Jak zostać Radnym?

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 30 lip 2014, o 21:46

Kolo pisze:I na nich u Kolegi się zakończy, bo w teorii są nieśmiertelne, czyli pewniaki. Nie wolno też ich wdrażać w życie, bo przestana być tak fajniusie. Nie mam już do Kolegi zdrowia :( Idę po browca.

Fakt one sa najlepsze i fajniusie!
Na górę

Postautor: Gość » 31 lip 2014, o 10:48

Kiedy mija ostateczny termin rejestracji Komitetu?
Na górę

Postautor: Gość » 1 sie 2014, o 08:18

Jakie sa plusy a jakie minusy bycia radnym?
Na górę

Postautor: Gość » 1 sie 2014, o 09:45

Gość pisze:Jakie sa plusy a jakie minusy bycia radnym?


Dieta pobierana przez cztery lata kadencji jest miłą rekompensatą za poświecenie czasu, ale gdy przyjrzymy się działalnością jaką parają się zawodowo radni, okazuje się że wielu z nich w czasie poświęconym na sprawowanie mandatu, wykonując swą zawodową pracę mogliby zarobić kilkakrotne więcej. Dotyczy to zarówno biznesmenów jak i lekarzy czy prawników, oraz innych grup zawodowych.
Splendor i poczucie władzy to niewątpliwie kuszące aspekty pełnienia mandatu radnego, ale czy to one skłaniają do kandydowania? Czy są warte poświęcania własnego czasu i tego że w mniejszych miejscowościach rodzina radnego jest na tzw. „świeczniku”?
Prawdopodobnie wyżej wymienione korzyści skłaniają wiele osób do zostania „społecznikiem”, ale należy pamiętać że spora cześć osób startuje w wyborach z nadzieją na stricte materialne korzyści. Okazuje się, że po wyborach następuje rotacja stanowisk w urzędach lub podległych im spółkach. Nagle na stanowiskach pracy obsadzane są osoby spokrewnione lub znajomi radnych.
Bycie radnym to również dostęp do źródła informacji, a w dzisiejszych czasach to właśnie informacje są bardzo cenne. Radni wiedzą o przetargach, inwestycjach, możliwościach...
Zalety bycia radnym
- w związku z wykonywaniem mandatu radny korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych;
- radny nie może zostać zwolniony z pracy z powodu wykonywania mandatu;
- pracodawca musi zwolnić radnego z wykonywanych obowiązków, aby mógł wziąć udział w obradach rady, do której należy;
- radnemu przysługuje dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowych.
- radny ma prawo do bezpłatnego urlopu na czas trwania kadencji;
- poprzez podejmowane uchwały, możliwość stanowienia lokalnego prawa, radny ma realny wpływ na życie gminy i tylko od niego zależy na ile z tej możliwości skorzysta. Radni decydują na przykład o utrzymaniu szkół, przedszkoli, budowie chodników, remontach ulic i ochronie środowiska naturalnego;
- radny jest postrzegany jako osoba „ważna”, jest zapraszany na różne spotkania, a nawet może zostać z racji pełnionej funkcji dołączony do oficjalnej delegacji zagranicznej;
- z racji pełnionej funkcji jest uważany za osobę poważną i odpowiedzialną;
- radny zawsze może na wdzięczność lokalnej społeczności, gdy się uda mu się zrealizować coś pozytywnego;
Wady bycia radnym?
- co roku radny musi składać oświadczenie majątkowe za ubiegły rok, w którym musi określić swoje dochody, stan posiadania gotówki, kredyty, nieruchomości i inne cenne przedmiotów. Oświadczenie majątkowe jest jawne, publikowane na internetowych stronach gminnych i każdy może sobie do niego zajrzeć;
- radny jest osoba publiczną, obojętnie czy się stara czy nie, każdy może na niego narzekać, nazwać nierobem i ignorantem;
- aby rzetelnie wypełniać swoją pracę radny musi wciąż się uczyć i dokształcać. Musi orientować się w aktualnych przepisach, czytać wiele ustaw (nie tylko z dziedziny prawa samorządowego czy finansów publicznych0. Aby zrozumieć materiały przygotowywane na posiedzenia rady - na przykład dotyczące budżetu gminy, musi kilka dobrych godzin poświęcić na analizowanie tabelek, rozumieć mechanizmy wydatkowania, subwencji, dotacji, podatków itd.;
- radny poświęca czas na posiedzenia komisji i Rady Gminy – kilka dni w miesiącu. Każde posiedzenie to kilka godzin;
- ciągle ktoś coś od radnego chce, prosi o pomoc i załatwienie jakiejś sprawy;
- Radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek wykorzystaniem mienia państwowego i komunalnego, komunalnego także nie może być zastępcą lub przedstawicielem w prowadzeniu takiej działalności. Nie może być również członkiem zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, innych państwowych osób prawnych, gmin lub związków międzygminnych albo podległych im jednostek organizacyjnych;
- radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie, w zarządzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego;
- radny nie ma immunitetu.
Na górę

