W Błudku,Błódku,Błutku...może ktoś wie o co w tym chodzi?

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Gość » 23 lip 2018, o 23:17

Biorąc pod uwagę poziom tej dyskusji (z wyjątkiem niektórych, bardzo sensownych wypowiedzi), miałem nie zabierać głosu w tej sprawie, ale jednak przytoczę kilka faktów. Słusznie jeden z moich przedmówców zwrócił uwagę na mapę topograficzną oraz na formę gajówka Błotka. Okazuje się, że w Urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych z 1970 roku jest jeszcze zapisana forma Błotko. Istotnie nazwę tę należy wiązać z terenem podmokłym. W jednym z historycznych artykułów poświęconych temu miejscu, jego autor zaznacza, że pobliska gajówka nazywana była przez miejscowych Błótko. Podobnie rzecz jest opisywana w "Tygodniku Zamojskim" w 1989 roku. Tam autor również mówi o funkcjonującej wśród miejscowej ludności formie Błótko. Na podstawie tych oraz innych faktów trzeba zauważyć, że forma Błudek jest wtórna w stosunku do Błotko czy też Błótko. I nie ma w tych ostatnich formach żadnych błędów ortograficznych. Pozdrawiam serdecznie.

Następny nawiedzony. Urzędowa nazwa miejscowości w chwili stawiania krzyża, stelli czy tablicy - Błudek. To miejscowa ludność przywiązana do zwyczajowej nazwy to cichaczem po nocy stawiała?

W tym popisywaniu się na forum umknęła jedna ważna rzecz - przyjezdny dostaje 3 różne nazwy , tego forum nie czyta i nie rozumie tego rozgardiaszu
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2018, o 23:25

Gdzie masz tę urzędową nazwę Błudek w chwili stawiania pomnika? Gdzie? Raczej to ty jesteś nawiedzony i nie masz pojęcia o tym.
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2018, o 23:41

Gdzie masz tę urzędową nazwę Błudek w chwili stawiania pomnika? Gdzie? Raczej to ty jesteś nawiedzony i nie masz pojęcia o tym.
Litości. Masz 3 różne nazwy. Na pewno turyści którzy tam trafią po zwiedzeniu kamieniołomów będą czytać twoje wywody na forum. :P
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2018, o 23:43

Moich nie będą czytać, twoich też z pewnością nie. Pytam się tylko ciebie, gdzie masz urzędowo zatwierdzoną nazwę Błudek. Jeśli w ogóle pamiętasz, co napisałeś przed chwilą :P
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 08:06

Według IPN to obóz NKWD/UBP w Błudku. Więc po co bijesz pianę?
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 09:09

IPN powiadasz? Poważna sprawa. Dzwoniłeś tam? A może napisałeś mail? Tyle czasu ci zajęło :P A ja ciągle nie mogę się doprosić tej urzędowej nazwy z czasów, kiedy powstawał pomnik itp. To w latach 90. był IPN? :P Próbuję się "ubrać" w twoją "logikę" :P Nielogiczną, dlatego upatruję ją cudzysłowem. A nazwy urzędowej Błudek i tak nie znajdziesz

A teraz zadanie. Co to za forma na pomniku oraz na tablicy i jaki jest jej mianownik?

Forma zagadkowa - Błótku

Podpowiedź - poniżej podana forma Błótko :P

Masz gdzieś w tym miejscu zapisaną formę z sufiksem (może napiszę dla ciebie jaśniej) przyrostkiem -ek? Mam na myśli postać mianownikową.

Myślimy, myślimy, nie śpimy :lol:

I jeszcze jedno - w miejscu tym nie mamy trzech różnych nazw, mamy tylko jedną, ale różnymi wariantami fonetycznymi.

Pozdrawiam
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 09:48

Błyśnij sobie gdzie indziej :P A najlepiej się ubierz w jakieś sreberko żeby błyszczeć. Aż tak jesteś niedowartościowany że musisz to robic na tym forum? :lol:

Mamy trzy różne nazwy i warto to ujednolicić choćby dla tych co tam trafią a nie trafią na twoje naukowe wywody. :P To tak jakby trafić na tablicę Grunwald, potem na pomnik Pcim Dolny a i krzyż z napisem Pcim Górny.

Zamiast wykonać prosty proces myślowy prezentuje swoją pracę magisterską która jak widac przydała mu się tylko na tym forum
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 10:01

Widzę brak argumentów oraz intelektualną bezsilność :P :lol:
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 10:18

Widzę brak argumentów oraz intelektualną bezsilność :P :lol:

Trochę racji masz. Jak wytłumaczyć tumanowi, że dla turysty który tam trafia wywody tumana nic nie znaczą a turysta otrzymuje na tablicy, krzyżu i pomniku trzy różne nazwy :P No faktycznie jestem bezsilny.
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 16:08

Widzę, że zadanie jednak trudne do wykonania. Cóż, trzeba jednak dysponować chociażby odrobiną inteligencji :P Proponuję zatem odwiedzić wspomniane gdzieś wyżej kamieniołomy i tam ciężko popracować, następnie zaś udać się do pobliskiego rezerwatu Czartowe Pole, pospacerować troszkę, może skoczyć na główkę z największego wodospadu, schłodzić tępawy umysł i jednak popróbować rozwiązać zadanie :P

