Spotkanie ze Sławomirem Koprem

6 października 2017 r. o godz. 11.00, Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedził Sławomir Koper – jeden z najpopularniejszych autorów książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze Historia”, felietonista tygodnika „Do Rzeczy”, publikuje w miesięcznikach „Historia Do Rzeczy”, „Mówią Wieki”, „Życie na Gorąco – Retro”, ”Poznaj Świat” oraz „Wojsko i Technika. Historia”, dwumiesięczniku „Największe Afery” wydawanym przez tygodnik „Do Rzeczy” i Historię Do Rzeczy”, a także na portalach wp.pl. Historia i super HISTORIA.pl. i kobieta.interia.pl. Publikować zaczął w1997 r.  Jego najbardziej znane tytuły to: „Życie prywatne elit  Drugiej Rzeczypospolitej”, „Józef Piłsudski-człowiek i polityk”, „Życie towarzyskie elit PRL”, „Kobiety władzy PRL”, ”Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL”, ”Miłość w Powstaniu Warszawskim”, „Bodo. Historia z tragicznym zakończeniem”, „Moje Kresy sentymentalne”, ”Ulubieńcy bogów”.

Stanisław Koper w pozyskiwaniu materiałów do swoich książek przeszukuje, pamiętniki, archiwa, listy, przeprowadza wywiady, odwiedza miejsca związane z  życiem swoich bohaterów. W swoich publikacjach przedstawia w niecodzienny sposób historię, poprzez mało znane fakty często pomijane w podręcznikach historii.  Literackie spotkanie zdominowało liczne anegdoty i ciekawostki z życia  ważnych postaci historycznych, celebrytów i elit artystycznych. Nasz gość zrobił na wszystkich ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci. Sławomir Koper, tradycyjnie na zakończenie spotkania rozdawał autografy. Na spotkanie przybyło prawie 60 osób, byli to: Anna Pitura kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Tomaszowie Lubelskim, uczniowie z Zespłu Szkół Nr 2 im. gen. Władysława Sikorskiego wraz z opiekunami, członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Narządu Ruchu „Promyk”, tomaszowscy klubowicze oraz czytelnicy i pasjonaci historii.

Spotkanie odbyło się w ramach działającego w bibliotece Dyskusyjnego klubu Książki –projektu realizowanego przez Instytut Książki i wojewódzka Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

 

źr. MBP Tomaszów Lubelski