Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :panzielony:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 3 wrz 2018, o 11:33

Dzięki staraniom Leona Popka w 1992, 2011 i 2015 roku z dołów śmierci w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej ekshumowano szczątki około 670 ofiar. Wszystkie odnalezione ofiary zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Ostrówkach. W 2017 roku ukraińskie władze zablokowały kolejną ekspedycję poszukiwawczą specjalistów IPN do Ostrówek i utrzymują zakaz takich prac na całym terytorium Ukrainy.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukr ... owieckiej/

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 7 lip 2018, o 18:40

„Polacy muszą pamiętać, że przebywają na pierwotnej ukraińskiej ziemi – na Wołyniu, w gościnie, w suwerennym kraju. A to oznacza przestrzeganie odpowiednich, przemyślanych zachowań w ramach etykiety dyplomatycznej i zasad dobrosąsiedztwa. Jednocześnie, niedopuszczalne są przejawy szowinizmu, podżegania do nienawiści na tle narodowościowym, sugestie o pretensjach terytorialnych poprzez używanie takich sformułowań jak Małopolska, Kresy Wschodnie i inne” – czytamy w oświadczeniu wołyńskiej Swobody.


https://kresy.pl/wydarzenia/swoboda-gro ... yznie-upa/

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 7 lip 2018, o 00:19

Obrazek

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 6 lip 2018, o 23:19

Zgadnijcie, ile za to zapłaciłem za porzeczki. – mówi pokazując woreczek z malinami. – Złotówa! Tu jest 3,5 kilo. I ci ludzie mają za to pracować. – mówi o rolnikach wykładając przed wiceministrem monety o wartości zaprezentowanych owoców. – Rwałby to pan za złotówkę? – pyta Kołodziejczak wiceministra. – Bo ja bym nie rwał. I dziwię się tym ludziom, którzy tutaj przyszli i są tacy spokojni – kontynuuje, wspominając o doniesieniach mediów o tym, że polskie MSZ sfinansuje projekt mający na celu rozwój sadownictwa na ukraińskim Wołyniu. Jak mówi, miał nadzieję, że ministerstwo rolnictwa wytłumaczy się z tych doniesień na spotkaniu z rolnikami.

– Minimum 70 tys. najlepszych sadzonek na Ukrainę. Wy zdajecie sobie sprawę, co się dzieje? Tylko jak będziecie na Wołyniu je sadzić, to powiedzcie Ukraińcom, żeby pługa za głęboko nie wpuszczali, bo trafią na kości Polaków. I pewnie tymi samymi widłami będą sadzić, które wbijali w plecy Polakom. A wy dzisiaj ich finansujecie! – niemal krzyczy Kołodziejczak

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/nagr ... iec-video/

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 6 lip 2018, o 22:52

Andrzej Duda udaje się w niedzielę na Ukrainę, by w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej oddać cześć pomordowanym rodakom - poinformowała kancelaria prezydenta. Tymczasem prezydent Ukrainy ma tego samego dnia odwiedzić Polskę - konkretnie wieś Sahryń w województwie lubelskim, gdzie w 1944 doszło do zbrodni popełnionej przez polskie oddziały partyzanckie. Obaj prezydenci nie spotkają się ze sobą tego dnia, choć wcześniej informowano o planowaniu wspólnych działań - informuje ukraiński serwis BBC News.

http://www.rp.pl/Dyplomacja/180709571-D ... yznie.html

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 6 lip 2018, o 20:20

W Europie jesteśmy jedynym krajem, któremu zabrania się pochowków, nawet po ponad 100 latach, polskich obywateli na terytorium Ukrainy. Mieliśmy w tamtym roku takie co najmniej 2-3 przypadki, gdzie nie zostaliśmy poinformowani, że np. w miejscowości Werbka koło Kowla zostały naruszone koparką i wywożone ciężarówkami szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w walce z bolszewikami w 1919 roku. Nie wiemy, co się stało z tymi szczątkami – zaznaczył historyk.

