A w Hrebennem… afrykańskie ślimaki

Pierwszy nietypowy przemyt w tym roku na granicy w woj. lubelskim. Ukraiński podróżny przewoził przez granicę afrykańskie ślimaki. Pełzający przemyt trafił już do ogrodu zoologicznego.
Funkcjonariusze KAS z Hrebennego, kontrolujący pojazdy wjeżdżające do Polski, znaleźli w bagażu 40-latka z Ukrainy pudełko z dwoma żywymi ślimakami z rodzaju Achatina oraz… 147 jajami ślimaka Achatina. 
Obywatel Ukrainy przyznał się do próby przemytu mięczaków. Jak wyjaśnił – ślimaki dostał od brata, który ma ich hodowlę, i wiózł do Polski na prezent. Na poczet grożącej mu kary mężczyzna wpłacił 500 złotych. 
O zdarzeniu funkcjonariusze poinformowali powiatowego lekarza weterynarii. Nietypowy przemyt przekazany został do ogrodu zoologicznego w Zamościu. Tam ślimaki przejdą kwarantannę. 
Achatina to rodzaj afrykańskich, roślinożernych ślimaków lądowych, których  muszla osiąga rozmiary 10–20 cm, a masa ciała do 0,5 kg.
***
Szczegółowe informacje dla podróżnych dotyczące zasad przewozu przez granicę zwierząt, w tym zwierząt towarzyszących (psy, koty, fretki), można uzyskać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.
źr. Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej