IX Międzynarodowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży Puchar Roztocza

Od lat niesłabnącą popularnością wśród młodych szachistów cieszy się organizowany jesienią turniej pod nazwą „Puchar Roztocza”. Tegoroczna edycja zgromadziła na starcie ponad 180 młodych miłośników rywalizacji na 64 polach. IX Międzynarodowy Turniej Szachowy dla Dzieci i Młodzieży „Puchar Roztocza” został rozegrany 17 października 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim. „Puchar Roztocza” jest największym pod względem liczby uczestników turniejem dla dzieci i młodzieży na Lubelszczyźnie.

W ceremonii otwarcia uczestniczyli zaproszeni goście: Mariusz Grad – poseł na Sejm VII kadencji, Jarosław Korzeń – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 oraz jego zastępcy Renata Śrutwa-Krupa i Dionizy Mróz, Beata Żukowska – zastępca dyrektora Gimnazjum nr 2, Grażyna Śrutwa – była radna, „dobry duch turnieju”. W trakcie zawodów szachistów odwiedził Wojciech Żukowski – burmistrz miasta Tomaszów Lubelski, z zainteresowaniem przyglądał się rywalizacji wśród najmłodszych szachistów. Zawody zorganizował tomaszowski klub, znany na arenie ogólnopolskiej z pracy z dziećmi, UKS Gim Dwójka. Współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 2. Do Tomaszowa przyjechali szachiści m.in. z Lublina, Chełma, Zamościa, Międzyrzeca Podlaskiego, Świdnika, Oleszyc, Rawy Ruskiej, Kryłowa, Ulhówka.

Tomaszów reprezentowany był przede wszystkim przez uczennice i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2, w większości zrzeszonych w UKS Gim Dwójka. Turniej rozegrano w trzech grupach młodzików, juniorek oraz juniorów. Uczestników klasyfikowano w kilku grupach wiekowych: klasy I-III, IV-VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.

DSC_1421

W grupie młodzików zwyciężył finalista mistrzostw Polski młodzików 2016 Jerzy Rzeńca z Międzyrzeca Podlaskiego. Kolejne dwa miejsca wywalczyli tomaszowianie: Paweł Gromek drugie, a Kamil Koperwas trzecie miejsce. W pierwszej dziesiątce finiszowało jeszcze dwóch tomaszowskich zawodników: Mateusz Zubiak na miejscu siódmym i Miłosz Byczuk na miejscu dziewiątym. Pozostali tomaszowscy młodzicy zajęli miejsca: Michał Rzeszutek – 16, Jan Krupa – 19, Tomasz Hasiuk – 21, Mateusz Miszczyszyn – 26, Kacper Tytoń – 28, Błażej Chudy – 30, Kacper Koper – 32, Mateusz Krawczyk – 33, Jakub Habel – 38, Dominik Chudy – 44.

Wśród dziewczynek zwyciężyła Izabela Tokarz z Leżajska, wyprzedzając Kazjuk Sołomiję z Rawy Ruskiej i Karolinę Niedorys z Łaszczowa. Czwarte miejsce zajęła najwyżej sklasyfikowana uczennica z SP 2 Katarzyna Kamińska. Wysokie siódme miejsce wywalczyła najmłodsza uczestniczka turnieju tomaszowianka Otylia Węgrzyn. Jej koleżanki ze szkoły zajęły miejsca: Julia Kijko – 8, Magdalena Puźniak – 9, Agata Łukasiewicz – 9, Aleksandra Chelińska – 11.

W grupie juniorów do lat 12 triumfował Jakub Stępniowski z Leżajska. Tuż za nim finiszował Adrian Michalski z SP 2 reprezentujący UKS Gim Dwójka. Trzecie miejsce wywalczył Mateusz Bojczewski ze Świdnika. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech zawodników tomaszowskiego klubu, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Tomaszowa: Paweł Borek na miejscu czwarty, Krystian Leńczuk na szóstym i Michał Borek na dziesiątym. Kolejni tomaszowscy zawodnicy zajęli miejsca: Grzegorz Dolanowski – 11, Kamil Cisek – 14, Patryk Świderek – 16, Mikołaj Chudy – 17, Jarosław Różaniecki – 19, Kacper Krzaczkowski – 22, Hubert Prus (wszyscy UKS Gim Dwójka, uczniowie SP 2) – 23, Jakub Kwiatkowski (LUKS Tomasovia, uczeń SP 3) – 25, Kamil Bender – 26, Łukasz Bondyra – 29, Michał Rachański – 30, Kamil Kopiec – 32, Oskar Krystek – 33, Tomasz Litwin (wszyscy UKS Gim Dwójka, uczniowie SP 2) – 41, Kacper Syty (SP 2) – 44.

Wśród juniorek z klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężyła Justyna Łukasiewicz (UKS Gim Dwójka, uczennica SP 2) wyprzedzając Darię Sawę z Fajsławic i Julię Drob z Ożarowa. Pozostałe zawodniczki z tomaszowskiego klubu, uczennice SP 2 zajęły miejsca: Alicja Puźniak – 6, Malwina Wawryszczuk – 7, Anna Sujko – 9, Ada Macioch – 10, Anna Kamińska – 11, Anna Krzaczkowska – 12, Rozalia Wojtowicz – 15, Anna Harbuz – 16, Natalia Kucharska – 17, Malwina Buczek – 19, Aleksandra Gromek – 20.