W Łucku doszło z kolei do sytuacji, że szczątki Polaków – ofiary NKWD z 1941 roku – zostały pochowane jako szczątki nacjonalistów ukraińskich – zwrócił uwagę pracownik IPN.

– W Łucku szczątki ofiar NKWD, rozstrzelanych 23 czerwca 1941 roku – wiemy, że tam zginęło ok. 2,5 tysiąca więźniów. Wśród tych osób na pewno byli Polacy. Nie zostaliśmy dopuszczeni do tych badań, szczątki zostały pochowane jako szczątki nacjonalistów ukraińskich. Nie ma takiej możliwości, żebyśmy mogli naszych obywateli pochować – akcentował ekspert.

https://www.magnapolonia.org/na-ukraini ... zolnierzy/

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 23 cze 2018, o 09:05

Ulegamy złudzeniu, że cała Europa patrzy na to jak się układają nasze relacje z Ukrainą. W związku z tym są one bardzo, bardzo ważne. One są mało ważne. Europa ma to głęboko gdzieś! Niemcy tradycyjnie wspierają Ukrainę, ale głównie na zasadzie tego chruszczowowskiego jeża w gaciach. To znaczy jako siłę, która zarazem osłabia i Rosję i Polskę, co jest bardzo korzystne w niemieckiej geopolityce. Niemniej się tam specjalnie pokroić za Ukrainę nie dadzą

– stwierdził Ziemkiewicz.

– Czas najwyższy nasza politykę wschodnią jest gruntownie zrewidować. To znaczy oprzeć ją na realistycznych założeniach

– dodał.

– Dla nas Ukraina jest partnerem, dla Ukrainy Polska jest frajerem, po prostu. Ponieważ jeśli daje i nic za to nie wymaga, no to głupi by nie wziął w tej sytuacji. Polityka nie polega na tym, że się stara być miły dla kogoś, bo ten ktoś poczuje się zobowiązany i też będzie dla nas miły. Tylko jasno się pewne rzeczy obwarowuje. Owszem damy wam to i to ale mamy takie a takie życzenia. A jeżeli tych naszych życzeń nie spełnicie, to wam zrobimy przykrość

https://wsensie.pl/wywiady/25683-ziemki ... t-frajerem

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 22 cze 2018, o 16:17

W maju 1943 r. w kol. Stryłki pow. Równe upowcy w nocy dokonali rzezi ludności polskiej. „Ofiary były mordowane w bestialski sposób: mężczyźni mieli odcięte genitalia, kobietom powpychano między wnętrzności butelki i kamienie, odcinano palce, języki, nosy, wbijano kołki w szyje i głowy” (Siemaszko..., s. 726).

2 czerwca we wsi Hurby pow. Zdołbunów upowcy oraz chłopi ukraińscy z sąsiednich wsi otoczyli wieś i ze szczególnym okrucieństwem dokonali rzezi około 250 Polaków.

„Na 3 dzień (5 czerwca 1943 r.) po dokonaniu morderstwa przez Ukraińców byłem w tej wsi. /…/ Doszliśmy na miejsce: widok okropny, wieś częściowo spalona, bardzo dużo pomordowanych w najokropniejszy sposób, kobiety w pozycjach, które wskazywały, że gwałcono je przed zamordowaniem.

/.../ Nie wszystko widziałem – wieś była rozległa, nie udało się wszystkich przykryć ziemią, brak było łopat, wszystko zrabowane” (Jan Filarowski; w: Siemaszko....., s. 1243).

