Związek Ukraińców w Polsce otrzyma kasę na ...na projekty dla uczczenia… 100-lecia polskiej niepodległości

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 24 kwie 2018, o 11:41

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił do prezydenta Przemyśla przemyski oddział ZuwP, który w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski chce rozmawiać na temat praw człowieka oraz wyświetlać „dokumentalne filmy”.

1) Gdy w 1918 roku krwawiły polskie Orlęta w Przemyślu i Lwowie, walcząc o powrót tych miast do Rzeczypospolitej, to ukraińskie formacje wojskowe wspierały ich, czy też strzelały do tych młodocianych powstańców, zabijać wielu z nich?

2) Czy prezes Piotr Tyma, który publicznie zaprzeczał ludobójstwu Polaków na Wołyniu, jest właściwą osobą, która przez powyższe projekty ma edukować młodych ludzi?


http://prawy.pl/69918-zwiazek-ukraincow ... dleglosci/
Na górę

Postautor: Gość » 24 kwie 2018, o 11:47

Sygnały o tym, że Ukraińcy sposobią się do wystąpienia, zaniepokoiły por. de Laveaux, który 31 października zorganizował spotkanie dowódców organizacji zbrojnych w celu połączenia wysiłków i przygotowania się do obrony. Na spotkaniu tym nie podjęto jednak żadnych wiążących decyzji. Następnego dnia nad ranem formacje ukraińskie opanowały najważniejsze obiekty w mieście. Po stronie polskiej w pierwszych godzinach walki wykształciły się dwa ośrodki oporu: Szkoła Sienkiewicza i Dom Techników, wkrótce dołączył do nich Dom Akademicki, do którego masowo zgłaszała się młodzież, odpowiadając między innymi na apel odbywającego się wówczas we Lwowie ogólnoakademickiego zjazdu młodzieży polskiej.

Obok studentów zgłaszali młodzi rzemieślnicy, robotnicy, uczniowie szkół średnich i zawodowych a nawet kilkunastoletnie dzieci. Warto dodać, że najmłodszy obrońca miał 9 lat, a cztery lata starszy od niego Antoni Petrykiewicz, który zmarł 28 XII 1918 r. wskutek odniesionych ran, został pośmiertnie odznaczony przez marszałka Józefa Piłsudskiego srebrnym krzyżem orderu Virtuti Militari i jest najmłodszym kawalerem tego zaszczytnego odznaczenia. Ogółem w walkach uczestniczyło 1421 młodocianych obrońców. Ten liczny i ofiarny udział młodzieży w obronie Lwowa przeszedł do historii, a młodych uczestników określa się powszechnie mianem Orląt Lwowskich.

http://www.zsg.bialystok.pl/index.php?o ... &Itemid=21
Na górę

Postautor: Gość » 24 kwie 2018, o 12:42

22 listopada 1918 r. wojska ukraińskie zostały wyparte ze Lwowa po ataku podjętym przez polskich obrońców miasta oraz odsiecz Wojska Polskiego. W polskich szeregach walczyło blisko 1,5 tys. młodych ludzi, którzy nie ukończyli 17 roku życia. Nazwano ich „Orlętami Lwowskimi”.

Walki o Lwów trwały od 1 listopada 1918 roku, gdy Ukraińcy zajęli kluczowe obiekty w mieście. Próba opanowania przez nich Lwowa była konsekwencją proklamowania 19 października państwa ukraińskiego przez Ukraińską Radę Narodową.


http://dzieje.pl/aktualnosci/95-lat-tem ... wyciestwem


Ukraincy będa obchodzić niepodlegość Polski? :shock:
Na górę

Postautor: Gość » 24 kwie 2018, o 13:21

Czyli Ukraincy będą świętowali z Polakami zwycięstwo Polaków nad Ukraincami we Lwowie w 1918 roku? :P Piękne
Na górę

Postautor: Gość » 26 kwie 2018, o 05:18

Nie ma zgody aby Związek Ukraińców w Polsce organizował za publiczne pieniądze imprezy na 100 - lecie Niepodległości RP

https://dachnowicz.blogspot.com/2018/04 ... cow-w.html
Na górę

Postautor: Gość » 26 kwie 2018, o 09:08

Czy ZuwP pisząc w ofercie o spotkaniach z ciekawymi osobami miał na myśli m.in Annę Dobrowską? ZUwP pisze w ofercie, że ma podpisaną umowę współpracy z głównym organizatorem „Watch Docs” Hensilską Fundacją Praw Człowieka. Z którą blisko współpracuje Fundacja Anny Dąbrowskiej, polecając właśnie festiwal „Watch Docs”. Domyślać się możemy, że prezentowane głównie będą filmy mówiące o łamaniu praw Ukraińców w Polsce, a warsztaty wyglądać będą podobnie do tych jakie Pan Igor Horków wraz z Anna Dąbrowską i innymi prowadził w ramach projektu Polska Lab, a ich efekty można do dziś na stronach internetowych „podziwiać”. Czy pisząc w zakładanych rezultatach „budowanie pozytywnego wizerunku miasta” ZUwP miał na myśli wizerunek miasta ksenofobicznego z nacjonalistycznym, szowinistycznym i tchórzliwym prezydentem, trudną we współpracy radą, którzy to wespół zespół wyrzucili Ukraińców poza nawias społeczeństwa?

