Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 30 lis 2017, o 17:48

Kontrowersyjny materiał odsłaniający zakłamaną propagandę skierowaną przeciwko Polsce


https://www.youtube.com/watch?time_cont ... bvTX2i7uSU
Na górę

Postautor: Gość » 1 gru 2017, o 14:11

Pomniki morderców Polaków na polskiej ziemi :roll:
Na górę

Postautor: Gość » 1 gru 2017, o 20:48

Pawło Klimkin twierdzi, że burzenie pomników UPA jest wyrazem braku szacunku do Ukraińców i odwołuje się do wartości chrześcijańskich

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... any-video/

"...Rzeź Humańska 1768.Wtedy to niejaki Iwan Gonta,kozak,poddany polski,zdradził i wpuscił do bezbronnego miasta bandy kozackie.Wymordowano wtedy 20 tysiecy Zydów,Polaków,dzieci i kobiet.Jak na Wołyniu,tak i w Humaniu ofiary były przed smiercia okaleczane i torturowane.Teraz Iwan Gonta jest bohaterem Ukrainy.Stawia sie mu pomniki.Widać,że im wiekszy sadysta ,tchórz i zbrodniarz, tym znaczniejszy bohater Ukrainy ..."
Na górę

Postautor: Gość » 15 lut 2018, o 14:33

W początkach lat 90. ch, zaraz po upadku ”Żelaznej Kurtyny” wśród czołowych intelektualistów Zachodu i naszych rodzimych przedstawicieli myśli politycznej zaczęło dominować przekonanie o końcu historii. Pod wpływem amerykańsko – japońskiego szarlatana Francisa Fukuyamy, głoszącego bliżej nie określoną post-modernistyczną teorię o końcu historii, znaczna część elity intelektualnej i klasy politycznej Europy Środkowo – Wschodniej z gorliwością neoficką zaczęła głosić tezy, że w stosunkach międzynarodowych w przestrzeni środkowo – europejskiej dojdzie do zmiany jakościowej, która oznaczać będzie rezygnację z nacjonalizmów przez poszczególne narody w imię tzw. globalizacji.

Na wskazane powyżej trendy intelektualne nałożyła się myśl polityczna paryskiej „Kultury” i środowiska Jerzego Giedroycia głosząca, że w imię dobrych stosunków z Ukrainą, która ma nas bronić przez rosyjskim imperializmem, należy zrezygnować z nadmiernej eksploatacji tematyki historycznej.

W związku z tym, elity polityczne III Rzeczpospolitej tolerowały nielegalne upamiętnienia ukraińskie na polsko – ukraińskim pograniczu. Zapewne z inspiracji bardzo wpływowych emigracyjnych środowisk ukraińskich z Kanady i USA (które wywodzą się niemalże w całości z terenów II Rzeczpospolitej) doszło do budowy pomników UPA na terenie wschodniej Polski.

Obeliski te stanowią – i będą stanowić – zadrę w budowaniu dobrosąsiedzkich stosunków polsko – ukraińskich. Po pierwsze – nie odpowiadają one nastrojom miejscowej ludności, która przechowuje pamięć o zbrodniach UPA popełnionych na Polakach. Po drugie – państwo, które dopuszcza na swoim terytorium do upamiętnień wrogich sobie organizacji, jakie w omawianym przypadku dopuściły się okrutnego masowego ludobójstwa Polaków (genocidum atrox) naraża się na lekceważenie na arenie międzynarodowej.

Zwróćmy uwagę, że nikt w Izraelu nie czi pamięci członków Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W bliskim nam sąsiedztwie Polski warto zwrócić uwagę na stosunki serbsko – chorwackie. Władze Serbii reagują natychmiast i stanowczo na jakiejkolwiek chorwackie próby rehabilitacji ruchu ustaszowskiego. W lipcu bieżącego roku głębokim echem w stosunkach chorwacko – serbskich odbiła się sprawa kasacji wyroku wydanego przez komunistyczne władze Jugosławii wobec Alojoza Stepinaca, uznawanego przez Serbów za „kapelana ustaszy”. Kasacji dokonał Sąd Najwyższy Republiki Chorwacji. A. Stepinac został ogłoszony przez Jana Pawła II błogosławionym męczennikiem za wiarę. Serbowie wystosowali w tej sprawie oficjalną notę protestacyjną, robią to zresztą za każdym razem, gdy Chorwaci próbują czcić pamięć ustaszy na swoim terytorium. Władza serbska nie dopuści do tego, aby na terytorium Republiki Serbskiej stało jakiekolwiek upamiętnienie godzące w interesy i serbską rację stanu.

