Jeden z nich może być zaparkowany na posesji w miejscowości Hrebenne. Podczas czynności okazało się, że przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. W trakcie kontroli drogowej jednego z pojazdów marki Volkswagen funkcjonariusze ujawnili ponad pół tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. 50-letni mieszkaniec Janowa Lubelskiego ukrył je w samochodzie. Mężczyzna tłumaczył, że papierosy zakupił na własny użytek od przypadkowo napotkanych obywateli Ukrainy. Twierdził, że jest właścicielem tylko tego pojazdu. Jak się okazało mężczyzna nie mówił prawdy. Po raz kolejny czujność policjantów nie zawiodła. Kiedy funkcjonariusze pojechali w ustalone miejsce, gdzie miał być zaparkowany drugi pojazd. Na jednej z posesji w miejscowości Hrebenne stał samochód osobowy również marki Volkswagen. Mężczyzna w dalszym ciągu twierdził, że nie należy do niego i nie ma również kluczy, by go otworzyć.

Pojazd został otwarty przy pomocy ślusarza. Ujawniono w nim, nie tylko papierosy bez polskich znaków akcyzy, ale również umowę kupna tego pojazdu, na której widniało nazwisko 50-latka.

Policjanci zabezpieczyli łącznie blisko 700 paczek nielegalnego towaru. Mężczyzna naraził Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego na ponad 12 tys. zł.

Mieszkaniec Janowa Lubelskiego odpowie teraz za przestępstwo karno-skarbowe przed sądem. Zgodnie z przepisami grozi mu wysoka grzywna oraz przepadek nielegalnego towaru.

 

źr. KPP Tomaszów Lubelski