Wśród gimnazjalistów pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 2 z Tomaszowa reprezentujący dwa kluby. Zwyciężył Karol Wolczyk (UKS Gim Dwójka) przed Danielem Pietrasiem (LUKS Tomasovia) i Rafałem Bojczewskim ze Świdnika. Pozostali gimnazjaliści z tomaszowskich klubów zajęli miejsca: Maciej Wojnar (LUKS Tomasovia) – 7, Paweł Charachajczuk – 11, Miłosz Gałan – 12, Adrian Bender – 17, Łukasz Krawczyk– 21(wszyscy UKS Gim Dwójka), Hubert Krawczyk (Gim. 2) – 22.

W klasyfikacji gimnazjalistek dwa pierwsze miejsca przypadły uczennicom Gimnazjum nr 2, reprezentantkom UKS Gim Dwójka. Zwyciężyła Dominika Borek przed Igą Wawryszczuk. Trzecie miejsce wywalczyła Marta Borowik z Fajsławic.

W najstarszej grupie juniorów triumfował Szymon Łuczka (UKS Gim Dwójka) przed Marcinem Molendą (UKS Pionier Jastrzębie) i Maciejem Żądło (UKS Gim Dwójka). Pozostali zawodnicy reprezentujący tomaszowskie kluby zajęli miejsca: Szymon Węgrzyn – 5, Marcin Prus – 7(obaj UKS Gim Dwójka), Wojciech Czajka (LUKS Tomasovia) – 8.

Wśród najstarszych juniorek zwyciężyła Weronika Frączek z Lublina, wyprzedzając Małgorzatę Bębnik (UKS Gim Dwójka) i Katarzynę Bednarczyk z Fajsławic.

Pierwszych trzech zawodników w każdej grupie otrzymało puchary, kolejnych trzech medale. Pierwszych sześciu nagrodzono nagrodami rzeczowymi, natomiast wszystkich uczestników uhonorowano dyplomami i upominkami.

Nagrodzono pucharami najmłodszych uczestników: Otylię Węgrzyn z Tomaszowa i Maksyma Dubnevucza z Rawy Ruskiej, najlepszą juniorkę i juniora z powiatu tomaszowskiego – Justynę Łukasiewicz i Szymona Łuczkę. Puchary otrzymało także dwoje spośród uczniów klas drugich Szkoły Podstawowej nr 2, uczestniczących w projekcie edukacyjnym „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Puchary wręczono najwyżej sklasyfikowanym drugoklasistom: Katarzynie Kamińskiej i Pawłowi Gromkowi.

Obsadę sędziowską stanowili: Zbigniew Bednarczyk (Fajsławice), Andrzej Czochra, Grzegorz Pańko (Zamość) i Mieczysław Pszeniczka (Michalów).

Nad sprawnym przebiegiem „Pucharu Roztocza” czuwali Elżbieta i Ryszard Żądłowie, na co dzień nauczyciele pracujący w Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2, a w wolnym czasie trenerzy uczniów zrzeszonych w UKS Gim Dwójka. Mieli oni do pomocy wielce oddaną grupę rodziców tomaszowskich szachistów. To rodzice zadbali o smaczne kanapki dla wszystkich uczestników rozgrywek, o napoje, ciastka i porządek na szkolnej stołówce. Służyli radą i doświadczeniem nabytym w poprzednich turniejach.

Zorganizowanie zawodów dla prawie 200 osób byłoby niemożliwe bez wsparcia ze strony sponsorów. Od kilku lat sponsorem strategicznym „Pucharu Roztocza” jest firma Visiona i jej prezes Mariusz Gąsowski. W tym roku organizatorzy mieli przyjemność gościć w Tomaszowie prezesa firmy wraz z małżonką.

Grono sponsorów nie zmienia się od wielu lat. Serca i portfele dla szachistów otwierają: Visiona Sp. z o.o. – sponsor strategiczny, Mariusz Grad poseł na Sejm VII kadencji, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Urząd Miasta Tomaszowa Lubelskiego, Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lub., Dyrekcja Gimnazjum nr 2 w Tomaszowie Lubelskim, Macro-service p. Artura Dudka i p. Jarosława Łukasiewicza, ELKOM Agata i Dariusz Fus, Apteka „W kinie” p. Ewy Łukasiewicz, Zakład Cukierniczy Jerzy Paluszyński, Piekarnia p. Wiesława Karwana w Majdanie Górnym, rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Cieszy ich fakt, że młodzi ludzie rozwijają swe zainteresowania, walczą uczciwie, uczą się wygrywać i z godnością przyjmować porażki. Nasi sponsorzy doceniają zaangażowanie trenerów i dlatego nie zawodzą, kolejny rok wspierają turniej.

Opiekę nad zawodami roztaczają władze samorządowe miejskie i powiatowe. W tej edycji środki finansowe przekazane przez Jana Kowalczyka, starostę powiatu tomaszowskiego, zostały spożytkowane na zakup pucharów.

Organizatorzy „Pucharu Roztocza” szczególne słowa podziękowania kierują pod adresem rodziców szachistów. Dzięki ich pomocy szkoła została odświętnie udekorowana, przedsięwzięcie opracowane logistycznie, a dzieci pożytecznie spędziły sobotni dzień.

Źródło: gim-dwojka-tomaszow.home.pl