Być może po tej szybkiej terapii wyciągniesz odpowiednie wnioski oraz nie będziesz pisać bredni, że są tam trzy różne nazwy. Jest tam jedna nazwa o różnych wariantach fonetycznych, graficznych. Po drugie, nie ma i nigdy nie było urzędowo zatwierdzonej nazwy Błudek. Po trzecie zaś naprawianie świata oraz tropienie błędów zacznij może od siebie :lol: To naprawdę dobre rady. Może jeszcze jedno - nie bazuję na swojej pracy magisterskiej, ponieważ nigdy nie pisałem o tym miejscu. Jeśli zaś chodzi o kwestię, co mam przed imieniem i nazwiskiem, to z pewnością mógłbyś o tym jedynie pomarzyć :lol:

Pozdrawiam najserdeczniej :P
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 19:25

Tak dziecko. Osiągnąłeś wielki sukces na tym forum. :P Dzwoniłem do IPN. I jest jednak obóz NKWD/MBP w Błudku. :P No trudno. Taki numer tobie wycięli.
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 20:18

Niestety, jednak nic nie rozumiesz. Powtórzę zatem jeszcze raz, chociaż do Ciebie to nie trafi. Otóż nie ma urzędowo zatwierdzonej nazwy Błudek :P A dzwonić sobie możesz w tej sprawie nawet do prezesa kuli ziemskiej :lol:

IPN nie ma kompetencji w nadawaniu, zatwierdzaniu oraz standaryzowaniu nazw geograficznych. To nie to ciało. Poczytaj zatem troszkę w tej sprawie, a potem się wypowiadaj. Cały czas też nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć bardzo prostego zadania. Ale to już twój problem :lol:

Zastanów się też może troszkę nad napisami Błótko, w Błótku etc. Wówczas może zrozumiesz, jakie procesy tutaj zaszły. W to ostatnie jednak wątpię :lol:

Pozdrawiam lokalny badaczu :P
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 20:35

Nie mam pojęcia jakie procesy są w twojej głowie. Skopiuję wszystkie twoje wyjaśnienie i wyślę do Urzędu Gminy Susiec. Może uda się ustawić tablicę z twoimi wywodami jeszcze przed tablicą "Obóz w Błudku"

Tak żeby turyści wiedzieli o co chodzi. Wystarczyłoby przerobić t na d i ó na u i byłoby jednakowo. Rozumiem , że IPN nieprawidłowo określa położenie obozu NKWD/MBP. No to też wyślę do IPN twoje wyjaśnienia.

Ale ty jesteś gość. Za mały na to forum. Ale rozumiem, że traktujesz to jak jakąś publikację. A może chociaż sobie kpisz i tak jestem jedyną osobą która zainteresowała sie twoimi wywodami.
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 20:51

Człowieku, możesz sobie wysyłać. To są moje rodzinne strony. Od kilku postów próbuję ci wyjaśnić to, że pierwotna forma tego miejsca to było Błotko, później Błótko. Jest kilka takich napisów w tym miejscu :P Forma Błudek jest późniejsza, poza tym nie jest formą zestandaryzowaną w myśl standaryzacji nazw geograficznych. Nie jest też formą urzędową. To też próbuję ci wyjaśnić od dłuższego czasu. Zauważ też, że operujesz cały czas formą w Błudku, a nie podajesz mianownika. Tam też są takie nazwy, tj. w Błódku, w Błudku etc. A postaci mianownikowej jakoś brak. Nie uważasz, że to o czymś świadczy? :P

Naprawdę, żeby się wypowiadać w przedmiotowej sprawie, trzeba trochę znać się na tej materii. A ja z nią obcuję ponad 20 lat. Jeśli masz szacunek do lokalnej wspólnoty komunikatywnej (do mnie go mieć nie musisz), to zrozum chociażby te podstawowe kwestie :P

Jeśli już jednak zamierzasz działać w tej sprawie (masz do tego prawo), to pamiętaj o tym, że uwzględnia się wówczas kwestie historycznojęzykowe oraz wspólnotowe. Na końcu też UZUS. I decydują o tym historycy, językoznawcy. I Bóg raczy wiedzieć co może z tego wyniknąć :P

Pozdrawiam :P
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2018, o 20:55

Człowieku, możesz sobie wysyłać. To są moje rodzinne strony. Od kilku postów próbuję ci wyjaśnić to, że pierwotna forma tego miejsca to było Błotko, później Błótko. Jest kilka takich napisów w tym miejscu :P Forma Błudek jest późniejsza, poza tym nie jest formą zestandaryzowaną w myśl standaryzacji nazw geograficznych. Nie jest też formą urzędową. To też próbuję ci wyjaśnić od dłuższego czasu. Zauważ też, że operujesz cały czas formą w Błudku, a nie podajesz mianownika. Tam też są takie nazwy, tj. w Błódku, w Błudku etc. A postaci mianownikowej jakoś brak. Nie uważasz, że to o czymś świadczy? :P

Naprawdę, żeby się wypowiadać w przedmiotowej sprawie, trzeba trochę znać się na tej materii. A ja z nią obcuję ponad 20 lat. Jeśli masz szacunek do lokalnej wspólnoty komunikatywnej (do mnie go mieć nie musisz), to zrozum chociażby te podstawowe kwestie

Jeśli już jednak zamierzasz działać w tej sprawie (masz do tego prawo), to pamiętaj o tym, że uwzględnia się wówczas kwestie historycznojęzykowe oraz wspólnotowe. Na końcu też UZUS. I decydują o tym historycy, językoznawcy. I Bóg raczy wiedzieć co może z tego wyniknąć

Pozdrawiam :P
No ale przecież chcę wykorzystać twoje wyjaśnienia. Mi tylko zależy na "standaryzacji" napisów dla przyjezdnych. Jak mam użyć mianownika skoro cały czas używam Obóz w.... :roll: Prawidłowo Obóz Błudek? :roll:
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”