Postautor: Kolo » 1 sie 2014, o 10:30

A teraz wracamy na ziemię, kandydaci na kandydatów :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=3hMKcFZTO9A
Na górę

Postautor: Gość » 1 sie 2014, o 18:51

Juz nie ma chetnych? Przewaznie ci co kandyduja nie martwia sie przyszlymi owiazkami, pokusa poprawy swojej doli i najblizszych jest silniejsza.
Na górę

Postautor: Gość » 1 sie 2014, o 22:27

U nas LTM-ów nie brakuje Bogu dziięki :idea:

No może pare zao ale to tzw.błąd statystyczny :idea:
Na górę

Postautor: Gość » 2 sie 2014, o 10:16

Gość pisze:Juz nie ma chetnych? Przewaznie ci co kandyduja nie martwia sie przyszlymi owiazkami, pokusa poprawy swojej doli i najblizszych jest silniejsza.


Pokusa pokusą ale blamaż to wielka trauma życiowa :panzielony:
Przecież nasze miasto miało juź włodarzy z każdej opcjii politycznej i co?

Przecieź najwaźniejsi są ludzie,konkretni ludzie!
Na górę

Postautor: Kolo » 2 sie 2014, o 10:24

Gość pisze:
Gość pisze:Juz nie ma chetnych? Przewaznie ci co kandyduja nie martwia sie przyszlymi owiazkami, pokusa poprawy swojej doli i najblizszych jest silniejsza.


Pokusa pokusą ale blamaż to wielka trauma życiowa :panzielony:
Przecież nasze miasto miało juź włodarzy z każdej opcjii politycznej i co?

Przecieź najwaźniejsi są ludzie,konkretni ludzie!


Dziwny, nie graj wariata. Po co piszesz takie teksty ? Miałeś moją propozycję aktywnego udziału i wsparcia Twojego pomysłu. Mieliśmy się spotkać i pogadać. I co ? Zaczynam się zastanawiać, po co mieszasz :shock:
Na górę

Postautor: Gość » 2 sie 2014, o 10:56

Nerwy i newry...pytam,bo to ważne.Jednocześnie inni dostana podstawową wiedzę na ten temat.
Młodzi uważają,że to ich nie dotyczy :idea: bo nie wiedzą jak to wszystko działa i po,co?

A powinni :idea: to zrozumieć-oni do tego mają prawo!

Sztuką jest zmobilizować świadome wyboru społeczeństwo a nie bezwolne i oszołomione obiecankami z kosmosu masy.
Ośmielenie starszych ale niezaangażowanych w sprawy miasta jest ważne.
Przekonanie młodych aby wzięli na siebie odrobinę odpowiedzialności jest równie istotne.