Rzeczpospolita Polska – przedstawiająca się jako następczyni tradycji i prawa II Rzeczpospolitej – zdaje się być ewenementem na skalę europejską i światową. Dopuszcza do stawiania na polskiej ziemi pomników tych, którzy z pogwałceniem prawa międzynarodowego i miejscowego, jako obywatele II Rzeczpospolitej mordowali obywateli II Rzeczpospolitej ze względu ma narodowość i język.

Tolerowanie upamiętnień OUN – UPA na polskiej ziemi jest przejawem niemalże całkowitej alienacji polskich elit od społeczeństwa. Te pomniki są dla miejscowych pamiątką po strasznych czasach, gdy obłędny i biologiczny integralny ukraiński nacjonalizm położył kres granicom polsko – ukraińskim, przechodzącym przez łózko małżeńskie.

Niestety, ten nacjonalizm stał się podstawą polityki historycznej obecnych władz ukraińskich.


http://geopolityka.net/michal-siudak-st ... w-oun-upa/
Na górę

Postautor: Gość » 7 kwie 2018, o 07:23

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, że polskie władze są gotowe do rozmowy ze stroną ukraińską na temat odbudowania pomnika UPA znajdującego się na górze Monastyr w pobliżu Werchraty.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/pol ... -monastyr/
Na górę

Postautor: Gość » 13 wrz 2018, o 22:14

Jako warunek odblokowania poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na Ukrainie Deszczyca podał odbudowanie co najmniej dwóch zniszczonych obiektów po polskiej stronie granicy, wymieniając pomniki nagrobne w Pikulicach i Monasterzu.

Strona ukraińska oczekuje, że te miejsca pamięci zostaną odnowione, przynajmniej te, które nazywamy w cudzysłowie legalnymi. – mówił ambasador Ukrainy. – Chodzi tutaj co najmniej o dwa miejsca: w Pikulicach koło Przemyśla i na górze Monastyr koło Werchraty.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukra ... um=browser
Na górę

Postautor: Gość » 24 wrz 2018, o 18:52

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, że polskie władze są gotowe do rozmowy ze stroną ukraińską na temat odbudowania pomnika UPA znajdującego się na górze Monastyr w pobliżu Werchraty.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/pol ... -monastyr/
To ciemnemu ludowi jedno a ukraincom drugie? :shock:
Na górę

Postautor: Gość » 24 wrz 2018, o 19:43

Zaostrza się konflikt o historię pomiędzy Warszawą a Kijowem. Ukraina wie, że może sobie na wiele pozwolić, bo Polska i tak będzie ją wspierać. Tak wynika z analizy wpływowego ukraińskiego tygodnika.

https://dorzeczy.pl/kraj/78088/Strefa-t ... skich.html
Na górę

Postautor: Gość » 4 paź 2018, o 05:50

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, że polskie władze są gotowe do rozmowy ze stroną ukraińską na temat odbudowania pomnika UPA znajdującego się na górze Monastyr w pobliżu Werchraty.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/pol ... -monastyr/
To dlatego najpierw zlikwidowano pomniki poświęcone tym którzy z ginęli w walce z "bandytami z UPA"?
Na górę

Postautor: Gość » 6 paź 2018, o 20:36

Tajemnice pomników OUN-UPA na górze Monastyr w Werchracie

http://suozun.org/warto-obejrzec-i-prze ... erchracie/
Na górę

Postautor: Gość » 6 paź 2018, o 21:01

„W pomnikowej polityce Ukrainy na terenie Polski zdumiewająco niewiele jest upamiętnień poświęconych pamięci ludzi kultury, sztuki, polityki, pracy społecznej i duchowej.

