Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 3 cze 2019, o 12:01

Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu i rzecznika klubu PiS powiedziała na Ukrainie, że Polska jest strategicznym partnerem Ukrainy i mimo trudnych kwestii historycznych przeszłość nie powinna przesłaniać przyszłości między dwoma krajami i wzywa, by zostawić historię historykom.


https://kresy.pl/wydarzenia/beata-mazur ... istorykom/
Na górę

Postautor: Jeremiah » 3 cze 2019, o 12:02

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, że polskie władze są gotowe do rozmowy ze stroną ukraińską na temat odbudowania pomnika UPA znajdującego się na górze Monastyr w pobliżu Werchraty.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/pol ... -monastyr/
Na górę

Postautor: Gość » 3 cze 2019, o 12:07

Poseł zasugerował, że dla polskich władz interesy Ukrainy stają się ważniejsze od interesów Polski. Wskazywał na brak reakcji na ogłoszenie Roku Bandery przez władze obwodu lwowskiego. „No to ja się pytam, gdzie są ci, którzy strzelali do polskiego konsulatu, gdzie są ci, którzy wysadzali polskie pomniki?”- pytał. Wspomniał także o ukrywaniu posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich w paździerzowych pudłach przez ukraińskie władze. W jego opinii wpisuje się to w ciąg antypolskich wystąpień Ukraińców od 1925 roku.

„Pytam się, gdzie jest koniec tego wszystkiego? I kiedy to się skończy? Miało to się skończyć podsumowaniem ustawowym, gloryfikujcie sobie UPA u siebie, w Polsce nie wolno.” – zakończył Jakubiak.


https://kresy.pl/wydarzenia/polska/jaku ... prezydent/
Na górę

Postautor: Gość » 3 cze 2019, o 20:49

Ambasadorowie Polski i Izraela w Kijowie napisali wspólny list do mera d. Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwska), w którym wyrazili protest przeciwko wzniesieniu w tym mieście pomnika głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Merowi przypomniano, że Szuchewycz jest odpowiedzialny za tragiczną śmierć dziesiątków tysięcy Polaków i Żydów.


https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... cvLkFHdqms

"...Dobrze, że list powstał. Szkoda jednak, że nie odważono się na samodzielną notę. Izrael mógł napisać swoją. Pytanie, która ambasada poprosiła drugą..."
Na górę

Postautor: Mohort » 12 lip 2019, o 09:17

Z kolei w przeddzień 76. rocznicy „krwawej niedzieli”, kulminacji ludobójstwa na Wołyniu przeprowadzonego przez OUN-UPA, na portalu „Historyczna Prawda” zamieszczono komentarz szefa Ukraińskiego IPN, „kłamcy wołyńskiego” i gloryfikatora banderyzmu, Wołodymyra Wjatrowycza. Według tytułu artykułu, „Wjatrowycz postawił Polakom warunek odnośnie wznowienia współpracy”.

Faktycznie, chodzi tu o zniesienie zakazu dotyczącego prowadzenia na terytorium Ukrainy polskich prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych. Wjatrowycz oświadczył, że warunkiem odblokowania ekshumacji szczątków pomordowanych Polaków jest odnowienie przez stronę polską przynajmniej jednego z upamiętnień UPA na terytorium Polski :roll:


https://kresy.pl/wydarzenia/msz-ukrainy ... yplomatow/


co trzeba miec we łbie żeby żadać odbudowy pomnika katom przez ofiary? :roll:
Na górę

Postautor: Gość » 12 lip 2019, o 09:34

Obecnie nie ma możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych, ekshumacyjnych ani porządkowych na terenach Ukrainy - powiedział zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk. - Ukraińcy potraktowali usunięcie pomnika UPA w Hruszowicach jako swoiste wypowiedzenie im wojny. Zdaniem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nie ma szansy na przełom. Ukraińcy stawiają żądania, których strona polska nie może spełnić.


Pomnik w kształcie łuku triumfalnego to nie jest miejsce spoczynku. W polskim prawie każdy ma prawo do pochówku. Nie ma jednak możliwości, aby stawiać pomniki, obeliski, ku czci SS, UPA czy NKWD - nie ma na to zgody.


https://wiadomosci.wp.pl/ipn-ukraina-po ... 251080833a
Na górę

Postautor: Gość » 12 lip 2019, o 13:17

"....nijaki Wiarowycz, szef ukraińskiego IPN, żąda odnowienia i odrestaurowania za pieniądze polskich podatników, obiektów ku czci bandziorów z UPA w Polsce – w Werchratej na Podkarpaciu.

