NIK- nasz system zatrudniania obcokrajowców jest fikcją. Polskę zalewają Ukraińcy

Wszelkie sprawy związane z Tomaszowem i jego okolicami.

NIK- nasz system zatrudniania obcokrajowców jest fikcją. Polskę zalewają Ukraińcy

Postautor: Gość » 19 mar 2018, o 12:38

Liczba wiz wydawanych Ukraińcom rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tys., a w roku 2017 już 845 tys. Polskie placówki konsularne wydały w okresie 2014–2016 łącznie ponad 3 mln wiz, w tym imponującą liczbę wiz pracowniczych – aż 1,3 mln.

Dane wydają się zatrważające zwłaszcza wtedy kiedy porównamy je z liczbą wiz wydawanych przez placówki chociażby w Czechach, Słowacji i Węgier – tam wydano ich jedynie 16 tys., a więc ponad 180 razy mniej.

NIK podkreśla, że to świadczy o tym, że oświadczenia i zezwolenia na pracę są wykorzystywane po to, by cudzoziemcy dostali wizę do kraju, który jest w strefie Schengen. W szczególności dotyczy to firm, które rejestrują fikcyjną działalność gospodarczą i nie mają możliwości organizacyjno-finansowych zatrudnienia cudzoziemców – diagnozuje NIK.

https://medianarodowe.com/nasz-system-z ... talen-nik/

Re: NIK- nasz system zatrudniania obcokrajowców jest fikcją. Polskę zalewają Ukraińcy

Postautor: Gość » 19 mar 2018, o 12:40

NIK poprosiła o wsparcie Straż Graniczną, by dokonała kontroli 48 podmiotów, które zarejestrowały oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców i wystąpiły o zezwolenie na pracę dla nich. Jak się okazało 72% cudzoziemców „zaproszonych” przez te przedsiębiorstwa, wjechało na terytorium Polski, ale nie podjęło w nich pracy. Doprowadziło to NIK do wniosku, że oświadczeniu o woli zatrudnienia cudzoziemca są wykorzystywane w celu wyłudzenia wiz i wjechanie na terytorium Polski. NIK pisze wręcz o firmach, „które rejestrują fikcyjną działalność gospodarczą i nie mają możliwości organizacyjno-finansowych zatrudnienia cudzoziemców”.

Według przytaczanego przez gazetę Krzysztofa Inglota, prezesa firmy Personnel Service specjalizującej się właśnie w ściąganiu imigrantów zarobkowych, jedynie 400 tys. Ukraińców została zarejestrowana w ZUS. Oznacza to, że oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca w praktyce używane są do umożliwienia im wjazdu na terytorium Polski, a potem podejmowania przez wielu z nich pracy „na czarno”. Gazeta zastanawia się czy sytuację poprawi centralny rejestr tego typu oświadczeń, jaki zaczął działać od początku tego roku.

https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczens ... z-ukrainy/

Re: NIK- nasz system zatrudniania obcokrajowców jest fikcją. Polskę zalewają Ukraińcy

Postautor: Gość » 19 mar 2018, o 12:51

W obliczu przedstawionych faktów nasuwają się co najmniej dwa istotne wnioski.

- Po pierwsze, przesadnie odbiurokratyzowany system wydawania wiz pracowniczych stwarza poważne zagrożenie dla finansów i bezpieczeństwa. Prawo do pobierania wybranych świadczeń - np. 500+, zostało ograniczone jedynie dostępem do rynku pracy, a nie wymogiem stażu legalnego zatrudnienia. Natomiast swobodny przepływ osób o nieznanej przeszłości i zamiarach może pogłębić problemy z szeroko pojętą przestępczością.

- Po drugie, zauważalna obecność nieznających polskiego osób o niskich kwalifikacjach, oprócz zaniżania wynagrodzeń, prowadzi do istotnego spadku standardów zatrudnienia. Szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówią (link zewnętrzny) nawet o 76% cudzoziemców na nielegalnych śmieciówkach.

Czy rządzący wyciągną z tego wnioski? Oby to nie było pytanie retoryczne.


http://www.prawica.net/9943


Re: NIK- nasz system zatrudniania obcokrajowców jest fikcją. Polskę zalewają Ukraińcy

Postautor: Gość » 19 maja 2018, o 08:09

Ekspert: „Ukrainizacja rynku pracy zabija wzrost płac Polaków”. Import taniej siły roboczej to wypychanie młodych na emigrację, upadek gospodarki i wynarodowienie kraju

http://wolnosc24.pl/2017/02/11/ekspert- ... nie-kraju/


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”