Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 17 mar 2017, o 10:20

To jest nasze świadectwo tego, że szanujemy pamięć o niewinnie zamordowanych Polakach. Liczymy na to, że polskie władze lokalne i polska społeczność także wykonają podobny krok i odnowią zniszczone nagrobki Ukraińców poległych na terenie Polski podczas II wojny światowej – tłumaczył Ołeksandr Hanuszczyn.

https://dorzeczy.pl/swiat/23037/Szef-uk ... ikowej.htm

Odbudowali pomnik ofiar UPA a Polacy mają odbudowac w zamian pomniki katów z UPA. :roll:
Na górę

Postautor: Gość » 17 mar 2017, o 15:52

Dziś byli ukry z kamieniarzem coś mierzył i znimi jacyś włodarze i wojskowi. Morze 20 osób.
Na górę

Postautor: Gość » 17 mar 2017, o 18:28

Dziś byli ukry z kamieniarzem coś mierzył i znimi jacyś włodarze i wojskowi. Morze 20 osób.
Mój młot o wadze 5 kg. tylko na to czeka ! :lol:
Na górę

Postautor: Gość » 17 mar 2017, o 21:34

Dziś byli ukry z kamieniarzem coś mierzył i znimi jacyś włodarze i wojskowi. Morze 20 osób.
Mój młot o wadze 5 kg. tylko na to czeka ! :lol:
Jak podobny do ciebie ma młot i pójdzie na spacer na Cmentarz Orląt Lwowskich!!!! Trochę proszę powagi.A może własnie o to chodzi Ci.
Na górę

Postautor: Jeremiah » 18 mar 2017, o 06:15Mój młot o wadze 5 kg. tylko na to czeka ! :lol:
Jak podobny do ciebie ma młot i pójdzie na spacer na Cmentarz Orląt Lwowskich!!!! Trochę proszę powagi.A może własnie o to chodzi Ci.

To nie ruszajmy pomników wdzięczności AC to ktoś pójdzie i zniszczy pomnik w Katyniu. Powagi to brakuje naszemu państwu które nie potrafiło pozbyć się nielegalnie postawionych pomników ku czci zwyrodnialców z UPA
Na górę

Postautor: Gość » 18 mar 2017, o 09:40

Przyrównał cmentarz orląt do pomników zwyrodniałych ludobójców z upa [czytaj śmierdząca nie myta dupa] , jak nic chachoł potomek ludobójców !!!
Na górę

Postautor: Gość » 18 mar 2017, o 12:38

Przyrównał cmentarz orląt do pomników zwyrodniałych ludobójców z upa [czytaj śmierdząca nie myta dupa] , jak nic chachoł potomek ludobójców !!!

co się dziwisz. typowy intelektualista z dzikich pól. odnowili pomnik ofiar UPA w Hucie Pieniackiej a w zamian chcą odbudowy pomników katów UPA na terenie Polski. oni nic nie widzą w tym złego. taki sposób myslenia idzie z góry. Poroszenko przyjął upowców w parlamencie , nazwał ich bohaterami a potem złożył wieniec na Skwerze Wołyńskim
Na górę

Postautor: Gość » 4 kwie 2017, o 06:10

Ukraińska strona popełnia duży błąd, bowiem ten pomnik był na przestrzeni lat wielokrotnie niszczony, tym razem takie organizacje jak OWP, która niedawno zniszczyła pomnik na cmentarzu werchrackim znów to zrobi i znów będziemy mieć niepotrzebne nikomu jątrzenie w ogólnopolskiej prasie. Oczywiście polska strona nie powinna wydać pozwolenia na pomnik UPA, bowiem w społeczeństwie polskim UPA uznawana jest powszechnie za organizację zbrodniczą, odpowiedzialną za śmierć setek tysięcy Polaków.

Warto też odnotować ciekawy zbieg okoliczności, gdzie podczas uroczystości w Hucie Pieniackiej, gdzie został zniszczony polski pomnik ale ofiar cywilnych przez tak zwanych „rosyjskich prowokatorów”, po jego odbudowaniu Ukraińcy nawołują, by strona polska się zrewanżowała i odnowiła zniszczony pomnik na terenie Polski. Polska strona powinna coś takiego zrobić, ale tylko w przypadku mogiły z ofiarami cywilnymi (jeżeli taka mogiła jest zniszczona) i na pewno nie w Werchracie, gdzie mamy pomnik UPA.

http://horyniec.info/12829/ukraincy-chc ... erchracie/
Na górę

Postautor: Gość » 15 kwie 2017, o 04:29

Sprawa pomników UPA w ostatnim czasie jest bardzo głośna. Dlatego też sprawdziliśmy czy na terenie powiatu lubaczowskiego stoją jeszcze obiekty upamiętniające członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Okazuje się, że tak - w Nowym Dzikowie i Nowym Lublińcu.