Szanowni Państwo to kpina, drwina i perfidny cynizm aby przedstawiciele tej organizacji w mieście Przemyślu organizowali jakiekolwiek uroczystości związane z jubileuszem 100 – lecia Niepodległości Polski. Jeśli naprawdę chcą współpracy i poważnie traktują włodarzy miasta i ich mieszkańców niechaj naprawdę coś uczynią aby dostrzec w ich działaniu choćby cień dobrej woli dla budowy pozytywnych relacji. ZUwP ma wielu prywatnych przedsiębiorców z dużymi możliwościami niech do nich zwrócą się o pomoc. Nie ma naszej zgody aby środki publiczne mieszkańców Przemyśla szły na imprezę, która w ostatecznym rozrachunku nazwie ich nacjonalistami, szowinistami i ksenofobami.

Szanowni Państwo nie ośmieszajcie siebie, swojego prezydenta i swoich mieszkańców i nie wspierajcie inicjatyw, które za cel mają zadrwienie z nas wszystkich.

http://prawy.pl/70020-sprzeciwili-sie-f ... odatnikow/
Na górę

Postautor: Gość » 26 kwie 2018, o 09:29

Walki rozpoczęły się od opanowania 1 listopada przez żołnierzy austro-węgierskich pochodzenia ukraińskiego większości gmachów publicznych we Lwowie oraz proklamacji utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Przeciw temu wystąpiły polskie organizacje konspiracyjne, polscy mieszkańcy Lwowa, w tym młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskimi. Pomocy udzieliło im wojsko polskie, m.in. oddziały z Krakowa pod dowództwem gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego.

Pierwszy etap konfliktu 1918-1919 roku zakończył się w nocy z 22 na 23 listopada 1918, gdy oddziały ukraińskiej Armii Halickiej wycofały się ze Lwowa, rozpoczynając równocześnie jego oblężenie. Wobec ofensywy Wojska Polskiego wojska ukraińskie zakończyły oblężenie Lwowa i wycofały się 22 maja 1919.
Polsko-ukraiński konflikt o Lwów w 1918 roku był jednym z frontów wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919.
W listopadzie 1920 roku do Lwowa przyjechał marszałek Józef Piłsudski. W uznaniu zasług odznaczył Lwów - jako jedyne polskie miasto - krzyżem Virtuti Militari. Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajdują się groby Orląt Lwowskich.


https://www.polskieradio.pl/39/156/Arty ... k-w-taniec
Na górę

Postautor: Gość » 26 kwie 2018, o 12:46

W dniu 1 listopada Ukraiński Komitet Wojskowy, dokonał zbrojnego napadu na miasto. Do napadu Ukraińcy wykorzystali żołnierzy z pułków ukraińskich stacjonujących w Galicji w pobliżu Lwowa. Ukraińscy zajęli nie bronione budynki użyteczności publicznej: Namiestnictwo, Sejm, Dyrekcje Policji, Ratusz, Pocztę główną. Polacy matychmiast zaczęli tworzyć punkty oporu. Stworzono dwa bardzo ważne punkty. Pierwszy w Szkole im Henryka Sienkiewicza przy ul. Polnej. W budynku szkoły znajdował się tworzący się batalion kadrowy Wojska Polskiego. Dowodził nim mjr. Zdzisław Tatar -Trześniowski. Zalążek przyszłego Wojska Polskiego, stacjonujący w Szkole nie posiadał broni. Broń organizowały kobiety i dziewczęta z POW, Polskiej Organizacji Wojskowej, którą stworzył w Warszawie w 1914 roku Józef Piłsudski. Mimo ataków Ukraińców, szkoła obroniła się. Drugim polskim punktem oporu był Dom Technika, przy ulicy Issakowicza. Budynek znajdował się w pobliżu szkoły im H. Sienkiewicza. Tym punktem oporu dowodził pchor. Ludwik Wasilewski.

http://blogmedia24.pl/node/60826
Na górę

Postautor: Gość » 26 kwie 2018, o 14:24

Coraz bardziej bezczelni. Jeszcze ulica im. WaffenBrigadefuhrera der SS Szandruka czy wspólny pomnik WiN-UPA w Hrubieszowie.
Na górę

Postautor: Gość » 26 kwie 2018, o 17:54

A co oni będą obchodzić? Rocznicę jak w d...dostali od m.in lwowskich polskich dzieci?
Na górę

Postautor: Gość » 28 kwie 2018, o 11:16

Na co mogą iść pieniądze od Prezydenta Przemyśla dla miejscowego Związku Ukraińców w Polsce.
Poniżej filmik, gdzie młody Ukrainiec przemawia tekstem polskiego oficera z filmu „KATYŃ”. Tekst o tyle zmieniony, że zamiast słów „wolnej Polski” jest słowo „wolność”.

https://www.youtube.com/watch?v=mbRTwjBQebs
Na górę

Postautor: Jeremiah » 4 maja 2018, o 12:13

„Nie tylko Ruch Autonomii Śląska nie wywiesza państwowych flag 3 maja. Dotyczy to także Związku Ukraińców w Polsce, dofinansowanego hojnie z pieniędzy polskiego podatnika, oraz cerkwi greckokatolickich w Przemyślu i Jarosławiu. Na obiektach wszystkie metalowe otwory na drzewce są puste. Flagi są jedynie na pobliskich latarniach ulicznych, ale je wywieszają władze miasta”

https://kresy.pl/wydarzenia/zwiazek-ukr ... maja-foto/
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”