18 czerwca we wsi Jarosławicze pow. Dubno wymordowali co najmniej 52 Polaków. M.in.: 18-letnią Stasię Jachimek „ukraińscy powstańcy” kilkakrotnie zgwałcili, przywiązali nagą sznurem za nogi do belki i zanurzyli głową w dół w studni.

http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nob ... 38604.html

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 21 cze 2018, o 23:54

Wątek kresowy to nurt patriotyczny troszczący się o dobro społeczeństwa polskiego, ale także przypominający wstydliwą historię, czyli coś, o czym przede wszystkim media głównego nurtu nie chcą wspominać (…). W tej chwili czujemy również wielki chłód, który dochodzi ze środowisk rządowych. Żaden z polityków rządzących nie objął patronatem konferencji. Odmówili nam premier, marszałek Senatu. Wycofały się podmioty rządowe, z którymi rozpoczynaliśmy przygotowania. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – po pewnym sygnale nastąpiła blokada naszych przedsięwzięć

http://www.radiomaryja.pl/informacje/ty ... -zwiazany/

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 21 cze 2018, o 22:38

Paradoksalnie jednak, coraz bardziej ostentacyjne obnoszenie się z symboliką banderowską na Ukrainie po rewolucji 2014 r. sprawiło, że częstsze stały się też w Polsce prywatne głosy przypominające o ciemnych kartach ukraińskiego nacjonalizmu. Gdy w ubiegłym roku na ekrany kin wszedł film „Wołyń”, którego nakręcenie i dystrybucję rządzący PiS starał się wcześniej na rożne sposoby paraliżować i utrudniać – na przykład wstrzymując jego finansowanie przez kontrolowane przez siebie państwowe instytucje kulturalne, głosy krytyczne stały się tak liczne i donośne, że rządząca oligarchia nie mogła już dłużej udawać, że ich nie ma.

Dlatego właśnie nastąpiło pogorszenie w stosunkach polsko-ukraińskich. Nastąpiło ono jednak wbrew intencji rządzącej polską demoliberalnej oligarchii i nie wpłynęło na jej proukraińską postawę, nie oznacza to zatem końca bezkrytycznego wspierania przez Polskę Ukrainy przeciw Rosji.

Obecnie polityka bezwarunkowego popierania Ukrainy przez Polskę zbiera po prostu swoje żniwo. Polacy bagatelizowali znaczenie ukraińskiego nacjonalizmu i antypolskiego resentymentu wśród Ukraińców. Nowe władze Ukrainy, zdając sobie sprawę że Polska w ramach swojej obecnej tożsamości geopolitycznej nie ma innego wyjścia niż popierać Ukrainę, a także wiedząc że z powodu niewielkich relatywnie możliwości Polski wsparcie to ma charakter głównie werbalny i moralny, zaczęły oczekiwania i wrażliwość Polski lekceważyć. Polityka historyczna Ukraińskiego IPN nie tyle przecież jest antypolska, co po prostu całkowicie lekceważy Polskę i polską wrażliwość historyczną, poświęcając je na ołtarzu narodowej konsolidacji Ukrainy pod hasłami nacjonalizmu, rusofobii i antysowietyzmu czemu służyć ma szerzenie kultu UPA pomimo jej zbrodniczych ekscesów.

Problemy te nie zostaną rozwiązane, lecz polskie władze wrócą do bezkrytycznego poparcia dla Ukrainy, godząc się milcząco na dalsze znieważanie Polski i narodu polskiego w tym państwie. Władze polskie nie podjęły poważnej reakcji w odpowiedzi na dewastację w styczniu 2017 r. pomnika Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej oraz polskiego cmentarza w Bykowni. W marcu tego samego roku doszło do dewastacji polskich tablic pamiątkowych we Lwowie i w położonej w jego sąsiedztwie miejscowości Podkamień. W marcu 2017 r. ostrzelany z granatnika został również polski konsulat w Łucku. W marcu 2018 r. wrzucono granat na Cmentarz Orląt we Lwowie. W tym samym miesiącu we Lwowie odbył się marsz nacjonalistów pod hasłem „Lwów nie dla polskich panów!”.

