Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :panzielony:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 4 paź 2019, o 08:28

Pomnik w Werhracie jest jednym z wielu...

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 22 wrz 2019, o 23:39

Podczas wyjazdu na „ukraińskie etniczne tereny w Polsce” finansowanego przez władze obwodu lwowskiego, młodzi Ukraińcy odwiedzili miejsca związane z OUN-UPA – w tym tzw. bunkier „Stiaha”, działacza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, dowódcy UPA i powojennego prowidnyka OUN na tzw. Zakerzonie.

18 listopada uczestnicy odwiedzili tzw. bunkier Stiaha na stokach wzgórza Monasterz koło Werchraty (pow. lubaczowski), gdzie w Lasach Monasterskich znajdują się pozostałości jednego z obiektów ku czci OUN-UPA.


https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-od ... -upa-foto/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 12 lip 2019, o 13:17

"....nijaki Wiarowycz, szef ukraińskiego IPN, żąda odnowienia i odrestaurowania za pieniądze polskich podatników, obiektów ku czci bandziorów z UPA w Polsce – w Werchratej na Podkarpaciu.

Czyli, aby potomkowie, którzy cudem przeżyli i Rodacy bestialsko pomordowanych Polaków , którzy ginęli w niewyobrażalnych dla człowieka mękach.....mogli zapalić znicz i uronić łzę i zmówić modlitwę nad grobami z kośćmi swoich bliskich i Rodaków, wpierw muszą ze swoich środków uświetnić pomniki ich morderców...."

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 12 lip 2019, o 09:34

Obecnie nie ma możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych, ekshumacyjnych ani porządkowych na terenach Ukrainy - powiedział zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk. - Ukraińcy potraktowali usunięcie pomnika UPA w Hruszowicach jako swoiste wypowiedzenie im wojny. Zdaniem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN nie ma szansy na przełom. Ukraińcy stawiają żądania, których strona polska nie może spełnić.


Pomnik w kształcie łuku triumfalnego to nie jest miejsce spoczynku. W polskim prawie każdy ma prawo do pochówku. Nie ma jednak możliwości, aby stawiać pomniki, obeliski, ku czci SS, UPA czy NKWD - nie ma na to zgody.


https://wiadomosci.wp.pl/ipn-ukraina-po ... 251080833a

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Mohort » 12 lip 2019, o 09:17

Z kolei w przeddzień 76. rocznicy „krwawej niedzieli”, kulminacji ludobójstwa na Wołyniu przeprowadzonego przez OUN-UPA, na portalu „Historyczna Prawda” zamieszczono komentarz szefa Ukraińskiego IPN, „kłamcy wołyńskiego” i gloryfikatora banderyzmu, Wołodymyra Wjatrowycza. Według tytułu artykułu, „Wjatrowycz postawił Polakom warunek odnośnie wznowienia współpracy”.

Faktycznie, chodzi tu o zniesienie zakazu dotyczącego prowadzenia na terytorium Ukrainy polskich prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych. Wjatrowycz oświadczył, że warunkiem odblokowania ekshumacji szczątków pomordowanych Polaków jest odnowienie przez stronę polską przynajmniej jednego z upamiętnień UPA na terytorium Polski :roll:


https://kresy.pl/wydarzenia/msz-ukrainy ... yplomatow/


co trzeba miec we łbie żeby żadać odbudowy pomnika katom przez ofiary? :roll:

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 3 cze 2019, o 20:49

Ambasadorowie Polski i Izraela w Kijowie napisali wspólny list do mera d. Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwska), w którym wyrazili protest przeciwko wzniesieniu w tym mieście pomnika głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Merowi przypomniano, że Szuchewycz jest odpowiedzialny za tragiczną śmierć dziesiątków tysięcy Polaków i Żydów.


https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... cvLkFHdqms

"...Dobrze, że list powstał. Szkoda jednak, że nie odważono się na samodzielną notę. Izrael mógł napisać swoją. Pytanie, która ambasada poprosiła drugą..."

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 3 cze 2019, o 12:07

Poseł zasugerował, że dla polskich władz interesy Ukrainy stają się ważniejsze od interesów Polski. Wskazywał na brak reakcji na ogłoszenie Roku Bandery przez władze obwodu lwowskiego. „No to ja się pytam, gdzie są ci, którzy strzelali do polskiego konsulatu, gdzie są ci, którzy wysadzali polskie pomniki?”- pytał. Wspomniał także o ukrywaniu posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich w paździerzowych pudłach przez ukraińskie władze. W jego opinii wpisuje się to w ciąg antypolskich wystąpień Ukraińców od 1925 roku.

