Koronawirus. Przestrzeganie zasad w zakładach pracy.

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 07:56

Jej członkowie obawiają się, że lekceważenie tego obowiązku może doprowadzić w przyszłości do wielu procesów odszkodowawczych z pracownikami, którzy stracą zdrowie po tym, jak zarazili się w pracy.

"Szpital MSWiA jest największym szpitalem walczącym z COVID-em w Polsce. Wytyczne te są opracowane na podstawie doświadczeń codziennej pracy lekarzy" – wskazują autorzy apelu.
Zalecenia dla pracodawców:

1. Maski chirurgiczne trójwarstwowe bezwzględnie konieczne w każdych warunkach, gdzie jest więcej niż 1 osoba na stanowisku i istnieje możliwość zmniejszenia dystansu poniżej 1,5 m w czasie trwania pracy.

2. Maska ma w pełni zakrywać nos i usta.

3. Bezwzględne zachowanie dystansu – zawsze.

4. Bezwzględny nakaz dezynfekcji rąk po wejściu na teren zakładu pracy.

5. Dezynfekcja rąk i ich mycie są podstawową metodą higieny rąk. Rękawiczki nie zabezpieczają przed infekcją. Dodatkowe dezynfekcje powierzchni ogólnodostępnych w przypadkach kontaktu bezpośredniego (klamki, blaty itp.)

6. Redukcja zapełnienia wind do max 2–3 osób, z oznakowaniem windy i zaleceniem stania tyłem do siebie.

7. Unikanie zbiorowisk, nawet na otwartej przestrzeni. Bezwzględnie obowiązkowe maski na terenie zakładu pracy, nawet na wolnym powietrzu.

8. Kontrola temperatury rano po wstaniu jest kluczowa do oceny stanu zdrowia. Katar, kaszel i podwyższona temperatura, powinny być bezwzględnym przeciwskazaniem przed stawieniem się w pracy, bez rozstrzygnięcia przyczyny zachorowania.

https://businessinsider.com.pl/firmy/ko ... ki/tfd1pkd
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 07:57

Należy redukować, na tyle, na ile to możliwe, kontakt fizyczny między pracownikami (np. podczas spotkań lub przerw) i odizolować pracowników, którzy mogą bezpiecznie wykonywać swoje zadania sami oraz tych, którzy nie potrzebują specjalistycznego sprzętu ani maszyn stacjonarnych. Przykładowo, w miarę możliwości, można zlecić im pracę w wolnym biurze, pokoju socjalnym, stołówce lub sali spotkań (adaptacja pomieszczeń). Jeśli to możliwe, należy poprosić najbardziej narażonych pracowników, aby pracowali z domu (osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe, w tym nadciśnienie, problemy z płucami lub sercem, cukrzycę, osoby w trakcie leczenia onkologicznego lub przyjmujące inne leki immunosupresyjne, oraz kobiety w ciąży).

https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/10 ... pracy.html
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 08:02

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy (art. 207 kodeksu pracy). Ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Powinien kształtować proces pracy poprzez wewnętrzne procedury zgodne z przepisami prawa i zasadami bhp oraz sprawować skuteczne kierownictwo i nadzór w tym zakresie.

https://www.rp.pl/Kadry/305139979-Koron ... e-BHP.html
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 08:03

Na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego można uznać, że ubieganie się o odszkodowanie będzie możliwe, gdy udowodnimy nieprawidłowości ze strony pracodawcy. W tym przypadku trzeba udowodnić, że zakażenie COVID-19 powstało w wyniku zaniechania lub oczywistej winy innej osoby. Jakie istnieją przykłady takich błędów?

Pierwszym narzucającym się przykładem, jest dopuszczenie do pracy osoby chorej. Jeżeli pracodawca zdaje sobie sprawę z choroby lub zaleceń odbycia kwarantanny i mimo wszystko pozwala pracownikowi przyjść do biura – ponosi winę za zaistniałą sytuację.

Drugim przypadkiem jest niewywiązanie się pracodawcy z obowiązku zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa. Jeśli właściciel firmy nie zadbał o niezbędne środki ochrony, to można uznać, że zakażenie wśród pracowników jest jego winą. Płyny do dezynfekcji w biurach, dbanie o czystość, maski dla osób obsługujących klientów i inne środki, muszą być zapewnione przez pracodawcę.

https://www.gowork.pl/poradnik/4/prawo- ... em-w-pracy
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 10:48

Trzeba by zacząc od tego który w Tomaszowie mówił, ze wirusa nie trzeba się bać.
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 10:53

Wind u nas nie ma.Bedzie problem.
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 11:22

Gość pisze:
> Wind u nas nie ma.Bedzie problem.

No to wina pracodawcy. Powinny być.
Na górę

Postautor: Gość » 30 wrz 2020, o 14:15

Skoro jest instrukcja musza być windy
Na górę

Postautor: Gość » 17 maja 2021, o 10:58

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-czeka-nas-kolejny-lockdown-modele-matematyczne-nie-napawaja-optymizmem
Na górę

Postautor: Gość » 18 maja 2021, o 10:40

https://biznes.interia.pl/praca/news-500-zl-za-przyjecie-szczepionki-bonusy-za-szczepienie-to-ryz,nId,5237501
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”