Pomimo tych wszystkich incydentów, od grudnia 2015 r. Polska realizuje linię kredytową dla Ukrainy wysokości 4 mld. złotych. Jej uruchomienie to pomysł rządzącego PiS, gorąco jednak popierany przez bardzo krytyczną zazwyczaj wobec rządu „Gazetę Wyborczą”. Jeden z członków rady programowej PiS Przemysław Żurawski vel Grajewski otwarcie przyznaje, że ekipy obecnie rządzącej w Polsce nie interesuje czy Kijów kiedykolwiek zwróci Warszawie zaciągany dług.

https://www.salon24.pl/u/ronald-lasecki ... a-ukrainie

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 21 cze 2018, o 14:02

Radni Stalowej Woli nadali nazwę „Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA” skwerowi w mieście. W uzasadnieniu uchwały napisano: W latach 1939-1946 Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (frakcja Stepana Bandery, OUN-B) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA ), przy wsparciu ludności cywilnej, dokonały na mieszanych etnicznie południowo – wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej masowej zbrodni na ludności cywilnej, w wyniku której zginęło ponad 100 tys. Polaków, głównie mieszkańców wsi, niszcząc ich mienie i doprowadzając do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków. Zbrodnie miały miejsce w kilku tysiącach miejscowości, na terenach dawnych województw: wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, lwowskiego, lubelskiego i poleskiego.


https://kresy.pl/wydarzenia/w-stalowej- ... um=browser

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 21 cze 2018, o 12:43

I jakże „miła” dla nas Polaków wiadomośc z Ukrainy, czyli w kolejnym ukraińskim obwodzie, tym razem sumskim, banderowskie „flagi” będą wywieszane obok ukraińskich flag państwowych
https://tsargrad.tv/news/banderovskij-f ... iny_140830

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 20 cze 2018, o 21:05

Obrazek

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 20 cze 2018, o 17:41

20 czerwca 1768 roku rozpoczęła się rzeź humańska – zapomniane ludobójstwo dokonane na Polakach. Gdzie należy szukać jego przyczyn? Dlaczego Ukraińcy i ruskie chłopstwo bestialsko wymordowali około 20 tys. Polaków?

Rzeź humańska jest najbardziej krwawym epizodem powstania chłopskiego na Ukrainie nazywanego Koliszczyzną – od rosyjskiego słowa „kołoty”, czyli kłuć – ponieważ jej ofiary przeważnie były mordowane (zakłuwane) kosami.


Jak każde powstanie chłopskie, tak i to ma pod sobą podłoże społeczne. Zresztą doskonale te klimaty oddał w Zamku Kaniowski Seweryn Goszczyński. Razem z tym było to zderzenie cywilizacji. Ofiarami rzezi padali nie tylko Polacy, ale i żydzi oraz ruscy unici, jak chociażby bazylianie ruscy.

Chłopskie okrucieństwo miało zniszczyć wszystko co nie swoje, w tym przypadku – nie prawosławne. Był to jeden z wielu bezmyślnych buntów i rozlewów krwi, który do niczego nie doprowadził i spowodował jedynie okrutne represje.


https://www.m.pch24.pl/zgineli--bo-byli ... 058,i.html

Re: Ukraina - jedyny sąsiad zakazujący ekshumacji pomordowanych Polaków

Post autor: Gość » 20 cze 2018, o 11:59

Konrad Łęcki, reżyser filmu „Wyklęty”, rozpoczął prace nad nowym obrazem pt. „Łuna”. Film dotyczy stosunków polsko-ukraińskich w latach 1943-1947 i opowiada o losach Polaków od rzezi wołyńskiej, przez działania polskiej partyzantki na Wołyniu, po powojenną sytuację w Bieszczadach. „Jeżeli przez ponad 20 lat tak zwanej wolności powstał na ten temat tylko jeden film, to jest to zdecydowanie za mało”

https://kresy.pl/wydarzenia/od-wolynia- ... lmem-luna/

Na górę