„Pytam się, gdzie jest koniec tego wszystkiego? I kiedy to się skończy? Miało to się skończyć podsumowaniem ustawowym, gloryfikujcie sobie UPA u siebie, w Polsce nie wolno.” – zakończył Jakubiak.


https://kresy.pl/wydarzenia/polska/jaku ... prezydent/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Jeremiah » 3 cze 2019, o 12:02

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, że polskie władze są gotowe do rozmowy ze stroną ukraińską na temat odbudowania pomnika UPA znajdującego się na górze Monastyr w pobliżu Werchraty.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/pol ... -monastyr/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 3 cze 2019, o 12:01

Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu i rzecznika klubu PiS powiedziała na Ukrainie, że Polska jest strategicznym partnerem Ukrainy i mimo trudnych kwestii historycznych przeszłość nie powinna przesłaniać przyszłości między dwoma krajami i wzywa, by zostawić historię historykom.


https://kresy.pl/wydarzenia/beata-mazur ... istorykom/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Mohort » 17 maja 2019, o 10:01

Może w ramach wymiany kulturalnej pomnik zostanie otoczony opieką przez Polaków :roll:

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: rr2019 » 16 maja 2019, o 12:08

:oops: Jeżeli chcemy być bezpieczni na polskiej ziemi i chcemy się czuć gospodarzami tej ziemi, szanować historię i pamięć przodków którzy zginęli za Naszą wolność należy wycinać w pień pomysły związane z budową pomników Naszych oprawców... sami dygnitarze i ludzie z tajnych służ ukraińskich twierdzą że nigdy nie będziemy przyjaciółmi bo nie ma czegoś takiego jak przyjaźń polsko-ukraińska

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 5 lis 2018, o 13:03

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 737&type=3


„Na fotografii mogiła Ukraińców w Werchracie (Polska). Pomnik w odróżnieniu od lwów na Łyczakowie jest absolutnie legalny, powinien być chroniony przez polskie państwo zgodnie z umową międzynarodową z Ukrainą. Ale do tej pory jest w ruinie”. – napisał Wjatrowycz.

Jak podawał w 2010 roku Kazimierz Krajewski z IPN, pomnik w Werchracie powstał nielegalnie z inicjatywy miejscowego Ukraińca Dymitra Bogusza i był symboliczny, a więc nie związany z miejscem pochówku. Podobnie nie jest prawdą informacja o „14 aktach wandalizmu na ukraińskich grobach”, ponieważ część z tych czynów dotyczyła upamiętnień symbolicznych. Ponadto Wjatrowycz konsekwentnie dokonuje manipulacji określając zniszczone obiekty „ukraińskimi” ukrywając, że wszystkie dotyczyły OUN-UPA.


https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... rzu-orlat/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 8 paź 2018, o 19:15

Gdy państwo określające normy postępowania ze zbrodniarzami nie potrafi odpowiednimi przepisami zakazującymi powstrzymać gloryfikacji ludobójców, obywatele zmuszeni do bycia świadkami takiego procederu, po zignorowaniu ich słusznych i zgodnych z prawem protestów, sami dążą do przywrócenia naruszonego ładu moralnego. Czasami przybiera to formy gwałtowne, gdy zdesperowani krewni ofiar niszczą pomniki poświęcone osobom będących w ich mniemaniu mordercami, zbrodniarzami, taki los w roku 2016 spotkał obelisk OUN-UPA na cmentarzu w Werchracie. Zaistniał w cywilizowanym świecie precedens, gdy władze państwowe odmówiły człowiekowi grobu, ponieważ stał się pomnikiem i natchnieniem neonazistów. Dlatego Rudolf Hess nie ma grobu. W Polsce jest wiele nie rozwiązanych problemów. Jednym z nich, bez sytuowania w hierarchii ważności, jest nielegalne stawianie pomników dla zbrodniarzy z OUN-UPA. Klucz do rozwiązania spoczywa w ręku władz państwowych. Jeśli teraz państwo polskie odbuduje pomnik podkomendnych krwawego „Zalizniaka” lub dzieciobójcy Pohoryśkiego, znajdzie się na równi pochyłej, gdyż jaka siła powstrzyma wtedy pogrobowców OUN-UPA przed postawieniem pomnika dla Czerniawskiego* i Kłepacza?

http://dziennik.artystyczny-margines.pl ... -w-zatylu/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 6 paź 2018, o 21:01

„W pomnikowej polityce Ukrainy na terenie Polski zdumiewająco niewiele jest upamiętnień poświęconych pamięci ludzi kultury, sztuki, polityki, pracy społecznej i duchowej.

Ta nieobecność dotyczy nawet postaci bardzo wybitnych. Przeważają obiekty proweniencji upowskiej” – pisał Kazimierz Krajewski w opracowaniu „Ukraińskie miejsca pamięci narodowej na terenie Polski” (Biuletyn IPN 7-8/2010). Było tak przed „Rewolucją Godności”. Czy coś się od tego czasu zmieniło?

https://kresy24.pl/wolanie-z-werchraty- ... ba-usunac/

Re: Ukraincy odbudują pomnik UPA w Werchracie?

Post autor: Gość » 6 paź 2018, o 20:36

Tajemnice pomników OUN-UPA na górze Monastyr w Werchracie

http://suozun.org/warto-obejrzec-i-prze ... erchracie/

Na górę