W Błudku,Błódku,Błutku...może ktoś wie o co w tym chodzi?

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 4 sie 2018, o 23:11

Nie zrobiłeś, ale są tam jeszcze dwa zapisy w dwóch różnych miejscach - Błótko (dwa zapisy na pomniku) oraz w Błótku na jednej z tablic. To ich już nie bierzemy pod uwagę przy ewentualnej zmianie i ujednolicaniu? One są już be, a tylko te przywoływane przez ciebie są dobre? Trochę trzeba pomyśleć :P
a ty nagle chcesz jednak ujednolicać? :P co za odmiana. bo do tej chwili to była tylko etymologia. :P
To może na obóz w Błudku wszystko? Tak jak film Janusza Hanasa o akcji na obóz w Błudku
Na górę

Postautor: Gość » 4 sie 2018, o 23:16

Na górę

Postautor: Gość » 4 sie 2018, o 23:19

Nazwa "w Błudku" jest formą wtórną wobec wcześniejszych oraz zanotowanych też w tym miejscu nazw "w Błótku", której postać mianownikowa brzmi Błótko (również zapisana), wcześniejsze zaś Błotko. Przemawia za tym wiele argumentów zarówno językowych, jak i pozajęzykowych.
Na górę

Postautor: Gość » 4 sie 2018, o 23:26

Nazwa "w Błudku" jest formą wtórną wobec wcześniejszych oraz zanotowanych też w tym miejscu nazw "w Błótku", której postać mianownikowa brzmi Błótko (również zapisana), wcześniejsze zaś Błotko. Przemawia za tym wiele argumentów zarówno językowych, jak i pozajęzykowych.
:P Niech ci będzie w Błótku. Bo nie zaśniesz jak nie zabłyśniesz. Co nie zmienia faktu , że przy drodze tablica w Błudku, na pomniku w Błódku a na krzyżu w Błutku :P Turystów na pewno zainteresuje to wszystko co napisałeś. Pewnie się w to zagłębią.

Czyli ujednolicamy na w Błótku czy dalej ogłupiamy tych którzy tam trafią? Mamy błedny tytuł filmu, błednie uzywa nazwy IPN a nawet uroczystości odbyły się w" błędnym" miejscu

https://www.youtube.com/watch?v=qr3kfso86x8
Na górę

Postautor: Gość » 4 sie 2018, o 23:39

Tu nie chodzi o coś błędnego, tudzież niebłędnego. Tu mamy do czynienie z trzema różnymi (a nawet więcej) wariantami zapisu. Zmienianie lub też niezmienianie nie zależy od ciebie czy mnie, ale od szeregu innych czynników. Zwróć uwagę, że nie napisałem o żadnych błędach. Ty próbujesz mi je wmówić. Napisałem o tym, że formy w Błudku i Błudek są wtórne oraz zniekształcone w stosunku do wcześniejszych i również zanotowanych w tym miejscu zapisów. Przywoływany przez ciebie IPN, film, programy uroczystości oraz 150 innych argumentów nie zmieniają faktu, że (powtarzam to jeszcze raz) formy w Błudku i Błudek są wtórne i zniekształcone w stosunku do pierwotnych. Świadczy o tym obśmiewana przez ciebie etymologia, historyczne zapisy, lokalna wymowa, a także (dla ciebie najważniejsze) zapisy w tym miejscu. Powtórzę: są tam zapisy Błótko (dwa razy) oraz w Błótku, których nie można tak sobie ignorować. To one kontynuują wariant pierwotny - nie zniekształcony. I naprawdę nie chodzi tutaj o jakieś błyszczenie. Nie w tym rzecz.
Na górę

Postautor: Gość » 5 sie 2018, o 08:04

Czyli mamy czwartą formę. Kompletne pomieszanie z poplątaniem dla przypadkowego turysty który tam trafi wychodząc z kamieniołomów które faktycznie są jakąś atrakcją i ściągają trochę ludzi.

Nikt nie chciał źle tylko ty skupiłeś się na tej "obśmianej" przeze mnie etymologii" a ja na "bałaganie" w nazewnictwie używanym na tablicach,pomnikach( stella) i krzyżu . Bałagan nawet uzasadniony jest moim zdaniem dalej bałaganem.
Na górę

