Najładniejsze ogrody, wieńce i art-produkty na dożynkach

Modlitwą, w niedzielę 20 sierpnia, podziękowali za zbiory rolnicy z gminy Krynice, a potem dożynki wypełniły konkursy i występy artystyczne. Tym razem gospodarze świętowali w Hucie Dzierążyńskiej, a funkcje starostów pełnili Monika Gałka z miejscowości Majdan Sielec i Paweł Szewczuk z Huty Dzierążyńskiej.

Podczas święta plonów, został rozstrzygnięty pierwszy konkurs na najładniejszych ogród. Spośród siedmiu propozycji najwyżej został oceniony ogród Adriana Leszczyńskiego ze wsi Polany, drugą nagrodę otrzymał Stanisław Litwińczuk z Krynic, a trzecia przypadła Zofii Wilanowskiej, również z Krynic. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali równorzędne wyróżnienia. Odebrali je Jolanta Huzar ze Zwiartowa-Kolonii, Grażyna Machlarz z Dzierążni, Ewa Dorosz z Huty Dzierążyńskiej i Maria Legieć z Krynic. Wszyscy właściciele zgłoszonych ogrodów otrzymali sprzęt ogrodniczy.

Niedzielne święto było też okazją do podsumowania pierwszego konkursu na „Art-produkt lokalny”, promujący gminę. Spośród kilkunastu propozycji jury nagrodziło trzy. To „Szlak historyczno-edukacyjny Batalionów Chłopskich w Polanach” zgłoszony przez miejscowe koło gospodyń wiejskich, propozycja KGW Krynice serwetek wykonanych na szydełku oraz „kapuściany odlot Źwiertowianek”, czyli zestaw – gołąbki z kaszy gryczanej, kapuściane krężałki i chleb ze swojskim smalczykiem” przyrządzone przez zespół „Źwiartowianki”.

W konkursie wieńców dożynkowych jury oceniło 13 kompozycji tradycyjnych i współczesnych. W pierwszej kategorii na najwyższe oceny jurorów zasłużył zespół „Źwiartowianki” ze Zwiartowa, a wśród wieńców współczesnych – mieszkańcy Dzierążni. Nagrody finansowe otrzymali autorzy wszystkich konkursowych propozycji, a zwycięzcy odebrali również specjalne statuetki wyryte w drewnie przez Lucjana Głaza z miejscowości Budy. Poza tym wieńce „Źwiartowianek” i mieszkańców Dzierążni będą reprezentować Gminę Krynice w konkursie powiatowym, a pierwszy weźmie także udział w Dożynkach Wojewódzkich, które w najbliższą niedzielę odbędą się w Radawcu.

Dziękczynnej mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii w Dzierążni ksiądz Czesław Gołdyn, a homilię wygłosił diakon Marcin Kornaga. Eucharystia była połączona z poświęceniem chleba, który tradycyjnie starostowie przekazali wójtowi gminy Krynice Januszowi Bałabuchowi, a potem podzieli między uczestników uroczystości.

W części rozrywkowej dożynek publiczność bawiła cygańsko-biesiadna grupa „Złoty Tabor” z Tomaszowa Lubelskiego oraz ukraińskie zespoły ze Szkoły Muzycznej w Wielkich Mostach i „Vykrutasy” z Sosnivki.

 

źr. Gmina Telatyn