Setna rocznica oswobodzenia Lwowa. Czy będą uroczystości państowe?

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 22 lis 2018, o 09:18

Dokładnie 100 lat temu, w nocy z 21 na 22 listopada 1918 roku Lwów z powrotem znalazł się w rękach polskich. Czy odbędą się uroczystości wojskowe i państwowe? Czy pan premier Mateusz Morawiecki pojedzie na Cmentarz Obrońców Lwowa, aby zapylić znicze i złożyć wieniec w imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej?

https://kresy.pl/wydarzenia/ks-isakowic ... panstwowe/
Na górę

Postautor: Gość » 22 lis 2018, o 09:24

„22 listopada, nad ranem, dokładnie o godz. 5.00 porucznik Roman Abraham (późniejszy generał i dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii) wraz ze swymi żołnierzami zajął ratusz i zawiesił biało-czerwoną flagę” – czytamy w tekście. Ksiądz przytacza też wspomnienia gen. Abrahama:

„Wspólnie z chor. Mazanowskim weszliśmy na wieżę ratuszową, gdzie zdarliśmy flagi ukraińskie. W chwilę potem wciągnąłem na maszt jedynie przynależną, tak krajowi, jak i miastu, polską flagę państwową”.


Obrona Lwowa w listopadzie 1918 roku to przykład heroicznego poświęcenia Polaków dla idei utworzenia niepodległej Polski. Upadek Austro – Węgier umożliwił wielu nacjom działania, które urealniały ich marzenia o własnym państwie. Największe szanse na wyjście z niebytu miała właśnie Polska i tę okazję skrzętnie wykorzystała. Niestety jej utworzenie kolidowało z planami choćby naszych wschodnich sąsiadów – Ukraińców. Postanowili oni przejąć Lwów, na co żaden Polak nigdy nie mógł się zgodzić…

Ukraińcom wyraźnie od początku sprzyjało dowództwo austriackie. Byli faworyzowani i dopomagano im w objęciu władzy we Lwowie. Przykładem świadomego działania zaborcy na ich rzecz jest ściąganie do Lwowa pułków armii austriackiej, które złożone były w znacznej mierze z Ukraińców, za to polskie pułki odsyłane były na inne, dalekie placówki. Wszystkie te działania Austriaków wynikały z obietnicy dotyczącej ścisłego związania nowego państwa Ukraińskiego z habsburską monarchią.

meritum.pl
Na górę

Postautor: Gość » 22 lis 2018, o 09:36

Odsiecz oddziałów Wojska Polskiego, dowodzona przez ppłk Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza dotarła do Lwowa 20 listopada. Wspólne uderzenie obrońców Lwowa i sił odsieczy, które nastąpiło 21 listopada zmusiło oddziały ukraińskie do opuszczenia miasta.

22 listopada nad ranem Lwów znalazł się w polskich rękach.

W szeregach obrońców Lwowa znalazło się 6022 osób, w tym 427 kobiet. 1422 obrońców Lwowa nie miało ukończonych 17 lat. Nazwano ich „Orlętami Lwowskimi”. Najbardziej znany wśród nich jest Jurek Bitschan, syn Aleksandry Zagórskiej, która podczas obrony Lwowa była komendantką Ochotniczej Legii Kobiet. Czternastoletni Bitschan, uczeń gimnazjum, zgłosił się do jednego z walczących oddziałów i poległ na cmentarzu Łyczakowskim.

W listopadowych walkach zginęło 439 obrońców Lwowa. Największą grupę poległych – 109 osób – stanowili uczniowie szkół średnich.


https://dzieje.pl/aktualnosci/walki-we- ... wyciestwem
Na górę

Postautor: Gość » 25 lis 2018, o 14:44

Uroczystości jakiego państwa w jakim państwie? Co ty tu człowieku mieszasz?
Na górę

Postautor: Gość » 25 lis 2018, o 17:21

Uroczystości jakiego państwa w jakim państwie? Co ty tu człowieku mieszasz?

A tobie niby o co chodzi? :P W końcu Sejm ( 23.11. ale zawsze) oddał hołd Orlętom Lwowskim więc nikt tutaj nie miesza.

"Sto lat od zwycięskiej walki polskich obrońców Lwowa, Sejm podjął uchwałę składając hołd niezłomnym bohaterom, walczącym o odradzającą się Ojczyznę (...) Szczególną pamięcią otaczamy małoletnich obrońców, nazywanych w naszej tradycji "Orlętami Lwowskimi" – czytał marszałek Kuchciński."

Nic by się nikomu nie stało gdyby pod Grobem Nieznanego Żołnierza dokonano uroczystej odprawy wart w obecności przywódców państwa polskiego. W końcu w tym Grobie leża szczątki żołnierza sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa.
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”