Upowcy pod dowództwem Iwana Szpontaka ps. Żeleźniak mordowali m.in. mieszkańców Cewkowa, Nowego Dzikowa, Moszczanicy, Ułazowa i Starego Dzikowa.

Bandy UPA na terenie Lublińca zaczęły działać od 1944 rok. Upowcy chowali się w lublienckich lasach. Dowodził nimi „Żeleźniak”. Działalność UPA została przerwana dopiero w 1947 roku w wyniku przeprowadzenia akcji "Wisła"

Powiat lubaczowski mimo, że zamieszkały w połowie przez Polaków miał się stać częścią niepodległej Ukrainy. Według ukraińskich nacjonalistów nadszedł wreszcie czas by rozprawić się z polskimi patriotami. Mordów dokonywano w wyjątkowo okrutny sposób. Do Polaków zazwyczaj nie strzelano, uważano, że szkoda dla nich kul. Metody eksterminacji ludności polskiej to między innymi: odrąbanie głowy, zadawanie ciosu twardym narzędziem, strzelanie w potylice leżącym ofiarom, zabijanie dzieci przez uderzenie głową o ścianę, uśmiercanie przez zarąbanie, rozpruwanie brzucha, przeżynanie piłą, wieszanie, palenie żywcem, topienie, rozrywanie ciała, duszenie.

http://zlubaczowa.pl/index.php/news/wyd ... -mogla-zyc
Na górę

Postautor: Jeremiah » 27 kwie 2017, o 12:56

19 lat wstecz, 8 czerwca 1998: Odpowiedź ówczesnego ministra sprawiedliwości Hanny Suchockiej na INTERPELACJĘ NR 510 W SPRAWIE NARUSZANIA PRZEPISÓW PRAWA W KWESTII OCHRONY PAMIĘCI WALK I MĘCZEŃSTWA W WOJ. PRZEMYSKIM (podkreślenia w tekście – red. Kresy24)

Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 28 kwietnia 1998 r. nr SPS-0202-510/98 interpelację pana posła Andrzeja Zapałowskiego w sprawie naruszenia przepisów prawa w kwestii ochrony pamięci walk i męczeństwa w woj. przemyskim, uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.

dniu 13 czerwca 1997 r. prokurator rejonowy w Przemyślu skierował (po raz drugi, po zwrocie akt do uzupełnienia postępowania przygotowawczego) akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Lubaczowie przeciwko Dymitrowi Boguszowi o to, że w okresie od lipca do sierpnia 1994 r. w miejscowości Monasterz w woj. przemyskim wybudował pomnik ku czci poległych członków Ukraińskiej Powstańczej Armii nie posiadając zezwolenia właściwego organu na rozpoczęcie prac budowlanych – to jest o przestępstwo z art. 90 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89, poz. 41 z późn. zm.).

Z poczynionych w trakcie śledztwa ustaleń wynika m.in., że w 1993 r. Związek Ukraińskich Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego z siedzibą w Koszalinie podjął decyzję o upamiętnieniu w miejscowości Monasterz mogił członków UPA poległych w dniu 2 marca 1945 r. w miejscowości Mrygłody i Gruszka – łącznie ok. 62 osób. Na organizatora budowy wybrano Dymitra Bogusza, który miał brać udział w ekshumacji poległych w 1945 r. i przeniesieniu zwłok do mogiły na wzgórzu poklasztornym w Monasterzu. Dymitr Bogusz otrzymał pełnomocnictwa do załatwienia wszelkich formalności związanych z budową. Pomnik miał być wybudowany na podstawie projektu, którego autorem był jeden z lwowskich architektów, i za pieniądze pochodzące ze składek rodzin osób pochowanych w tej zbiorowej mogile.

http://kresy24.pl/nielegalny-pomnik-upa ... 23-latach/
Na górę

Postautor: Gość » 23 maja 2017, o 08:13

Przy granicy z Ukrainą wciąż stoi wiele pomników ku czci UPA i banderowców. Mieszkańcy chcą ich likwidacji, ale środowiska ukraińskie są temu przeciwne. „Atmosfera robi się coraz bardziej napięta”