Czyli, aby potomkowie, którzy cudem przeżyli i Rodacy bestialsko pomordowanych Polaków , którzy ginęli w niewyobrażalnych dla człowieka mękach.....mogli zapalić znicz i uronić łzę i zmówić modlitwę nad grobami z kośćmi swoich bliskich i Rodaków, wpierw muszą ze swoich środków uświetnić pomniki ich morderców...."
Na górę

Postautor: Gość » 22 wrz 2019, o 23:39

Podczas wyjazdu na „ukraińskie etniczne tereny w Polsce” finansowanego przez władze obwodu lwowskiego, młodzi Ukraińcy odwiedzili miejsca związane z OUN-UPA – w tym tzw. bunkier „Stiaha”, działacza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, dowódcy UPA i powojennego prowidnyka OUN na tzw. Zakerzonie.

18 listopada uczestnicy odwiedzili tzw. bunkier Stiaha na stokach wzgórza Monasterz koło Werchraty (pow. lubaczowski), gdzie w Lasach Monasterskich znajdują się pozostałości jednego z obiektów ku czci OUN-UPA.


https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-od ... -upa-foto/
Na górę

Postautor: Gość » 4 paź 2019, o 08:28

Pomnik w Werhracie jest jednym z wielu...
Na górę

Postautor: Gość » 22 paź 2019, o 14:07

W lipcu tego roku były szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wjatrowycz „postawił Polakom warunek” wznowienia poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie, domagając się odnowienia jednego ze zdewastowanych obiektów ku czci UPA w Werchratej na Podkarpaciu.
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... -ustepstw/
Na górę

Postautor: Gość » 15 lis 2019, o 13:35

Jaka w tym wszystkim jest logika? Taka, że UPA ma zasługiwać na upamiętnienie w Polsce, mimo wymordowania 100-140 tys. Polaków, ponieważ walczyła z komunizmem i „Sowietami”, a antyrosyjska (czyli odwołująca się do tradycji UPA) Ukraina jest obecnie potrzebna Polsce do budowy tzw. Międzymorza – o którym marzą nie tylko turbopatrioci z „obozu niepodległościowego”, ale jak widać także środowiska byłej Unii Wolności. No ale przecież Wehrmacht i Waffen-SS też walczyły z komunizmem i „Sowietami” i miały w tej dziedzinie znacznie większe osiągnięcia niż UPA i „żołnierze wyklęci”. To może Wehrmachtowi i Waffen-SS należy postawić pomniki wdzięczności w miejsce usuniętych pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Taka jest logika elit politycznych, które wyszły z „Solidarności”.


http://www.mysl-polska.pl/2096
Na górę

Postautor: Gość » 17 lis 2019, o 06:20

Ukraincom przeszkadzają kamienne lwy na cmentarzu we Lwowie a chcą żeby Polacy honorowali pomniki morderców kobiet i dzieci
Na górę

Postautor: Gość » 20 lis 2019, o 05:43

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, że polskie władze są gotowe do rozmowy ze stroną ukraińską na temat odbudowania pomnika UPA znajdującego się na górze Monastyr w pobliżu Werchraty.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/pol ... -monastyr/
Na górę

Postautor: Gość » 20 lis 2019, o 20:11

Radni gminy Horyniec-Zdrój chcą zobowiązać wójta do „wykonania wszelkich czynności zmierzających do usunięcia naruszających polskie prawo pomników UPA”, które znajdują się na terenie gminy. Sprawa dotyczy obiektów w Werchracie i w Radrużu. Złożono już projekt uchwały w tej sprawie.


https://kresy.pl/wydarzenia/podkarpacie ... FJIX7HAylw
Na górę

Postautor: Gość » 15 gru 2019, o 07:36

Wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa po raz kolejny domagał się „odpowiednich kroków z polskiej strony” ws. „uporządkowania miejsc ukraińskiej pamięci na terytorium Polski”, czyli najpewniej obiektów ku czci UPA, w zamian za wydane Polakom zgody na prace poszukiwawcze na Ukrainie.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-pon ... j-pamieci/
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”