Ta nieobecność dotyczy nawet postaci bardzo wybitnych. Przeważają obiekty proweniencji upowskiej” – pisał Kazimierz Krajewski w opracowaniu „Ukraińskie miejsca pamięci narodowej na terenie Polski” (Biuletyn IPN 7-8/2010). Było tak przed „Rewolucją Godności”. Czy coś się od tego czasu zmieniło?

https://kresy24.pl/wolanie-z-werchraty- ... ba-usunac/
Na górę

Postautor: Gość » 8 paź 2018, o 19:15

Gdy państwo określające normy postępowania ze zbrodniarzami nie potrafi odpowiednimi przepisami zakazującymi powstrzymać gloryfikacji ludobójców, obywatele zmuszeni do bycia świadkami takiego procederu, po zignorowaniu ich słusznych i zgodnych z prawem protestów, sami dążą do przywrócenia naruszonego ładu moralnego. Czasami przybiera to formy gwałtowne, gdy zdesperowani krewni ofiar niszczą pomniki poświęcone osobom będących w ich mniemaniu mordercami, zbrodniarzami, taki los w roku 2016 spotkał obelisk OUN-UPA na cmentarzu w Werchracie. Zaistniał w cywilizowanym świecie precedens, gdy władze państwowe odmówiły człowiekowi grobu, ponieważ stał się pomnikiem i natchnieniem neonazistów. Dlatego Rudolf Hess nie ma grobu. W Polsce jest wiele nie rozwiązanych problemów. Jednym z nich, bez sytuowania w hierarchii ważności, jest nielegalne stawianie pomników dla zbrodniarzy z OUN-UPA. Klucz do rozwiązania spoczywa w ręku władz państwowych. Jeśli teraz państwo polskie odbuduje pomnik podkomendnych krwawego „Zalizniaka” lub dzieciobójcy Pohoryśkiego, znajdzie się na równi pochyłej, gdyż jaka siła powstrzyma wtedy pogrobowców OUN-UPA przed postawieniem pomnika dla Czerniawskiego* i Kłepacza?

http://dziennik.artystyczny-margines.pl ... -w-zatylu/
Na górę

Postautor: Gość » 5 lis 2018, o 13:03

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 737&type=3


„Na fotografii mogiła Ukraińców w Werchracie (Polska). Pomnik w odróżnieniu od lwów na Łyczakowie jest absolutnie legalny, powinien być chroniony przez polskie państwo zgodnie z umową międzynarodową z Ukrainą. Ale do tej pory jest w ruinie”. – napisał Wjatrowycz.

Jak podawał w 2010 roku Kazimierz Krajewski z IPN, pomnik w Werchracie powstał nielegalnie z inicjatywy miejscowego Ukraińca Dymitra Bogusza i był symboliczny, a więc nie związany z miejscem pochówku. Podobnie nie jest prawdą informacja o „14 aktach wandalizmu na ukraińskich grobach”, ponieważ część z tych czynów dotyczyła upamiętnień symbolicznych. Ponadto Wjatrowycz konsekwentnie dokonuje manipulacji określając zniszczone obiekty „ukraińskimi” ukrywając, że wszystkie dotyczyły OUN-UPA.


https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... rzu-orlat/
Na górę

Postautor: rr2019 » 16 maja 2019, o 12:08

:oops: Jeżeli chcemy być bezpieczni na polskiej ziemi i chcemy się czuć gospodarzami tej ziemi, szanować historię i pamięć przodków którzy zginęli za Naszą wolność należy wycinać w pień pomysły związane z budową pomników Naszych oprawców... sami dygnitarze i ludzie z tajnych służ ukraińskich twierdzą że nigdy nie będziemy przyjaciółmi bo nie ma czegoś takiego jak przyjaźń polsko-ukraińska
Na górę

Postautor: Mohort » 17 maja 2019, o 10:01

Może w ramach wymiany kulturalnej pomnik zostanie otoczony opieką przez Polaków :roll:
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”