16 czerwca 1944 roku - pod Zatylem...

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 16 cze 2017, o 13:04

16 czerwca 1944 roku banda Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowała pociąg osobowy na trasie Bełżec-Rawa Ruska i zamordowała kilkudziesięciu polskich pasażerów.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w okolicach wsi Zatyle (dziś województwo lubelskie). Około godziny 7. rano banda UPA, dowodzona najprawdopodobniej przez Dmytra Karpenkę "Jastrub", zatrzymała pociąg. Część bandytów przebrana w niemieckie mundury wyszła na tory, a ukraiński maszynista Zachariasz Procyk, będący najpewniej w zmowie z upowcami, zatrzymał skład.

Do pociągu wpadło wówczas kilkudziesięciu upowców, którzy wcześniej ukrywali się w lesie. Bandyci zaczęli legitymować pasażerów i oddzielać Polaków od Ukraińców. Tych ostatnich puszczono wolno, natomiast Polaków, w tym kobiety i dzieci, zamordowano. Wcześniej Polaków bito kolbami karabinów. Ukraińcy dopuścili się bestialskich zachowań. Będąca w ciąży Polkę przybito bagnetami do ziemi i rozpruto jej brzuch. Kilkuletniej dziewczynce rozbito głowę. Ofiary zostały obrabowane, tylko kilku osobom udało się ujść z życiem.


Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z ... gn=firefox


Bohaterowie walk o wolną Ukrainę :roll:
Na górę

Postautor: Gość » 16 cze 2017, o 13:56

Zamordowani przez UPA Polacy jadący pociągiem relacji Bełżec- Lwów, fot. Wojciech Iwulski, z prywatnego archiwum Jacka Iwulskiego

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/unikatow ... ach/1fqcd3
Na górę

Postautor: Mohort » 17 cze 2017, o 15:38

No a jak ci pasażerowie pociągu zagrażali wolnej Ukrainie :roll:

Porównanie banderowców z UPA do zwierząt uwłacza tym ostatnim; żadne zwierzę nie zadaje swym ofiarom tylu cierpień...L.Makowiecki.
Na górę

Postautor: Gość » 18 cze 2017, o 12:40

Zdjęcia przedstawiają ofiary OUN-UPA, pogrzeby oraz pomniki poległych.

http://www.kchodorowski.republika.pl/rawa_ruska.htm
Na górę


Postautor: Gość » 20 cze 2017, o 21:57

Reportaż. Zbrodnia UPA w Zatylu

https://www.youtube.com/watch?v=8uWTc6Q6gkM
Na górę

Postautor: Gość » 6 lip 2017, o 06:28

Dokumentację fotograficzną http://dziennik.artystyczny-margines.pl ... ousel-6785 zbrodni pod Bełżcem zawdzięczamy wywiadowi Armii Krajowej. Porucznik Tadeusz Żelechowskiemu wraz z pięcioma żołnierzami AK dotarł na miejsce kaźni przed przybyciem policji niemieckiej. Zrobili ponad 40 fotografii

Większość nazwisk ofiar tej zbrodni jest znana. Zginęli m.in. 33-letnia Maria Baran z Tomaszowa Lubelskiego, której córka Anna Daniel, spisała relację zbrodni, 39-letni Feliks Śmierucha ze Lwowa i 28-letni fryzjer Leopold Jarema. Ciała ofiar zostały przewiezione drezyną do Bełżca, gdzie były identyfikowane przez bliskich. 17 ofiar pochowano na cmentarzu w Tomaszowie Lubelskim, natomiast 23 osoby spoczęły na cmentarzu w Bełżcu. Ciała których nie udało się zidentyfikować pogrzebano, we wspólnej mogile, na cmentarzu w Bełżcu. W lesie, w miejscu zbrodni, ustawiono na pamiątkę żelazny krzyż. Ta zbrodnia odbiła się szerokim echem. Pogrzeb 17 czerwca w Bełżcu i zwłaszcza w Tomaszowie Lubelskim zamieniły się w wielkie patriotyczne manifestacje.
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”