Atmosfera faktycznie robi się napięta, ale nie z powodu działania polskich patriotów - tłumaczy Andrzej Zapałowski, wybitny historyk zajmujący się od wielu lat kwestią rzezi wołyńskiej i stosunków polsko-ukraińskich. - W ostatnim czasie widać wzrost nacjonalizmu na Ukrainie. W Polsce pamięć o Wołyniu jest bardzo wrażliwa. To dlatego gloryfikowanie środowisk, które doprowadziły do tego ludobójstwa, denerwuje, szczególnie ludzi młodych. W dodatku państwo polskie przez wiele lat bagatelizowało pewne rzeczy, podczas gdy państwo ukraińskie wspiera zakłamanie. Ludzie to widzą i nie są zadowoleni.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/fakty/kraj/a/ ... ,12099776/
Na górę

Postautor: Jeremiah » 24 maja 2017, o 09:16

Albo przyjmiemy jako podstawę naszą propozycję mówiącą o ogólnej legalizacji pomników po obu stronach granicy, albo – jeśli ta propozycja jest nie do przyjęcia dla strony polskiej – usłyszymy jakąś alternatywę – podkreślił szef UIPN.

Wcześniej w rozmowie z Kresami.pl Marek Kulpa, Prezes Ruchu Narodowego na Podkarpaciu i przewodniczący Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce zwracał uwagę, że jakiekolwiek decyzje ws. legalizacji banderowskich pomników w Polsce spotkają się z szerokim sprzeciwem społecznym.

– Jeśli na Podkarpaciu dojdzie do zalegalizowania jakiegokolwiek pomnika UPA, to moim zdaniem dojdzie tam do wybuchu szerokiego protestu społecznego – powiedział Kulpa.

Członkowie tego komitetu, którzy wcześniej usunęli nielegalny banderowski „pomnik” w Hruszowicach, przygotowują rozbiórki kolejnych nielegalnych upamiętnień UPA na Podkarpaciu. Niebawem miałoby dość do rozebrania dwóch kolejnych obiektów tego typu.

http://kresy.pl/wydarzenia/ipn-i-uipn-w ... -ukrainie/
Na górę

Postautor: Jeremiah » 11 cze 2017, o 11:25

Trudność największa polega na tym, że Ukraińcy usiłują zestawić wszystkie polskie upamiętnienia, które są na terenie Ukrainy z tymi, najczęściej nielegalnymi, które są na terenie państwa polskiego. Na to zgody z naszej strony być nie może. Nie ma żadnego przepisu i nigdy nie będzie, w którym państwo polskie wyraża zgodę na to, żeby na terenie Polski honorować poprzez upamiętnienia, poprzez pomniki, formacje na rękach których mamy krew Polaków. Nie może być takiej sytuacji jak w Hruszowicach, kiedy cześć oddaje się sotniom UPA, które mordowały Polaków. – mówił wiceprezes IPN.
Na górę

Postautor: Gość » 9 sie 2017, o 23:16

Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich zwrócił się do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o interwencję w sprawie nielegalnie wzniesionych na terenie powiatu lubaczowskiego pomników ku czci banderowskich ludobójców.

Jak wynika z informacji pozyskanych przez aktywistów wspomnianej wyżej organizacji, na terenie powiatu lubaczowskiego, który podczas trwania II wojny światowej, jak i bezpośrednio po jej zakończeniu był miejscem bestialskiej działalności oddziałów banderowskich (tzw. UPA, OUN), postawione zostały murowane upamiętnienia ku czci dowódców oraz członków tych organizacji. Są wśród nich następujące obiekty w gminie Horyniec-Zdrój: na terenie Cmentarza Komunalnego w Werchracie (ku czci członków UPA), na terenie miejscowości Radruż (ku czi sotni UPA), na terenie tzw. Wzgórza Monasterz (ku czci dowódcy UPA J. Starucha, ps. Stiah.

Wskazane obiekty nie są grobami, lecz zostały wzniesione jako samowola budowlana – bez konsultacji z administracją lokalną oraz bez wymaganych decyzji urzędów administracji ogólnej. Nadto przy wykonywaniu rzeczonych budowli nie uzyskano zgody ani opinii b. Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ani żadnego innego urzędu ds. upamiętnień. Naruszono również przy tym umowę bilateralną, zawartą między Polską a Ukrainą, dotyczącą wzajemnych uzgodnień w sprawach lokalizacji pomników” napisali przedstawiciele Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w liście do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

http://prawy.pl/55569-kresowianie-domag ... -pomnikow/
Na górę

Postautor: Gość » 3 lis 2017, o 11:59

Może PIS nie pozwoli. Jakby ostatnio oprzytomnieli :roll:
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”