Postautor: Gość » 5 sie 2018, o 11:29

To, że są jeszcze inne formy próbowałem zwrócić uwagę dużo wcześniej, ale spotkał mnie zarzut, że coś sobie wymyślam. Nie, nie wymyśliłem sobie niczego. Bynajmniej. To po pierwsze. Po drugie, nie zajmuję takiego arbitralnego stanowiska w tej sprawie. Gdyby to było coś skandalicznego oraz kompromitującego, to już dawno byłoby to zmienione. Wariantywność zapisów jest faktem i nie mam zamiaru ani jej tutaj usprawiedliwiać, ani też nie. Na razie szukam przyczyn, potem będę ewentualnie oceniał. Tak po prostu jest od wielu lat (znam to miejsce z zapisami prawie 30 lat). Po trzecie, nie oceniaj potencjalnego turysty swoją miarą, ponieważ turyści są różni. Nawet ci przypadkowi. Jeden np. będzie mówił o bałaganie i o jakiejś kompromitacji, inny będzie szukał przyczyn takiego stanu rzeczy, jeszcze inny zrozumie cały problem, będąc świadomym odwiedzającym tego miejsca, a jeszcze inny stwierdzi, że owa wariantywność dodaje miejscu dodatkowego kolorytu. I jeszcze raz bardzo proszę, nie próbuj wkładać w moje usta słów, których nigdy nie wypowiadałem. Że coś uważam za błąd, czy też nie-błąd, usprawiedliwiam, czy też nie. Ja w odróżnieniu od ciebie nie zajmuję takiej arbitralnej postawy, ponieważ bardzo często jest ona zgubna. Ktoś, kiedyś napisał tutaj (może ty), że wystarczyłoby z t zrobić d, zaś z ó zrobić u i po sprawie. Czyżby? Ile takich operacji trzeba by wówczas wykonać. Policzyłeś? Bo ja tak. Jest ich kilkanaście, uwzględniając zapisy tego miejsca. Pomijam w tym momencie słuszność tej zamiany, z którą (pisałem już o tym) notabene się nie zgadzam. Zmian zaś z d na t, czy też z u na ó byłoby już kilka. Ale nie chodzi mi w tym momencie o to, że liczba zmian jest kluczem do zmiany napisów. Nie! Tego również proszę mi nie wmawiać. Próbuję tutaj jedynie pokazać, że sprawa cała nie jest prosta, ale wbrew pozorom bardzo skomplikowana. Jeśliby jeszcze dodać kwestie związane ze standaryzacją nazewnictwa (ktoś już o tym chyba pisał), to cały problem jest naprawdę złożony.

Jest jeszcze kilka ciekawych faktów związanych z tym miejscem (nazwę je tutaj roboczo językowymi oraz pozajęzykowymi), ale wybacz, że nie będę ich tutaj przedstawiał, ponieważ nie znam ciebie i nie mam pewności, czy nie wykorzystasz ich, traktując ich jako swoje. Przepraszam, ale to nie pierwszyzna na różnych portalach internetowych, również stronach poświęconych regionowi Roztocza. Ich twórcami są bardzo często osoby, które strzelają do muchy z armaty. Ale to już zupełnie inna kwestia. Już mnie nie ma :P
Na górę

Postautor: Gość » 5 sie 2018, o 11:38

Nie zarzekaj się, że już ciebie nie ma bo ciągle tutaj wracasz mimo już kilkukrotnych zapewnień , że nie wrócisz :P

Mam prawo zajmować takie arbitralne stanowisko przecież. Każdy ma prawo do swojego zdania. Uroczystości odbywają się w Błudku, IPN zajmuje się obozem i cmentarzem w Błudku, mamy film o Błudku więc dla mnie "standaryzacja" jest oczywista.

Faktycznie wyjaśniłeś wiele w temacie pochodzenia różnych nazw tego miejsca co nie zmienia faktu , że mamy ich co najmniej cztery na różnych formach upamiętnienia i oznakowania.

I lepiej jak ktoś w ogóle zwróci na to uwagę bo najgorsze gdy nie bardzo wie gdzie w ogóle był.
Na górę

Postautor: Gość » 6 sie 2018, o 12:01

Lokalnie używana jest nazwa Błótko, nie żaden Błudek
Na górę

Postautor: Gość » 6 sie 2018, o 12:12

Lokalnie używana jest nazwa Błótko, nie żaden Błudek

Temat już "przewałkowany". Niech będzie Błótko. Ale jednakowo. Bo na razie mamy 4 nazwy na różnych formach upamiętnienia(tablice,pomnik, stella, krzyż)

Cmentarz wojenny w Błudku jest położony ok. 100 m na południowy zachód od drogi Oseredek–Hamernia. Od października 1944 do marca 1945 r. NKWD i UB więziło na tym terenie żołnierzy AK. Obóz był ściśle chroniony, więźniowie ciężko pracowali w niedalekich kamieniołomach koło Nowin. Został zlikwidowany 26 marca 1945 r. przez oddziały AK Rejonu V Susiec

http://akzamosc.pl/kolo-susiec/

W słoneczne niedzielne przedpołudnie 6 maja na terenie byłego Obozu Zagłady Żołnierzy Armii Krajowej w Błudku, odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji 67 rocznicy rozbicia Obozu.

http://susiec.pl/home/92-uroczystoci-w-budku
Na górę


Postautor: Gość » 6 sie 2018, o 13:00

Ciebie bawi takie przekomarzanie? Nudy jakieś :roll:

Obrazek
Na górę

Postautor: Gość » 6 sie 2018, o 14:26

Bawi mnie bardzo :lol: Właśnie obejrzałam film o tym miejscu. Zatytułowany jest Błudko :P Mam więc kolejną nazwę :P A w jednym miejscu tego filmu w podpisach do jednego z uczestników napisano w Budku :P Kolejna nazwa. Co ty na to poprawiaczu? :lol:
Na górę

Postautor: Gość » 6 sie 2018, o 21:42

Jajco :P Nic nie wnosisz to tematu bo dokładnie był już przerobiony. Na drutach porób, jakiś film pooglądaj. Bo tutaj się marnujesz
Na górę

Postautor: Gość » 6 sie 2018, o 22:18

Wnoszę więcej niż ci się wydaje :lol: A tobie proponuję może np. przekopać ogródek i zostawić w spokoju te nazwy. Lokalny poprawiaczu i ujednolicaczu :lol: :lol: :lol:
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”