Pokazywanie mlodym,że są sola tej ziemi bo w nich jest nasza nadzieja -najważniejsze.
Ta sztafeta powinna obdywać. sie płynnie i w pełnej synergii wtedy będzie sukces na mecie :panzielony:
Polityka w samorządach to choroba niestety nieuleczalna.

Dlaczego więc nie spróbować mówić wszystkim jak jest :D



Chyba wszyscy lubimy to miasto :panzielony:
Na górę

Postautor: Kolo » 2 sie 2014, o 11:01

Edukator internetowy się znalazł :lol: Wybacz, każdy wie, że 3/4 czytelników, to ludzie, których edukować w materii nie trzeba, albo się nie da. Można tu najwyżej czasem kogoś wyłuskać. Taki duży, a taki naiwny...Dziwny, nie rozczarowuj :panzielony:
Na górę

Postautor: Gość » 2 sie 2014, o 11:09

Kolo pisze:Edukator internetowy się znalazł :lol: Wybacz, każdy wie, że 3/4 czytelników, to ludzie, których edukować w materii nie trzeba, albo się nie da. Można tu najwyżej czasem kogoś wyłuskać. Taki duży, a taki naiwny...Dziwny, nie rozczarowuj :panzielony:

Niestety ale chyba sie mylisz :panzielony: stara gwardia zagląda ti i monitoruje z lekką obawą.
Młodzi czytają i niedowierzaja bo nie wierzą,że cos od nich może zależeć.

Mlodzi czytają,czytają...i może wreszcie znajdą czas w jesienną niedzielę aby swiadomie i bez oporu zagłosować :idea:
Na górę

Postautor: Kolo » 2 sie 2014, o 11:40

O tak, zagłosują na LTM, którego nie będzie na listach :panzielony: Gratuluję :lol:
I powiem Ci szczerze, nawet jeśli będzie, osobiście będę przed tym ugrupowaniem przestrzegał, bo jeżeli pomysłodawca sięboi lub nie chce się ujawnić, to nie wiem, co tu jest grane. Mogę tylko podejrzewać. Sam podstawiasz sobie nogę kolego. Chcesz coś zmienić, to zadbaj o wiarygodność intencji.
Na górę

Postautor: Gość » 2 sie 2014, o 13:05

Kolo pisze:O tak, zagłosują na LTM, którego nie będzie na listach :panzielony: Gratuluję :lol:
I powiem Ci szczerze, nawet jeśli będzie, osobiście będę przed tym ugrupowaniem przestrzegał, bo jeżeli pomysłodawca sięboi lub nie chce się ujawnić, to nie wiem, co tu jest grane. Mogę tylko podejrzewać. Sam podstawiasz sobie nogę kolego. Chcesz coś zmienić, to zadbaj o wiarygodność intencji.

Ty sie Kolo tak nie wkurzaj :roll:
U mnie słowo droższe pieniędzy a moje stanowisko z grubsza też znasz.Kto mnie z moimi pomysłami odsyła do "rstusza"? :twisted:

Mnie "wyrwanie "władzy na siłę,podstępem ani utratą wasnego autorytetu średnio interesuje.

Pogadajmy :idea:
Na górę

Postautor: Kolo » 2 sie 2014, o 13:12

Przecież mieliśmy pogadać. Ustaliłeś miejsce i przybliżony termin. Ty, nie ja. Czego się obawiasz ? Nawet Wojtek wie, że są takie sprawy, których nie wyciągnę, a mógłbym i łatwiej byłoby. Mimo wszystko staram się grać fair. Sfera prywatna nie nadaje się na płaszczyznę publiczną. Ty, niestety, jesteś tchórzem, w sensie braku cywilnej odwagi. Nie masz ludzi, liczysz na cuda. Nie jesteś kimś, na kim można się oprzeć, na kogo można liczyć. Siewca Marzeń - tyle pozytywnego mogę o Tobie powiedzieć. Rozczarowałeś mnie.
Mało. Za mało. Po piętnastym będziesz miał następne 4 lata na stękanie. :panzielony:
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”